Rebríček najdrahších a najlacnejších miest na život v Európe: Umiestnila sa aj Bratislava
- Magazín Forbes zostavil rebríček najdrahších a najlacnejších miest v Európe
- Zisti, na ktorom mieste sa umiestnila Bratislava
- Magazín Forbes zostavil rebríček najdrahších a najlacnejších miest v Európe
- Zisti, na ktorom mieste sa umiestnila Bratislava
Problémom mnohých metropol nášho kontinentu sú vysoký dopyt a nízka ponuka. Čo sa týka krajín V4, najdrahšia je jednoznačne Praha. Ako informuje portál Forbes, ani Bratislava však nezaostáva v akýchsi „cenových pretekoch“.
V hlavnom meste Slovenska vznikajú neustále rôzne nadštandardné developerské projekty, v ktorých hodnota za jeden meter štvorcový stúpa nad priemer. Príkladom môže byť aj Vydrica, kde za „štvorec“ zaplatíš asi 14-tisíc eur.
Táto suma je dokonca vyššia ako priemer v Luxemburgu alebo v Paríži, pričom sú to dve najdrahšie hlavné mestá v Európe. Forbes sa preto pozrel na ceny aj v ďalších štátoch v rámci Európy a zostavil rebríček. Zisti, ako je na tom naše hlavné mesto.
Zürich
Prvé miesto v rebríčku obsadil Zürich. Za jeden meter štvorcový zaplatíš v tejto metropole priemerne 16 720 eur. Ako Forbes uvádza, ide o jeden z najhorúcejších trhov s bývaním v rámci Európy.
Ceny v Zürichu prudko vzrástli a prekonali tak Paríž či Londýn. Podľa ekonóma Alexandra Kocha, ktorý pracuje pre spoločnosť Raiffeisen Switzerland, sa z dôvodu prisťahovalectva stretáva rastúci dopyt s obmedzenou ponukou, čo kompenzuje vyššie úrokové sadzby. Podľa jeho slov sa tento trend v dohľadnej dobe nezmení, informuje Bloomberg.
Luxemburg
Druhé miesto obsadil Luxemburg. Práve tu je realitný trh jedným z najnákladnejších v Európe. Už dlho tu dopyt prevyšuje ponuku.
Mnohí rodáci z Luxemburska sa každý deň vyberajú do práce zo susedných krajín ako Francúzsko, Belgicko či Nemecko kvôli vysokým cenám nehnuteľností v ich domovskej krajine, uvádza TheMayor.eu.
Napriek tomu sa momentálne trh mení a ceny nehnuteľností klesajú. Tento trend je pripisovaný rastu úrokových sadzieb z iniciatívy miestneho štátneho bankového ústavu.
Za jeden meter štvorcový tu v priemere zaplatíš približne 12 246 eur.
Paríž
Do prvej trojice sa dostal aj Paríž, kde zaplatíš za jeden meter štvorcový v priemere 10 358 eur.
Aj keď si ľudia v Paríži ťažko hľadajú dostupné bývanie a podľa denníka Le Monde mesto čelí kríze v oblasti prenájmov kvôli vysokým cenám a obmedzenej dostupnosti, aktuálne ceny bývania sú najnižšie od roku 2019.
V tomto roku sa vlastníkom nehnuteľností zvýši daň z majetku o 52 %, čo primátorka Anne Hidalgo minulý rok ospravedlnila vysokou infláciou a rastúcimi výdavkami na energie.
V rebríčku sa ďalej umiestnili tieto mestá:
4. Kodaň: 7 942 eur
5. Amsterdam: 7 580 eur
6. Štokholm: 6 922 eur
7. Dublin: 6 908 eur
8. Oslo: 6 632 eur
9. Berlín: 5 838 eur
10. Helsinki: 5 761 eur
11. Lisabon: 5 363 eur
12. Miláno: 5 332 eur
13. Viedeň: 4 962 eur
14. Praha: 4 896 eur
15. Ľubľana: 3 996 eur
16. Madrid: 3 984 eur
17. Brusel: 3 466 eur
Bratislava
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.