Redaktor Startitup v Izraeli: V Tel Avive som počul sirény a explózie, kým z Gazy stúpal dym (REPORTÁŽ)
- Redaktor Startitup Natanael Leo Poloha priniesol reportáž z Izraela
- Za týždeň vo vojnovej krajine zažil množstvo emócií
- Redaktor Startitup Natanael Leo Poloha priniesol reportáž z Izraela
- Za týždeň vo vojnovej krajine zažil množstvo emócií
„Nevyberali si. Nezáležalo, či je to človek veriaci, sekulárny, biely alebo čierny, muž či žena. Po siedmom pohrebe som si povedala, že už nemám čas plakať,“ hovorí nám počas predvianočného pondelka Oshra Friedmanová – zástupkyňa riaditeľa Úradu pre zlepšenie postavenia žien v Izraeli.
Prišli sme do krajiny v traume, vo vojnovom konflikte, ktorý dokáže pochopiť len máloktorý iný – ak vôbec nejaký – štát. Po teroristických útokoch zo 7. a 8. októbra sa Izrael opäť postavil pred otázku spolunažívania Židov, Arabov, prisťahovalcov, judaistov, kresťanov, moslimov, ateistov a množstva menšín pod jednou vlajkou.
Keď hovorím o spolunažívaní, vo veľkej väčšine hovorím o harmónii. My vo vzdialenosti vyše 3 000 kilometrov síce často počúvame a čítame o vnútroštátnej nenávisti medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, no je to tak aj v skutočnosti? Nie.
V úvode je dôležité poznamenať jedno. Toto nie je vojna Izraela proti Palestíne, ale proti extrémistickému hnutiu zvanému Hamas. To v roku 2006 vyhralo voľby v pásme Gazy (bielej časti na nižšie zobrazenej mape). Ide o súčasť palestínskeho autonómneho územia a takzvanú enklávu oddelenú od podstatne väčšieho západného brehu Jordánu (svetlozelená časť). Patrí síce k Palestíne, no má vlastne úrady a autority.
Tie sú pod správou Hamasu, ktorý má v porovnaní s vládou na západnom brehu podstatne radikálnejšie metódy a pohľady takmer na všetko. Hnutie si od víťazstva vo voľbách svoje postavenie upevňovalo silou, likvidovalo politických oponentov (napríklad ich zhadzovalo zo striech) a šírilo radikálne myšlienky.
Podnecovanie nenávisti voči všetkým pohanom – vrátane Židov či kresťanov, ale aj nevyhovujúcich moslimov – bolo v Gaze bežnou súčasťou vyučovania v školách.
Vojna v krajine
„Násilie Hamasu voči Židom vychádza z ich chápania islamu. Oni povedia, že vraždiť aj znásilňovať ich učí náboženstvo. Moslimská medzinárodná komunita to odmieta. Toto je ISIS, nie islam,“ vysvetľuje Friedmanová.
„Ich cieľom bolo vraždiť,“ hovoria domáci. A to aj robili. Vraždili Židov, moslimov, kresťanov… Izraelčanov. A v ich očiach im má patriť aj Európa. Ak by dosiahli svoje na Blízkom východe, nezastavili by sa. Spomeňme si na ISIS a útoky po Európe či v USA. Hamas je rovnaký.
Izrael bojuje proti Hamasu, nie Palestíne, no je vo veľmi komplikovanej situácii. Toto hnutie svoje objekty, zbrane, sklady či základne rozmiestňuje v civilistami obývaných oblastiach.
Hamas treba zlikvidovať. S tým súhlasí azda celý západný svet. No to, akým spôsobom sa to izraelská armáda v súčasnosti snaží dosiahnuť, je veľkým otáznikom aj v očiach viacerých Izraelčanov – Židov, moslimov, kresťanov, ateistov…
Žiadna krajina jej nevie odporučiť, ako inak postupovať, no zároveň sa naďalej prizeráme smrti. Z pohľadu „nezaujatej osoby“ je ostreľovanie civilných oblastí, ktoré zároveň patria aj medzi vojenské objekty Hamasu, veľkým otáznikom alebo až niečím nepochopiteľným. Tu v Izraeli sa o tom dá len ťažko rozprávať.
Rovnako otázne sú však aj čísla obetí prezentované svetu. Ide o počet udávaný Hamasom, čo musíme opakovane zdôrazňovať.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Redaktor Startitup sa vydal do Izraela
- Ako prežíval ostreľovanie a húkanie varovných sirén?
- Stál v spálenom kibuci a hľadel na boje v Gaze
- Stretol sa s preživšími masakru na festivale Nova, ktorí mu porozprávali ich príbeh
- Aká je situácia v izraelských mestách a aká nálada panuje v krajine?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity