Rebelujúci Klus otvorene o konci u Sulíka: Už tuší, kedy vyrukuje s veľkou správou
- Saskár Martin Klus nedávno prekvapil správou o možnom odchode zo strany
- Pre Startitup potvrdil, že téma je stále na stole
- Saskár Martin Klus nedávno prekvapil správou o možnom odchode zo strany
- Pre Startitup potvrdil, že téma je stále na stole
Prednedávnom bývalý štátny tajomník na rezorte diplomacie prekvapil, keď informoval o možnom konci v strane SaS. Dlhoročnému saskárovi prekážajú kroky strany z posledného obdobia. Ide najmä o prezlečenie parlamentných dresov poslancov SaS z koaličných na opozičné.
O svojej nejednoznačnej straníckej budúcnosti prehovoril pre Hospodárske noviny. Zotrvanie v SaS si vedel v tom čase predstaviť v tom prípade, ak by vo vnútri strany tolerovali Klusove odlišné názory. Samotného Klusa Startitup zastihol počas aktuálneho rokovania národnej rady.
Definitívne rozhodnutie po voľbách
„Momentálne je všetko po starom, diskusie prebiehajú a predpokladám, že po voľbách sa definitívne rozhodnem, ako ďalej.“ priblížil Klus. Myslí tým sobotné spojené regionálne voľby.
Zaujímalo nás, či spomínaným definitívnym rozhodnutím poslanec myslí práve odchod z SaS. Priznal, že toto rozhodnutie prináša viacero alternatív. „Jedna z možností je diskutovať, či zostať v poslaneckom klube SaS, do akej miery zostať podpredsedom strany, tímlídrom strany či členom strany. Toto všetko je dnes otvorená otázka. Budúci týždeň, predpokladám, že sa definitívne rozhodnem,“ prezradil. Ako podčiarkol, každá z týchto možností, skrátka, predpokladá, že by v tejto funkcii už ďalej nepokračoval.
Kritický Matovič
Ku Klusovej polemike ohľadom domovskej strany sa vyjadril na sociálnej sieti aj Igor Matovič. Ten bol k liberálom v SaS už klasicky kritický.
„Ups. Ako poznám bývalého kolegu Martina Klusa, za závan zdravého rozumu v SaS veľmi rýchlo popraví … presne tak, ako to urobil už v troch čistkách za posledné roky. Na druhej strane som rád, že kľúčový podpredseda strany sa nebojí nazvať záhubou to, kam bývalý kolega SaS vedie. Biť bandu so SMERom 1 a 2 plus ĽSNS 1 a 2, to je naozaj len pre silné žalúdky a popretie všetkého, čo kedy o boji s mafiou nasľubovali,“ kritizoval prednedávnom Matovič.
Vládne zemetrasenie
Samotná SaS sa ocitla v opozícii po tom, čo došlo k personálnemu zemetraseniu vo vládnych nomináciách. Ministri SaS po nezhodách s politikou Igora Matoviča totiž podali demisie. Prvým, kto oficiálne opustil kreslo ministra, bol šéf SaS a exminister hospodárstva Richard Sulík. Následne rovnako spravili ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, šéf rezortu školstva Branislav Gröhling a šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok.
Saskárskych členov vlády postupne nahradil na čele ministerstva spravodlivosti Viliam Karas, na ministerstvo zahraničných vecí dorazil Rastislav Káčer a na ministerstvo hospodárstva zase analytik Karel Hirman.
Klusa vystriedal Stančík
Samotný Martin Klus pôsobil ako štátny tajomník práve pod Ivanom Korčokom. Krátko po tom ako saskárski ministri vo svojich funkciách skončili, nasledovali ich aj samotní štátni tajomníci. Klus tak zamieril opäť do parlamentných lavíc a na jeho mieste ho zase vystriedal Andrej Stančík.
Ten ešte donedávna pôsobil ako zákonodarca v národnej rade v klube Obyčajných ľudí Igora Matoviča. Klus tak pôsobil ako štátny tajomník v krušných časoch. Práve počas jeho pôsobenia v rezorte totiž Rusko zaútočilo na nášho východného suseda, Ukrajinu.
Zdroje: HNonline, FB/IM