Recept na nový skvelý nápad
- Už som stretol ľudí, ktorí mali nápad s potenciálom zmeniť našu spoločnosť. Dovolili však aj malým prekážkam, ktoré im stáli v ceste, aby ich spomalili, či dokonca zastavili a nakoniec žiadnu dieru do sveta nespravili.
- Už som stretol ľudí, ktorí mali nápad s potenciálom zmeniť našu spoločnosť. Dovolili však aj malým prekážkam, ktoré im stáli v ceste, aby ich spomalili, či dokonca zastavili a nakoniec žiadnu dieru do sveta nespravili.
Aj ty pravdepodobne máš aspoň slabý náznak zaujímavej myšlienky, ale keby aj nie, môžem ti dať zopár rád. Tou úplne prvou je: nedovoľ aby ťa samotná myšlienka premohla. Nesnaž sa vyriešiť každý jej detail hneď od začiatku. Vezmi tú myšlienku a buduj ju postupne.
1. Tvoj svet
Nápady sú spontánne a môžu ťa zasiahnuť v každodennom živote. Zariadenie v tvojej kuchyni, ktoré zúfalo potrebuje ďalšiu funkciu, nedocenená reklamná príležitosť, ktorú nikto neberie vážne alebo časť softvéru, ktorá by ti mohla optimalizovať deň. Máme tendenciu žiť náš život v rýchlom tempe a akceptovať veci také aké sú, ale keď spomalíme a začneme nad vecami rozmýšľať, často sa naozaj inšpirujeme. Mnoho z týchto nápadov ihneď aj zamietneme – príliš drahé, malý cieľový trh – keď však začneš vnímať svet okolo nás touto optikou, je len otázka času kedy prídeš na niečo so skutočným potenciálom.
2. Tvoje “zlé“ nápady
Niektorí z nás majú to šťastie a sú obklopení inšpiráciami neustále. Prídeme so skvelým nápadom niekoľkokrát denne, mnoho z nich len s úsmevom odhodíme, lebo sú nerealistické, iné sú pre nás len úbohým konceptom. Ale časom prídeme na to, že čím viac “zlých“ nápadov máme, tým viac je aj tých potenciálne dobrých.
Zaznamenávaj si tieto nápady, do telefónu, či do bloku, len nimi nepohŕdaj. Ani tými zdanlivo nereálnymi. Keď si ich z času na čas spätne pozrieš, môžu sa ti niektoré zdať viac reálne, ako tomu bolo v čase ich zaznamenania. Alebo ich prečítaš niekomu inému a rozprúdiš tak debatu k veci. Jediným spôsobom, ktorým žiadnu myšlienku nepretavíš v niečo viac je ju ignorovať.
3. Spolupráca
Niekedy pracuješ s nápadom, ktorý jednoducho nedokážeš doviesť ku kompletnosti, nápadom na polovicu upečeným… Niektoré z najlepších vynálezov sveta neboli výsledkom jednej osoby, boli výsledkom kolaborácie. Konverzáciou s ostatnými v danom odvetví, alebo aj s niekym cez internet z opačnej polovice sveta môžeš dosiahnuť vyšší level inšpirácie.
Vďaka prediskutovaniu konceptu s kolegom si môžeš uvedomiť, že individuálne si len na pol ceste, ale ak spojíte sily, môže to nabrať hodnotu zlata. Aj bežná konverzácia môže viesť k istému posunu. Vôbec to nie je ojedinelý prípad, keď sa ego postaví do cesty samotnému nápadu a väčšinou vyhrá.
4. Priatelia a rodina
Kolaborácia nemusí byť obmedzená len na iných podnikateľsky zameraných jedincov. Niekedy stačí počúvať svojich priateľov a rodinu. Ak venuješ pozornosť ich bežným denným starostiam, máš príležitosť pre nájdene nejakého riešenia alebo zlepšenia. Zamysli sa nad priateľmi, ktorí majú svoje vlastné problémy pri podnikaní alebo nad staršími členmi tvojej rodiny, ktorí sa naozaj natrápia so zvládnutím nejakej novej technológie. Ľudia naokolo sú nikdy nekončiacim zdrojom „problém – riešenie“ situácií.
Avšak nezabúdaj na to, že nech úž vymyslíš čokoľvek, pre tvoju mamu budeš stále génius, preto si nápad pre istotu vždy potvrď aj u niekoho menej zaujatého.
5. Pýtaj sa okolo
Ak cítite, že podnikanie je pre teba, vždy sa môžeš opýtať aj svojich potenciálnych klientov na možné nápady. Niečo ako hľadať ich slabé miesta. Môžeš si urobiť prieskum a ak sa s tou istou vecou zapodieva viacero firiem na pravidelnej báze – máš svoj nápad. Pri najmenšom budeš vedieť, že tieto firmy by si to riešenie kúpili.
Zasa zopakujem, že najdôležitejšie je zaznamenávať si nápady! Je jedno ako, ale keď raz príde TÁ myšlienka, TEN nápad, tvoja myseľ na nej začne pracovať v režime fast and furious.
Zdroj: entrepreneur.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti