Rebelujúci kňaz po „vyhadzove“ z cirkvi mieri do politiky. Do oka mu padla známa strana
- Michal Lajcha je emeritný rímskokatolícky kňaz
- Suspendovaný bol po tom, čo otvoril diskusiu ohľadom dobrovoľnosti celibátu
- Po novom bývalému kňazovi padla do oka politika
- O spolupráci rokuje so známymi politikmi
- Michal Lajcha je emeritný rímskokatolícky kňaz
- Suspendovaný bol po tom, čo otvoril diskusiu ohľadom dobrovoľnosti celibátu
- Po novom bývalému kňazovi padla do oka politika
- O spolupráci rokuje so známymi politikmi
Kňaz Michal Lajcha sa zapísal do povedomia spoločnosti v roku 2018, keď ho nečakane suspendovali a kňazské remeslo musel zavesiť na klinec. Podľa aktuálnych informácií sa bývalý duchovný rozhodol vkročiť do politických vôd.
Problémy s celibátom
V roku 2018 Lajcha vydal knihu Tragédia celibátu – mŕtva manželka, v ktorej polemizuje o jeho dobrovoľnosti. Celibát dokonca označil ako „hnisajúcu ranu“.
Krátko na to ho banskobystrický biskup Marián Chovanec ako kňaza suspendoval. Dôvodom malo byť neplnenie kňazských povinností, konkrétne, že vo svojej farnosti v Kľaku nedovolene opustil svoje pracovné miesto, a tak nemohol veriacim slúžiť omše.
Samotný Lajcha tvrdí, že zo strany biskupstva išlo o zavádzajúci alibizmus. Malo ísť len o výhovorku, prečo sa nepohodlného kritika cirkvi napokon zbavili.
Ako píše denník Nový Čas v roku 2019, Lajcha sa dal na cestu bežného „smrteľníka“ a vyskúšal si aj svetské radosti života. Okrem toho, že si skúsil, aké to je byť piliarom či šoférom z povolania, mal naraziť aj na svoju prvú lásku.
Ako sa spoznal s Hlinom
Po novom sa zdá, že samotný Lajcha by rád našiel uplatnenie úplne v inom fachu, a to v politike. Pre Startitup totiž prezradil, že koketuje s politickou kariérou. Konkrétne sa mu zapáčila dvojkoalícia strán Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera a Umiernení bývalého predsedu KDH Alojza Hlinu.
Lajcha nám priznal, že Hlinovu prácu sledoval dlhodobo. „Stotožňoval som sa s jeho hodnotovým svetom a s jeho politicko-spoločenským mindsetom. Som typ človeka, ktorý rád druhého pochváli, ocení, vyzdvihne. Úprimný kompliment nás nestojí nič, druhého povzbudí, dobro sa šíri…“
„Tak som mu raz napísal slová uznania a podpory. Tak začala naša komunikácia, čisto na ľudskej úrovni a vďaka hodnotovým a názorovým prienikom. Uznávam ho ako konzistentného politika, antipopulistu a férového podnikateľa,“ vysvetlil bývalý kňaz.
Úzky kruh spolupracovníkov
Ako Lajcha potvrdil o spoluprácu ho požiadal samotný Hlina, no dodáva, že to bol výsledok aj jeho proaktívneho prístupu. „Sľúbil som, že spravím všetko, čo bude v mojich silách, aby som projektu Umiernení pomohol. Intenzívne komunikujeme, je to v procese,“ opísal svoju úlohu v strane.
A ako bude vyzerať exkňazova úloha v platforme v budúcnosti? „Ak sa nič nestane, mal by som byť v úzkom kruhu spolupracovníkov, ale zatiaľ som nepodpísal nič,“ priznal Lajcha.
Komunál nie, skôr národná rada
Komunálne voľby Slovensko čakajú tento rok na jeseň, no zdá sa, že Lajchovi regionálna politika príliš nevonia. Vysvetľuje to aj tým, že nie je etablovaný v žiadnej konkrétnej obci, pretože od 18 rokov žil na desiatich rôznych miestach.
„Takže skôr mi dáva zmysel národný parlament ako komunálne zastupiteľstvo,“ prezradil svoje možné úmysly Lajcha.
„Už názov platformy Umiernení hovorí o tom, že naša agenda v žiadnom prípade nemá vyvolávať zákopové kultúrne vojny, ale budovať spoluprácu, hľadať, čo nás spája a kde môžeme spolupracovať aj s inými subjektami, trebárs aj s liberálnejšou agendou,“ ozrejmil bývalý kňaz.
„Hľadať mosty a prieniky. Zmierovať rôzne spoločenské prúdy by mohla byť moja agenda. Chcel by som pôsobiť tak, aby som si mohol úprimne podať ruku a korektne komunikovať aj s názorovým oponentom,“ dodal.
Zdroj: Nový Čas