Referendum už o pár dní: Slováci sú naň chabo pripravení, Fico má aj plán B (PREHĽAD)

  • Referendum sa bude konať v druhej polovici januára
  • Prognóza o jeho výsledku je nejasná
  • Fico má v zálohe aj plán B
referendum 2023
Ilustračná fotografia TASR/Dano Veselský,Ján Krošlák
  • Referendum sa bude konať v druhej polovici januára
  • Prognóza o jeho výsledku je nejasná
  • Fico má v zálohe aj plán B

Je to nevyhnutné, čaká nás referendum. A blíži sa rýchlejšie, než by sa mohlo zdať – termín konania je 21. januára, čo znamená, že na prípravu máme ešte 2 týždne. Pripomeňme si teda, čo musí byť pre jeho platnosť splnené a čo by sa v prípade kladného výsledku udialo.

Musia byť splnené podmienky

Pri každom jednom referende platí v zmysle Ústavy Slovenskej republiky niekoľko pravidiel. Možné ich je nájsť na portáli Lewik. Ako prvé, hlava štátu môže (a musí) vyhlásiť referendum v prípade, že o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky.

Prvá podmienka bola splnená ešte v auguste minulého roka, keď Robert Fico spoločne so straníckymi kolegami do prezidentského paláca doručil „406 000 petičných hárkov“. Konečný počet platných hárkov bol o niečo nižší, stále však postačoval.

Po preverení referendových otázok Ústavným súdom SR sa nakoniec bude hlasovať len o jednej otázke, druhú súd zhodnotil ako protiústavnú. V prípade, ak by bolo referendum úspešné, nebude treba na predčasné parlamentné voľby 90 hlasov poslancov, ale bude stačiť 76.

21. januára 2023 sa teda na Slovensku uskutoční referendum s jednou otázkou: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ Hlasovania v referende sa môže zúčastniť každý občan, ktorý dovŕšil 18 rokov, a to v mieste svojho trvalého bydliska. 

Nikto ešte nemá nič vyhraté, keďže referendum musí byť najprv považované v zmysle ústavy za platné. To sa udeje, len ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Čo sa dá očakávať?

Definitívnu odpoveď ukáže len čas, no história Slovenska a najnovšie prieskumy naznačujú, že úspech referenda vôbec nie je jednoznačný. Historicky na Slovensku prešlo len jedno, a to o vstupe do Európskej únie. Prieskum agentúry NMS Market Research, o ktorom sme ťa už informovali, taktiež nenaznačuje najsvetlejšiu budúcnosť.

referendum smer prezidentka prečasné voľby
zdroj: TASR/Dano Veselský

Rozhodnutých prísť na referendum je podľa prieskumu 30 percent respondentov. Častejšie sú to muži a ľudia vo vekovej kategórii 65 a viac rokov. 21 percent ľudí je skôr naklonených zúčastniť sa na referende. Osemnásť percent respondentov odpovedalo, že sa na referende skôr nezúčastnia. Rovnako 18 percent opýtaných odpovedalo, že sa na referenda rozhodne nezúčastní a 13 percent nevedelo odpovedať.

Do kariet referendu určite nehrá ani to, ako sa mladí Slováci vyznajú v jeho obsahu. „Mladá generácia do 24 rokov má najmenší prehľad. Až 70 percent mladšej generácie nevie, o čom bude januárové referendum,“ doplnila výsledok Denisa Lakatošová z NMS Market Research Slovakia.

Štát bude stáť milióny

Nech sa skončí akokoľvek, Slovensko zaň dá poriadnu „pálku“. Januárové hlasovanie totiž bude stáť takmer 8,8 milióna eur. Pre TASR to uviedol tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. Na odmeny členom, predsedom a zapisovateľom volebných komisií, na stravné, ako aj na zabezpečenie iných činnosti má ísť 6,8 milióna eur.

„Na zabezpečenie prípravy a vykonania referenda 21. januára 2023 sú pre kapitolu Ministerstva vnútra SR potrebné finančné prostriedky v celkovej predpokladanej sume 8 789 450 eur,“ uviedli z tlačového odboru.

Na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania má ísť 1,1 milióna eur. Na poistné a príspevok do poisťovní vyčlenili 384 450 eur. Tlač a distribúcia volebných materiálov a tlačív, zabezpečenie činnosti okresných volebných komisií a úhrada výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže bude stáť 505 000 eur. 

Plán B

Organizátor referenda, strana SMER-SD, tvrdí, že je pripravená aj na možnosť, ak referendum neprejde. Záložný plán priblížil predseda strany Robert Fico. „Kto sa čo i len trochu orientuje v politike, vie, že dosiahnuť 76 hlasov je podstatne jednoduchšie ako 90,“ poukázal expremiér.

Robert Fico je zamyslený
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ak bude referendum neúspešné, 27 poslancov Smeru-SD podporí v parlamente zmenu ústavy, nie však hocijakú, zdôraznil Fico. Podporia takú zmenu, ktorá bude viesť k tomu, že bude možné vyhlásiť predčasné parlamentné voľby, a tiež zmenu, že referendom sa bude môcť skrátiť volebné obdobie.

„Ako kompromis si vieme predstaviť, že tam nebude 76-ka, ale 90-ka,“ dodal Fico. Zároveň podotkol, že rozpadnutá vládna koalícia sa spolieha na to, že referendum nebude úspešné a zmena ústavy v parlamente neprejde.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Lewik, SITA, TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá