Boli to skvosty, no skončili ako hanba Slovenska. Spoznaj naše najznámejšie nedostavané budovy
- Hoci je Slovensko plné zaujímavých architektonických diel, má aj svoju temnú stránku
- Sú ňou budovy, ktoré mali byť lákadlom pre ľudí, no ostali nedokončené
- Vieš, kde sa tieto stavby nachádzajú?
- Hoci je Slovensko plné zaujímavých architektonických diel, má aj svoju temnú stránku
- Sú ňou budovy, ktoré mali byť lákadlom pre ľudí, no ostali nedokončené
- Vieš, kde sa tieto stavby nachádzajú?
Nájdeme ich takmer v každom meste a miestni ich považujú za hanbu. Reč je o stavbách, ktoré nie sú dokončené. Hoci pôvodne išlo o veľkolepé projekty, niečo sa pokazilo a stavby sa stali strašiakom okolia.
Dôvodov, prečo sa tieto stavby premenili na ruiny, je viac. Najčastejšie sa jedná o finančné problémy. V tomto článku sa pozrieme na najväčšie sklamania, ktoré nájdeme v lokalitách po celom Slovensku.
1. Horse Poprad
Projekt Horse je známy každému Popradčanovi. Nachádza sa neďaleko železničnej a autobusovej stanice a po dokončení sa tu mali nachádzať desiatky bytov, kancelárií, kongresová hala, hotel a dokonca nákupné centrum.
V roku 2006 kvôli tomuto projektu zavítal do Popradu aj vtedajší prezident Ivan Gašparovič, ktorý bol svedkom poklepania základného kameňa celého monumentálneho kolosu.
Gašparovič vtedy pre TASR povedal, že Poprad je čoraz krajší. Keby vedel, aká budúcnosť tento projekt čaká, svoje slová by si zrejme dvakrát premyslel.
Podľa Hospodárskych novín, skôr, než sa začalo s výstavbou, padali slová o klenote mesta. Dominantou mala byť 19-podlažná veža, ktorá mala ponúkať luxusné byty s výhľadom na celé mesto a Vysoké Tatry.
Rozloha celého komplexu mala byť 100-tisíc metrov štvorcových, hoci veľká časť by patrila spomínanému nákupnému centru. Okrem monumentálneho skvostu mal popradský región získať aj viaceré pracovné možnosti.
„Podľa predbežných výpočtov by malo byť vytvorených 1 300 pracovných miest, predovšetkým v kancelárskej časti,“ vypočítaval vtedy finančný riaditeľ spoločnosti BZ David Bořuta. Zaujímavý bol aj samotný rozpočet, ktorý predstavoval približne 3 miliardy slovenských korún.
S krízou nikto nerátal
S výstavbou sa malo začať na jar 2007. Jar ešte ani neprišla a termín sa presunul na jeseň toho istého roka.
V tom čase vyhlásil primátor Popradu Anton Danko pre web Poprad.dnes24.sk, že mesto sa po dokončení stane nákupnou veľmocou, keďže s projektom Horse by mal Poprad druhú najväčšiu plochu nákupných centier na Slovensku.
Oficiálne sa s výstavbou začalo až na jar 2008. Všetko išlo ako po masle, kým neprišla celosvetová finančná kríza, s ktorou nikto nepočítal. Celkom dobre rozbehnuté stavebné práce tak boli zastavené v roku 2009.
Nastal obrovský problém, ktorý si začali uvedomovať všetci. Ak by firma, ktorá za projektom stála, nemala rozrobené aj iné projekty, táto situácia by možno nenastala.
Svoje znepokojenie v roku 2010 vyslovil aj Danko, ktorý tvrdil, že dôsledkom krízy rozumie. Vtedajší zástupca BZ Group Slavomír Fábry odmietol tvrdenia, že spoločnosť chce s projektom skoncovať, a tak sa medzi Popradčami objavila iskrička nádeje. Zároveň dodal, že práce budú pokračovať na jar 2011.
Sľuby, sľuby a ďalšie sľuby
Ako určite predpokladáš, nič sa nestalo. Prečo? Peniaze.
„Práce na obchodnom centre Horse sa nezačali, lebo neboli zabezpečené finančné prostriedky z finančného ústavu tak, ako bol predpoklad z našej strany,“ uviedol na jeseň 2011 pre agentúru Sita zástupca investora BZ Slavomír Fábry. Veľmi nenápadne však naznačil, že do mesiaca s prácami začne.
Celý projekt v tom čase prešiel výraznými zmenami. Z návrhu zmizol hotel a apartmánové či obchodné časti sa výrazne zmenšili. Objavil ešte jeden problém, ktorý bol spojený s kovovými konštrukciami.
Začali hrdzavieť a bolo potrebné ich čo najskôr zaliať betónom. V prípade, že by sa tak nestalo, by statik výstavbu nepovolil a všetko prikázal rozbiť.
V roku 2012 prišli ďalšie sľuby, no nie financie potrebné na ich dodržanie. Jedna z posledných tlačoviek sa v Poprade uskutočnila v roku 2013. Bolo na nej oznámené, že projekt bude dokončený na jar 2014.
V tomto prípade sa však návrh zmenil od základov. Poprad mal prísť o sľubovanú 19-poschodovú vežu, ďalší hotel a kancelárske priestory.
V podstate tu malo ostať len nákupné centrum, ktorého súčasťou by boli skutočne exkluzívne značky, ktoré doposiaľ na Slovensku nepôsobili. Samozrejme, posledný spomínaný termín opäť dodržaný nebol.
Dobré správy
V roku 2019 sa Popradčania konečne dočkali dobrých správ. Na mieste Horse má vyrásť úplné nový projekt Stone City Center, ktorého súčasťou bude apartmánový dom, bytový dom, administratívne priestory a polyfunkčné objekty.
Dnes je súčasťou projektu aj Karpatská Residence a na výstavbe sa konečne začalo pracovať. Je to prvá etapa výstavby celého projektu a Popradčanom ponúkne 164 bytových jednotiek.
Karpatská Residence ponúkne byty, ktoré sa predávajú v dokončenom stave a spĺňajú vysoké štandardy a normy.
Potenciálnych kupcov zaujme najmä lukratívna poloha. V blízkosti sa nachádza centrum mesta, vlaková a autobusová stanica, supermarkety, lekárne a pošta. V Karpatská Residence sa budú nachádzať byty, ktorých súčasťou bude kuchyňa, sanita, podlahy, dvere, obklady a šatník.
2. Sídlisko SNP Michalovce
Na konci socializmu malo v Michalovciach pribudnúť obrovské sídlisko, ktoré by do mesta prilákalo raz toľko obyvateľov, koľko tam vtedy žilo. Občania Michaloviec sa tešili, že mesto sa rozvíja, no ich radosť sa čoskoro zmenila na znechutenie.
Z pýchy Michaloviec sa veľmi rýchlo stala nočná mora. S výstavbou sa začalo v roku 1988 a v tom istom roku bola zastavená. Jeden z blokov sa dočkal ďalších pokusov, konkrétne v roku 1999 a 2015. Pokusy však neboli úspešné ani v tomto prípade.
Dlhé roky tak východniarske sídlisko duchov priťahovalo rôznych asociálov a zvedavcov vítalo neznesiteľným zápachom. Hoci práce na projekte skončili krátko po ich začatí, opustená budova si aj tak získala pozornosť médií.
V marci 2017 z ôsmeho poschodia vypadlo 7-ročné dievčatko, ktoré, našťastie, pád prežilo. Kvôli nehode však vznikla búrlivá diskusia týkajúca sa zabezpečenia jednotlivých budov.
Zmena k lepšiemu
Okrem nešťastia sa v roku 2017 Michalovčania dozvedeli, že práce na projekte budú obnovené. Nemôžeme sa však čudovať, že domáci týmto informáciám neverili, keďže „Michalovský Černobyľ“ ich strašil dlhé desaťročia.
Renovácia projektu má pozostávať z viacerých etáp. V prvej vzniklo 41 bytov v dvoch vchodoch. V ponuke bolo 21 trojizbových bytov, 8 jednoizbových a dvojizbových a štyri päťizbové penthousy cez dve podlažia.
Druhá etapa by mala patriť dokončeniu ďalších 43 bytov a nebytových priestorov. Rozpočet, ktorý bol potrebný na dokončenie moderného rezidenčného komplexu. predstavoval 8,4 miliónov eur.
Momentálne sa projekt nazýva City Park Straňany a sľubuje desatoro prísnych kritérií ekologicky nenáročného, finančne zaisteného, bezpečného a zdravého životného štýlu.
3. Nemocnica Rázsochy
S výstavbou tohto bratislavského strašiaka sa začalo v roku 1987. Ide o fakultnú nemocnicu, ktorej súčasťou mali byť aj posluchárne, laboratóriá, internáty a ostatná občianska vybavenosť. Projekt sa nachádza v mestskej časti Lamač a začiatkom 90. rokov bol veľmi nenápadne utlmený.
Z pôvodného projektu sa v priebehu 30 rokov dokončila iba hrubá stavba. V niektorých častiach bola nainštalovaná vzduchotechnika a okná a kotolňa boli dokončené na 90 %.
K projektu v roku 1997 pribudla aj jednotka intenzívnej starostlivosti, heliport a príjazdová cesta pre sanitky.
Do stavby boli preinvestované približne 2 milióny slovenských korún, o ktoré sa postaral Vladimír Mečiar. Už 31. októbra 2000 bolo financovanie projektu zastavené Mikulášom Dzurindom.
Zúfalú situáciu chceli vziať do vlastných rúk aktivisti z mestskej časti Bratislava Lamač. Tí chceli zachrániť investície a hrubú stavbu dobudovať aspoň ako vedecko-technický park.
Vlna kritiky
Tento zámer si napokon osvojil aj magistrát a alternatívu vzal na vedomie. Nemocnica však v tomto stave zostala dlhé roky a nikto nič neriešil. Areál nebol dobre zabezpečený, preto sa veľmi rýchlo stal útočiskom vandalov a zlodejov.
Hoci sa projekt riešil veľmi dlho, ministerstvo zdravotníctva nemalo na jeho dostavbu peniaze, budova tak chátrala ďalej.
V roku 2018 sa ukázalo, že budova nevyhovuje štandardom a vláda Roberta Fica sa zhodla na jej zbúraní. To malo stáť približne 17 miliónov eur a krok bol kritizovaný viacerými odborníkmi. Aj napriek nej sa búracie práce začali 13. augusta 2019.
„Keď sa postupom času stavba a jej zabudované konštrukcie, materiály či technológie zdevastovali, bolo mi do plaču,“ povedal hlavný architekt Jindřich Martin, pre ktorého bol celý projekt veľkou výzvou.
Nemocnica mala zabezpečovať nielen diagnostiku a liečbu, ale aj výchovu mladých lekárskych kádrov a vedecké pracoviská.
K búraniu budovy sa vyjadril aj bývalý poslanec SNS Štefan Zelník. „Je škoda búrať Rázsochy. Mnohé veci sú nadimenzované tak, že vyhovujú aj dnes,“ povedal v roku 2019.
Zároveň dodal, že ako štátny tajomník v minulosti trval na dostavaní nemocnice. Ak by sa tak stalo, nemocnica mohla byť plne funkčná už v roku 2019.
S dobrým stavom projektu súhlasil aj Marek Krajčí. „Teraz je to už relatívne starý skelet, ale súhlasím, že je relatívne zdravý, aj keď mnohé veci nie sú vyhovujúce,“ povedal s tým, že peniaze použité na búranie mohli byť použité na stavbu.
Nová univerzitná nemocnica
Súťaž na nový projekt bola vyhlásená v júni 2019 s tým, že pozemok na Rázsochách bol na výstavbu pripravený. Na mieste tejto opachy vraj vznikne nová Univerzitná nemocnica, ktorej otvorenie sa kvôli pandémii posúva.
„Ministerstvo zdravotníctva vyvíja maximálne úsilie, aby nemocnica na bratislavských Rázsochách začala fungovať v praxi čo najskôr, avšak s prihliadnutím na pandémiu ochorenia COVID-19 nie je termín otvorenia nemocnice, avizovaný bývalým vedením ministerstva zdravotníctva, aktuálny,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová v januári 2021 pre denník Pravda.
„Cena novej plánovanej nemocnice na Rázsochách 263 miliónov eur, ktorú schválila vláda, je extrémne vysoká a nová vláda bude musieť znova celý projekt prehodnotiť,“ napísal v auguste, ešte za vlády Roberta Fica, na svoj Facebook Andrej Kiska.
https://www.facebook.com/AndrejKiska/photos/bc.AbqEJihwv94Xfi7Oc11odwcmyHNzehEV-5VAvD-c84hE7O0u_n9x0M9rb5WR8BAt83lq6yLY7L3f4OB7cRB9F1O4nDh4KwSFjH95mod4Q_-cKZzNJxpgWnj-4LTVo58JKkiOGtDuIH6LZLfiNm7l8GbT/2337600743027357/?opaqueCursor=Abo2yKoZBDlBFo4BC34B27kDYxagBX_8diNi0ZuzG4yrVk7DxtJVKdDRsZsa9AA9qNQGkaqTiMuoMGm-yMZsCmr756rhK7YvH2zK5vUdiWatwOfZ1SbhuCmdUovgcp7yBgLhyccqI7D1FAaEevR2Ipg1w4Yq-7DXek36N_OFtwRA2HUCHuYVDVEFsvsfqHlRmcOf3o9r7VLGwfJWaEfPmYpnnA49_IEADykDuvQUKij-UgIizWOlo9NVuI7WDZX932lHcJLcaMAfThzAMBy53xK12mXVvWNSN8gUc7aqScHR2UWGfsSNKOLVFICGuUqDPrc4aNKHw7YAjD4jejGQVogwD1aRqeYIZpJERv5qOU7Ul0-yeD871-ioiL5Ee3DcVwE7Fe68KR5dGJhyFnYfqAJRyNTfYIosr5m0mO3JSXiQsWzz330kAn2YHlfuyf7fQUr-lweSs_v_qL96rSqy4AralzIDcQKCdWB6bvIhmoWcSA
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 27. apríla 2021.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: HNonline, SITA, Poprad24.sk, Karpatská Residence, City Park Straňany, Čas.sk, bratislavskenoviny.sk, SME, Trend.sk, Pravda