Rebríček najviac mierumilovných krajín: Slovensko výrazne zaostáva za Českom aj Maďarskom
- Rebríčku mierumilovnosti naďalej kraľuje Európa
- Svet si však pohoršil, narástol počet obetí vojny
- Slovensko sa umiestnilo za Maďarskom a Českom
- Rebríčku mierumilovnosti naďalej kraľuje Európa
- Svet si však pohoršil, narástol počet obetí vojny
- Slovensko sa umiestnilo za Maďarskom a Českom
Rebríček Global Peace Index (GPI) porovnáva 163 nezávislých štátov a území na základe mierumilovnosti. Slovensko sa v tomto roku umiestnilo na 20. mieste, čím sa radí na tretie miesto v rámci Vyšehradskej štvorky.
Na prvom mieste sa podobne ako minulý rok umiestnil Island a nezmenil sa ani posledný štát, ktorým je Afganistan.
Globálna mierumilovnosť sa za posledný rok zhoršila len o 0,3 percenta, hoci GPI za rok 2022 iba čiastočne zachytáva účinky ruskej invázie na Ukrajinu.
Tie budú výraznejšie viditeľné v budúcoročnej správe. Ide už o tretí rok po sebe, v ktorom svet zaznamenal pokles mierumilovnosti. Informuje o tom portál Vision of Humanity spadajúci pod Inštitút pre ekonomiku a mier, ktorý tento rebríček zriaďuje.
Medzi desiatimi najmierumilovnejšími štátmi sa nachádzajú aj Česi. Spomedzi našich susedov nájdeme v top desiatke aj Rakúsko. Po vedúcom Islande nasleduje Nový Zéland, Írsko a Dánsko. Rakúšania obsadili piatu priečku, pričom predbehli Slovinsko, Portugalsko a našich bratov z Česka, ktorí sa umiestnili na úctyhodnom ôsmom mieste.
Najlepšiu desiatku uzatvárajú Singapur a Japonsko. Skutočnosť, že spomedzi najlepších desiatich krajín sa sedem nachádza na európskom kontinente, značí, že Európa je aj naďalej najmierumilovnejšou časťou sveta.
Slovensko na 20. priečke
Našu krajinu predbehli v rebríčku GPI aj Maďari obsadzujúci 13. miesto. Nachádzame sa aj za Švajčiarskom, Kanadou, Fínskom, Chorvátskom, Nemecko, Nórskom. Na 18. mieste sa usadila Malajzia, za ňou nasleduje Bhután a Slovenská republika ukončuje najlepšiu dvadsiatku.
Zo štátov Vyšehradskej štvorky sme predbehli 25. Poľsko a spomedzi našich susedov aj 153. Ukrajinu. Spomedzi štátov Európy sa Slovensko umiestnilo na 14. mieste, zatiaľ čo Maďarsko sa v tomto prípade dostalo do najlepšej desiatky a obsadilo 9. priečku.
Pre zaujímavosť, Rusko sa spomedzi 163 hodnotených štátov umiestnilo na 160. mieste, zatiaľ čo Spojené štáty americké obsadili 129. priečku.
Štáty, ktoré si najviac polepšili či pohoršili
Medzi piatimi štátmi, ktoré sa v rebríčku mierumilovnosti najvýraznejšie posunuli k lepšiemu sú tri africké krajiny. Ide o 151. Líbyu, ktorá sa posunula o 5 miest, 126. Egypt, ktorý si taktiež polepšil o 5 miest, a 109. Alžírsko, ktoré sa v rebríčku vyšvihlo o 10 priečok. Top 5 zlepšujúcich sa štátov uzatvárajú 119. Saudská Arábia, ktorá si polepšila o 8 miest, a 125. Filipíny, ktoré zas postúpili o 4 miesta.
Na druhej strane si najvýraznejšie pohoršili 123. africká krajina Guinea, ktorá sa posunula o 26 priečok nadol a 153. Ukrajina, ktorá sa prepadla o 17 miest.
Medzi piatimi najhoršími štátmi je aj 160. Rusko, ktoré sa však prepadlo „len“ o 5 priečok. Najhoršiu päťku uzatvára štát 146. Burkina Faso, ktorý si pohoršil o 12 miest, a severoamerická republika Haiti. Tá sa umiestnila na 115. priečke z prepadla sa tak o 16 miest.
Vplyv ruskej invázie na Ukrajinu
Kremľom rozpútaná vojna na Ukrajine zapríčinila, že vo svete narástol počet obetí vojenských konfliktov. Taktiež sa výrazne zhoršila miera utečencov či vysídlených osôb. Ruská invázia ovplyvnila aj politickú nestabilitu a politický teror.
Vplyv vojny nevidno iba v oblasti Ruska a Eurázie, ktorá zaznamenala najväčší regionálny prepad, ale aj napríklad v prípade vzájomných vzťahov susedných krajín. V tejto oblasti zaznamenal Inštitút pre ekonomiku a mier taktiež prudký pokles.
Rebríček mierumilovnosti GPI berie do úvahy 23 kategórií, ako napríklad vplyv terorizmu, jadrové a ťažké zbrane, prístup k zbraniam, veľkosť armády, mierumilovnosť v prípade demonštrácií, úmrtia v dôsledku vnútorného konfliktu, vojenské výdavky, miera uväznenia a vnímanie kriminality a podobne.
Najmierumilovnejšou krajinou sveta sa týmto spôsobom stáva Island, ktorý prvenstvo zastáva od roku 2008.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Vision of Humanity