Rekordér roka: Slovák šiel takmer 300 km/h, mastná pokuta ho neminie
- Polícia informuje o rekordérovi roka na slovenských cestách
- Audi R8 dosiahlo rýchlosť takmer 300 kilometrov za hodinu
- Polícia informuje o rekordérovi roka na slovenských cestách
- Audi R8 dosiahlo rýchlosť takmer 300 kilometrov za hodinu
Slovenské cesty majú nového rekordéra tohto roka. Ako uvádza Polícia Slovenskej republiky na Facebooku, vodič na diaľnici D1 pri Spišskom hrade trielil rýchlosťou 289 kilometrov za hodinu. Polícia na sociálnej sieti zverejnila aj fotografiu vozidla, na ktorom dotyčný tento rekord dosiahol. Ide o „športiak“ Audi R8.
„Srdečný pozdrav od polície ho neminie,“ podotkli muži zákona.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/pfbid0Jr6kS8hy1V8JPKEe9o9mijjcjX7agLEXVsTL1aUB7UW585DTn7cqqhc9mroiJxD8l
Rýchly deň pre Audi na Slovensku
Prípad pri Spišskom hrade dnes nebol jediný. Ako uvádza Polícia SR – Bratislavský kraj na Facebooku, vodič ďalšieho, o niečo menej športového vozidla značky Audi dnes uháňal aj v Bratislave. Šlo o muža z Českej republiky, ktorý na Ružinovskej ceste plnej priechodov pre chodcov prekročil rýchlosť o viac ako 50 kilometrov za hodinu.
V danom úseku je povolená „štyridsiatka“, no 43-ročný Čech svoje auto šoféroval rýchlosťou 92 kilometrov za hodinu. „Kvôli rýchlej jazde bol vodič na mieste riešený v blokovom konaní,“ dodala polícia.
Muži zákona na Facebooku občanov vyzývajú, aby mysleli na to, že „vysoká rýchlosť býva jednou z najčastejších príčin tragédií na cestách“.
https://www.facebook.com/KRPZBA/posts/pfbid02Yu2PTDe559oMmdWt8hMf8NPzinVeq4H7nPTUQU6QEHaK58XixDjngJHHf7VNGeD8l
Zákony pretekárom prajú, no pozor na zmeny
Možno sa to nezdá, no napriek tomu, že polícia sa na Facebooku chváli prípadmi pretekárov na našich cestách pomerne často, slovenské zákony im prajú.
Na rozdiel od rôznych iných krajín, na Slovensku za rýchlosť dostaneš „iba“ pokutu, a to v sume od 250 do 800 eur. V prípade riadneho konania tieto čísla predstavujú 500 až 1 000 eur, informovali sme.
Po novom však platí, že v prípade opakovaného porušovania maximálnej dovolenej rýchlosti, sa budeš musieť podrobiť opatreniam.
„Prísnejšie sankcie sa dotknú (aj) vodičov, ktorí budú opakovane výrazne prekračovať rýchlosť. A to v obci minimálne o 50 kilometrov za hodinu a mimo obce o najmenej 60 kilometrov za hodinu. Takéto prekročenie rýchlosti sa tiež zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,“ píše sa v tlačovej správe.
„Toto porušenie sa tak bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, keď sa už vodič musí podrobiť opatreniam, ako napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti, preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti,“ píše ministerstvo.
Inými slovami, ak rýchlosť prekročíš tri a viackrát počas 12 mesiacov v obci o 50 km/h a viac či mimo obce o 60 km/h a viac, môžeš dostať pokutu v podobe zákazu činnosti.
Rýchlosťou 300 km/h
Slovenské ministerstvo dopravy na niektorých úsekoch pred časom testovalo zvýšenie povolenie rýchlosti na 140 km/h. Po vyhodnotení testovania na 38-kilometrovom úseku však rozhodli, že nateraz u nás zrýchľovať nebudeme.
„Po vyhodnotení pilotného projektu testovania 140-ky na diaľnici pod Tatrami sme dospeli k záveru, že prípadná úspora času jazdy vodičov nevyváži negatíva, ktoré vyššia rýchlosť prináša,“ uviedol hovorca Ministerstva dopravy pre Startitup Ivan Rudolf vlani. Medzi negatíva podľa neho patria vysoké emisie, hluk, ale aj fatalita nehôd.
Ako to teda vyzerá, keď okolo teba niekto prefrčí rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu? To zistili napríklad nadšenci z Nemecka, ktorí natočili Mercedes uháňajúci okolo nich rýchlosťou 332 kilometrov za hodinu.
Na tamojších diaľniciach je to síce legálne, no oni sami šli sedemdesiatkou. A za to už hrozí pokuta aj u nás. Minimálna povolená rýchlosť na diaľniciach mimo obce na Slovensku totiž predstavuje 80 km/h.
Keď si takéto videá vyhľadáš, dokážu ti, že kým ťa otestovať maximálnu rýchlosť svojho auta zrejme láka, nemusí to byť dobrý nápad. Nejde ani o komfortnú či bezpečnú záležitosť. Musíš neustále počítať s tým, že tvoj jazdný pruh náhle obsadí iné auto, alebo sa pred tebou objaví prekážka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj, Ministerstvo vnútra, YouTube