Referendum o „americkej základni“ bolo totálne zbytočné. Letisko je v úplne inej obci

  • Referendum o neexistujúcej americkej základni narazilo na ďalší problém
  • Letisko Sliač sa nenachádza v katastrálnom území Sliača
sliač referendum
Referendum o americkej základni na letisku Sliač TASR/Ján Krošlák
  • Referendum o neexistujúcej americkej základni narazilo na ďalší problém
  • Letisko Sliač sa nenachádza v katastrálnom území Sliača

Referendum o umiestnení „americkej základne“ na vojenskom letisku v Sliači je horúcou témou posledných dní. O jeho demokratickom výsledku je už zbytočné sa rozprávať, keďže žiadna základňa na letisku neexistuje ani existovať nebude.

Zdá sa však, že občania Sliača nemali mať vôbec právo na danú otázku odpovedať. Priestory letiska totižto ani len nespadajú pod samosprávu obce.

Anexia na slovenský spôsob

Na danú skutočnosť upozornil prostredníctvom sociálnej siete Facebook bezpečnostný analytik Radovan Bránik. „Iste, Spojené štáty sa tam žiadnu vojenskú základňu ani nechystajú umiestniť, ale koho by už čosi také vyrušilo?“ otvára svoj status.

Voľby 2022: Ako to vyzerá v regiónoch

Namiesto toho však analytik poukazuje na vtipnejší „zádrhel“ v bizarnom referende. „Letisko Sliač neleží v katastrálnom území Sliača, ale susednej Sielnice – a severná časť je pre zmenu súčasťou katastra obce Badín,“ objasnil ďalej.

Obyvatelia Sliača tak v referende hlasovali o území a pozemkoch, ktoré s nimi nemajú nič spoločné a ak by sa o nich malo konať miestne referendum, tak iba v už spomínanej Sielnici či Badíne.“ Napriek týmto faktorom však plánuje mestské zastupiteľstvo o výsledkoch referenda rokovať.

Pre tamojších poslancov však predstavuje prekážku i samotný zákon. „Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení hovorí: Miestne referendum je jedným zo spôsobov, ako obyvatelia obce vykonávajú samosprávu obce (§ 4 ods. 2b). Miestne referendum organizuje obec o dôležitých otázkach života a rozvoja obce (§ 4 ods. 3m). Miestne referendum o najdôležitejších otázkach života a rozvoja obce vyhlasuje obecné zastupiteľstvo (§ 11 ods. 4f ),” prikladá jeho znenie Bránik.

Vyhlasovať referendá na cudzích územiach je zvykom darebáckych štátov, zjavne sa nimi inšpiruje už aj prvá z našich obcí. Tak čo na to zastupiteľstvá Badína a Sielnice? Ako sa postavia k tomuto prvému kroku pokusu o nelegálnu anexiu?“ zakončil analytik.

Referendum u občanov prešlo

Ani neexistujúce letisko či nezákonné referendum však neodradilo tamojších občanov od rázneho odporu k prítomnosti americkej armády. Ako informuje TASR, väčšina hlasujúcich v sobotňajšom (29. 10.) referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1 513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1 127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov.

Hoci bol záujem väčší, než sa predpokladalo, a komisári museli pridať urnu, účasť na referende bola iba 37 percent.

Volička vhadzuje obálku s referendovým lístkom do volebnej schránky. Na Sliači sa koná referendum o odmietnutí vojenskej základne.
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Možnosť hlasovať o otázke „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ malo v tomto meste 4 082 oprávnených voličov.

O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1 343 obyvateľov Sliača.

Výsledok nič neznamená

Teóriu o plánovanej americkej základni už opakovane vyvrátil aj minister obrany. „Výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač,“ uviedol Jaroslav Naď (OĽANO)  na sociálnej sieti. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.

Opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ zdôraznil. Pripomenul, že miestne referendum nie je právne záväzné pre vládu. Žiadny význam podľa neho nemá ani pre rezort obrany.

Aj naďalej sa budeme pravidelne stretávať so zástupcami mesta, podporovať ho, vysvetľovať súvislosti a pravdivo odpovedať na všetky otázky,“ uviedol.

Verí, že kompetentní na mestskom úrade budú k Sliačanom féroví a nebudú ich zavádzať tak ako pred voľbami, keď hrali na obe strany, ale budú poctivo vysvetľovať, že sa ľudia nemajú čoho báť.

Rezort a Sliačania boli podľa Naďa zneužití na čiusi predvolebnú kampaň. Podotkol, že táto „kampaň strachu“ bola platená z verejných peňazí. Poukázal tiež na nízku účasť na referende napriek jeho spojeniu s komunálnymi voľbami.

Na základni v Sliači podľa neho nie sú v súčasnosti žiadni Američania. Dodal, že prítomní spojeneckí vojaci, Nemci a Holanďania, budú aj naďalej mesto podporovať, a to aj finančnými zbierkami a aj ďalšími projektmi tak ako doteraz.

Zdroje: TASR, Facebook/Jaroslav Naď, Facebook/Radovan Bránik

Najnovšie videá

Trendové videá