Recepčná tatranského hotela: Česi nechodia, porušili rezervácie. Slovenské hotely musia hľadať plán B
- Napriek otvoreniu vnútorných priestorov reštaurácií či hotelov ľudia o tieto služby nemajú priveľký záujem
- Niektoré slovenské hotely sú stále uzatvorené alebo otvorené len počas víkendov
- Podobne nepriaznivú situáciu zažívajú aj majitelia reštaurácií, ktorí sa spoločne spojili a vytvorili petíciu
- Napriek otvoreniu vnútorných priestorov reštaurácií či hotelov ľudia o tieto služby nemajú priveľký záujem
- Niektoré slovenské hotely sú stále uzatvorené alebo otvorené len počas víkendov
- Podobne nepriaznivú situáciu zažívajú aj majitelia reštaurácií, ktorí sa spoločne spojili a vytvorili petíciu
Na Slovensku môžu byť od stredy minulého týždňa okrem iného otvorené hotely a vnútorné priestory reštaurácií. Podľa Americkej asociácie hotelov a ubytovania (AHLA) hotely v Amerike prišli o príjmy v hodnote takmer 23 miliárd eur. Okrem toho 70 percent zamestnancov hotelov bolo buď úplne prepustených, alebo len dočasne bez práce.
Dá sa tvrdiť, že pandémia takpovediac zjednotila svet a jedna kríza sa netýka výhradne jednej krajiny. Všetky väčšie i menšie krajiny dúfali, že situácia sa po otvorení reštaurácií a hotelov uvoľní. AHLA dokonca vydala príručku, ako sa pred vírusom chrániť aj v hoteloch.
Ľudia nebudú mať záujem o veľké, uzatvorené priestory
Napriek tomu je podľa správ Business Insider zrejmé, že ľudia zatiaľ nemajú záujem nocovať nikde inde než doma. To môže znamenať patričnú výhodu pre ľudí ubytovaných v hoteli, ktorí sa v poloprázdnych priestoroch dočkajú pokoja a ticha.
Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Grace Bay Resorts v Turks a Caicos, Mark Durliat, má však iný názor. „Myslím si, že ľudia budú migrovať do menších nehnuteľností alebo do nehnuteľností s otvoreným priestranstvom, nie do niečoho veľkého,“ vysvetlil Durliat pre Business Insider.
Jeho slová potvrdila aj Carolyn Doyon, generálna riaditeľka a prezidentka klubu Med North America. „Zvýši sa dopyt po strediskách, ktoré sú menej osídlené, strediskách, ktoré sú zasadené v okolí prírody a umožňujú ľuďom rozmiestnenie na väčšej ploche.“
Slovenské hotely sa spamätávajú pomaly
Aj hotely na Slovensku sa prebúdzajú k životu. Zdá sa ale, že situácia je podobná tej americkej. Wellness Hotel Rozsutec vo Vratnej doline ešte otvorený nie je. Všetky hotely nemá otvorené ani Hotel Aquacity Mountain View v Poprade. S návštevnosťou nie sú spokojné ani tatranské hotely.
„Zatiaľ sme otvorení len cez víkend, ale od prvého júna aj cez týždeň. Návštevnosť je malá, veľa urobilo to, že Česi nechodia, porušili rezervácie alebo ich presunuli na neskorší dátum,“ pre Startitup vysvetlila recepčná Hotela Solisko vo Vysokých Tatrách.
O zisk prichádzajú aj majitelia reštaurácií
Nadšení nie sú ani majitelia reštaurácií. Svoje podniky síce môžu mať otvorené a od stredy 20. mája, poskytovať hosťom aj vnútorné priestory, no s týmto spojené opatrenia sú podľa ich slov nezmyselné. Ľudia aj vo vnútorných priestoroch musia dodržiavať vzájomnú vzdialenosť dva metre, čo je v niektorých prevádzkach kvôli ich vnútorným rozmerom takmer nemožné.
Novovzniknutá Iniciatíva na pomoc gastro podnikateľov preto otvoreným listom apeluje na premiéra Matoviča, hlavného hygienika Mikasa i vládu Slovenskej republiky. Vytvorili petíciu, ktorá má k dnešnému dňu viac ako 600 podpisov. Od stredy prichádzajú zmeny, ktoré by mohli prevádzkam pomôcť.
Kvôli prísnym protiepidemiologickým opatreniam majitelia reštaurácií, ako i majitelia hotelov, prichádzajú o zákazníkov a zároveň aj o zisk. Už teraz je aj bez expertíznej analýzy zrejmé, že bude nejakú chvíľu trvať, kým sa veci vrátia „do normálu“.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Business Insider , Peticie, AHLA