Rebríček najdrahších miest na život v Európe: Viedeň ani Bratislavu tam nehľadaj
- Európa je z hľadiska nákladov na život rôznorodá
- Prinášame ti rebríček desiatich najdrahších európskych metropol
- Európa je z hľadiska nákladov na život rôznorodá
- Prinášame ti rebríček desiatich najdrahších európskych metropol
5. Bern
Švajčiarska metropola sa v rebríčku neumiestnila kvôli nižšej kúpnej sile obyvateľstva, ako to bolo pri portugalskej alebo gréckej metropole. Naopak, Švajčiarsko má jedny z najvyšších priemerných platov v Európe. Mesačný medián platov v tejto krajine dosahuje 3 750 eur, čo je päťnásobok slovenského mediánu.
Obyvatelia vkladajú svoje zárobky do drahých služieb, potravín a nájomného. Aj tie najlacnejšie jednoizbové byty ďalej od centra stoja viac ako tisíc eur. Bez nájomného obyvateľov švajčiarskej metropoly stojí jeden mesiac života približne jeden a pol tisíca eur.
4. Luxemburg
Luxembursko, podobne ako Švajčiarsko, patrí medzi krajiny s najvyššími platmi a má takmer rovnaký mesačný medián platu. Podľa Eurostatu za rok 2022 je táto krajina na čele v rámci Európskej únie v tomto ukazovateli.
Obyvatelia majú veľa možností, ako minúť svoje vysoké zárobky. Aj keď je Luxemburg jedným z najmenších hlavných miest v Európe, patrí zároveň k najdrahším, vrátane bývania. Napríklad mnohé z lacnejších jednoizbových bytov mimo centra hlavného mesta stoja viac ako dvojizbové byty v centre Bratislavy.
3. Dublin
Medzi najdrahšie metropoly Európskej únie patrí aj írsky Dublin. Podobne ako v Amsterdame, aj v Dubline sú očakávané výdavky na bývanie dvojnásobne vyššie ako na potraviny a výrazne prispievajú k vysokým životným nákladom. Nájom za lacnejšie jednoizbové byty na okraji hlavného mesta Írska často prekračuje ceny za trojizbové byty v centre Bratislavy. Nájomné v Dubline patrí medzi najvyššie v EÚ.
Ak nezohľadníme náklady na bývanie, obyvateľ Dublinu mesačne vystačí približne s tisíckou eur, podobne ako v Amsterdame.
2. Monte Carlo
Monte Carlo je najznámejšia administratívna časť Monackého kniežatstva, ktoré ľudia často označujú za daňový raj. Niekedy sa Monte Carlo dokonca neoficiálne považuje za hlavné mesto Monaka. Obyvatelia tu mesačne potrebujú aspoň 1 800 eur, ale to ešte nie je najväčší extrém v tomto meste. Oveľa extrémnejšie sú ceny bývania. Podľa portálu Numbeo predstavuje bývanie až dve tretiny všetkých mesačných výdavkov. Lacnejšie jednoizbové byty sa tu priemerne prenajímajú za štyri a pol tisíca eur.
Monako nezdaňuje príjmy svojich obyvateľov. Hrubé mzdy sa začínajú na 2,5-tisíca eur. Ako informuje portál Borderless, stúpať môžu až k ôsmim tisíckam.
1. Londýn
Londýn je najdrahšou európskou metropolou. Mesačný platový medián v Spojenom kráľovstve je približne 2 400 eur, z ktorých obyvatelia Londýna musia veľkú časť vynaložiť na bývanie. Byty mimo centra sa môžu prenajímať za takmer dve tisícky eur. K nájomnému treba prirátať asi 1 300 eur, ktoré by mali pokryť mesačné výdavky na jedlo, voľný čas, energie, oblečenie, účty a dopravu.
V Londýne tvoria výdavky na bývanie takmer polovicu, zatiaľ čo na potraviny približne pätinu všetkých výdavkov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie