Rekordná inflácia na Slovensku: Obľúbené vianočné potraviny to najviac schytajú
- Inflácia na Slovensku dosahuje 3,1 %
- Najviac zdražujú potraviny, ako maslo, olej či vajcia
- Inflácia na Slovensku dosahuje 3,1 %
- Najviac zdražujú potraviny, ako maslo, olej či vajcia
Rastúce ceny potravín sa stávajú dominantným faktorom inflácie na Slovensku, ktorá v októbri dosiahla 3,1 %. Národná banka Slovenska (NBS) potvrdila, že medziročne vzrástli ceny potravín o viac ako 5 %, pričom najvýraznejšie zdraželi oleje a tuky (o 30,5 %), zelenina (o 13,3 %) a ovocie (o 11,9 %).
Maslo sa stalo symbolom tohto zdražovania s nárastom ceny o 30 % za posledný rok. Podľa Štatistického úradu SR zlacnelo jedine mäso, ale len o nepatrných 0,5 %.
V rozhovore pre STVR ekonóm Martin Hudcovský z Ekonomickej univerzity v Bratislave poukázal na problémy s produkciou ovocia a zeleniny, ktoré boli spôsobené slabšou úrodou.
Výnimkou boli iba zemiaky, ktorých úroda ostala stabilná. Hudcovský zároveň upozornil, že v predvianočnom období možno očakávať ďalšie zdražovanie najmä ingrediencií na pečenie, ako sú vajcia a maslo.
Európske ceny tlačili na slovenský trh
Podľa Lukáša Kovandu z Trinity Bank európsky trh s mliečnymi výrobkami čelil historickým maximám. Cena masla a syrov v Európe rástla už 13 mesiacov po sebe, pričom cena mlieka dosahovala úrovne o polovicu vyššie ako pred piatimi rokmi, informuje portál Trend.
Slovensko, hoci malo cenu masla stále pod európskym priemerom (760 eur za 100 kg), sa nedokázalo ubrániť tlaku rastúcich cien energií, krmív a ďalších vstupov pre mliekarne. Výroba syrov bola v súčasnosti lukratívnejšia, čo znižovalo dostupnosť mlieka na spracovanie do masla.
Rastlinné oleje zaznamenali taktiež medziročný nárast o 30 %, čím sa stali ďalšou výzvou pre slovenské domácnosti. Situáciu komplikovala aj kríza vtáčej chrípky, ktorá ovplyvňovala dostupnosť hydinového mäsa a vajec. Táto globálna kríza zasiahla aj najväčšiu slovenskú hydinovú farmu, čo viedlo k výpadkom dodávok.
Nízke príjmy a vysoké výdavky
Slovensko sa nachádza na štvrtom mieste v EÚ v podiele výdavkov na potraviny, čo poukazuje na nízke príjmy domácností. Priemerná slovenská domácnosť vynakladala takmer 30 % svojho disponibilného príjmu na bývanie, zahŕňajúce náklady na vodu, elektrinu a plyn.
Očakávalo sa, že tieto výdavky ešte porastú v roku 2025, keďže ceny plynu a vodného už teraz vykazovali rastúcu tendenciu.
Konsolidačný balíček a jeho dôsledky
Ekonómovia varovali, že plánované zvýšenie daní v rámci konsolidačného balíčka mohlo situáciu ešte zhoršiť. „Radikálne zvýšenie daní spôsobí nižší hospodársky rast a stagnáciu reálnych príjmov domácností,“ uviedol Kovanda.
Európska komisia už zvýšila Slovensku odhad inflácie na viac ako 5 %, čím sa krajina mohla stať lídrom v inflácii v rámci EÚ.
Tlaky na rozpočet
Okrem rastúcich cien potravín, energií a bývania museli slovenské domácnosti čeliť aj zvyšujúcim sa daňovým odvodom. Tento tlak viedol k obavám, že už teraz podhodnotené odhady inflácie a nadhodnotené očakávania rastu ekonomiky môžu byť realitou najbližších rokov.
S ťažkým rokom 2025 na obzore ostávala otázka, aké opatrenia môžu byť prijaté na zmiernenie tejto záťaže na domácnosti. Ekonomické riešenia, ako aj podpora najviac postihnutých skupín obyvateľstva, sa stali nevyhnutnými.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: STVR, Trend