Referendum na Sliači bolo fiaskom. Nabudúce hlasujme o kolonizácii Marsu brancami, píše Andrej Stančík
Autor komentáru je štátnym tajomníkom za hnutie OĽANO.
Pamätáte na dohodu DCA? Pamätáte, ako opozícia šírila lži o jadrových zbraniach, hordách amerických vojakoch a amerických základniach? Pamätáte tú hystériu?
Nezainteresovaný človek by mal chvíľami pocit, že ide o pozývací list z roku 1968 a súhlas s okupáciou a nie o štandardnú rámcovú dohodu, ktorú sme s USA uzavreli ako posledná krajina východnej hranice NATO a ktorá nám navyše prinesie stovky miliónov dolárov pre našu armádu. Ja si toto obdobie pamätám dobre.
Pani pred NRSR mi povedala, že by ma mali obesiť
Keďže som dohodu aktívne propagoval, denne mi chodili desiatky nenávistných správ. Bol som vlastizradca, ktorého mal ľud obesiť, dokonca sa mi dostalo aj bilbordu (jediný bilbord v mojom živote), kde ma SMER označil za človeka, ktorý zradil Slovensko, pričom naše záujmy zrádzali oni.
Pani pred parlamentom mi dokonca povedala, že ma za to obesia. K tomuto lynču sa pridala aj strana Hlas, ktorá zaprela samu seba. Vtedajší premiér Pellegrini totiž túto zmluvu vyjednával, spolu s Petrom Kmecom. Preferencie sú ale viac ako strategické záujmy, a preto na základe vymysleného a banálneho argumentu o „nevýhodnosti zmluvy“ (bez akejkoľvek substancie) hlasovali proti.
V zahraničí krútili hlavami
Keď som sa o dohode, ktorú schválila väčšina krajín NATO, rozprával so zahraničnými partnermi, neveriacky krútili hlavou nad mierou politizácie a nenávisti. Nerozumeli, že téma obrany a bezpečnosti môže byť predmetom zákerného politického boja.
Na Slovensku môže, je a bude. Je to len dôkaz toho, že o naše zahranično-politické ukotvenie musíme stále bojovať, inak nám hrozí, že ho kvôli populistom a extrémistom stratíme.
Žiadne americké základne
Napriek vlne lží a dezinformácií dohoda prešla. A dobre sme spravili, keďže nám Putin o dva týždne neskôr ukázal, že bezpečnosť je stále téma a musíme mať silných spojencov. Je smutné, že to chcelo brutálnu agresiu a flagrantné porušenie medzinárodného práva, aby sme si uvedomili, akou devízou je naše členstvo v NATO. A čo s „hrozbami“, pred ktorými opozícia strašila?
Viac ako 7 mesiacov po schválení tu nemáme žiadne základne, žiadne hordy amerických vojakov a žiadne nukleárne zbrane. Namiesto toho tu máme pár stoviek našich spojencov z USA, ktorí navyše ochraňujú náš vzdušný priestor Patriotmi a zadarmo. O tom sú spojenci.
Kolonizácia Marsu slovenskými brancami či Alfa Centauri
Populistom a extrémistom, ktorí za pár % v prieskumoch zradia naše národné a bezpečnostné záujmy, počas spojených volieb definitívne cvakli zuby naprázdno. Referendum o americkej základni na Sliači nemalo ani len polovičnú účasť. Dokopy prišlo len 37 % občanov, z ktorých bolo 70 % proti „základni“.
Čo tam potom, že žiadna základňa tam ani byť nemala. Populizmus nepozná hraníc, no ľudia ho svojou nízkou účasťou odmietli. Nabudúce odporúčam referendum o slovenskej vojenskej misii na Alfa Centauri či kolonizácii Marsu slovenskými brancami.
Referendum bolo fiasko
Ešte raz vďaka všetkým poslancom, ktorí sa vo februári nenechali vystrašiť vlnou nenávisti a lží od opozície, ktorá burcovala davy. Urobili správne rozhodnutie. A vďaka každému americkému vojakovi, ktorý tisíce míľ od domova chráni naše územie.
V núdzi spoznáš priateľa. Nech je fiasko tohto referenda bodkou za kampaňou lží a nenávisti. A verím, že aj lekciou pre občanov, komu z politikov veriť a komu nie. Rozhodne veriť netreba tým, ktorí zahranično-politické priority Slovenska predajú za % v prieskumoch.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre