Rekordné množstvo ľudí vo svete trpí hladom. Čísla neúprosne rastú, upozorňuje OSN

  • Dramatické zhoršenie situácie nastalo kvôli pandémii a vojne
  • Problémy aj pre klimatickú zmenu
  • Odborníci varujú pred ešte väčším zhoršením situácie
Bezdomovec držiaci v náruči psa
Unsplash/Nick Fewings
  • Dramatické zhoršenie situácie nastalo kvôli pandémii a vojne
  • Problémy aj pre klimatickú zmenu
  • Odborníci varujú pred ešte väčším zhoršením situácie

Krajiny dnešného sveta čelia už nejaký čas pomerne značnému počtu závažných problémov: pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla všetky oblasti našich životov, či už takmer päť mesiacov trvajúca vojna na Ukrajine.

Práve tieto dve udalosti s ďalekosiahlymi globálnymi rozmermi mali a stále majú zásadný vplyv na zvyšujúce sa ceny potravín, pohonných hmôt a infláciu, ktorá trápi čoraz väčší počet obyvateľov.

V tejto súvislosti vydala Organizácia spojených národov (OSN) v stredu novú správu State of Food Security and Nutrition in the World (Stav potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete), ktorá podľa NPR uvádza alarmujúce čísla týkajúce sa ľudí zasiahnutých problémami s dostatkom a bezpečnosťou bežných potravín.

Worldwide Hunger Surged In 2021 According To U.N. Report

Markantný nárast za posledné dva roky

Šéf Svetového potravinového programu OSN David Beasley pre Deutsche Welle povedal, že uprostred zvyšovania cien za pohonné hmoty a potraviny stúpol počet akútne hladujúcich ľudí na rekordných 345 miliónov.

To znamená nárast o 24 percent z 276 miliónov na začiatku roka 2022. Je nutné podotknúť, že začiatkom roka 2020, teda pred vypuknutím pandémie COVID-19, to bolo „len“ 135 miliónov.

Celkovo bolo v roku 2021 ovplyvnených hladom 702 miliónov až 828 miliónov ľudí, čo je o 46 miliónov viac, ako bol priemer v roku 2020, teda 722 miliónov.

„Globálne prudké nárasty cien potravín, palív a hnojív, ktorých sme svedkami v dôsledku krízy na Ukrajine, vystavujú krajiny na celom svete riziku prepadnutia do hladomoru. Výsledkom bude globálna destabilizácia, hladovanie a masová migrácia v bezprecedentnom rozsahu,“ cituje Beasleyho The Hindu.

„Existuje reálne nebezpečenstvo, že v nasledujúcich mesiacoch sa číslo hladujúcich ľudí vyšplhá ešte vyššie. Ešte znepokojujúcejšie je, že keď sa táto skupina rozanalyzujeme, šokujúcich 50 miliónov ľudí v 45 krajinách je len jeden krok od hladomoru,“ dodáva.

„Najnovšie dostupné dôkazy naznačujú, že počet ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť zdravú výživu, globálne vzrástol o 112 miliónov na takmer 3,1 miliardy, čo odráža dopady rastúcich spotrebiteľských cien potravín v dôsledku pandémie Covidu-19,“ uviedli šéfovia piatich agentúr OSN v predkladanej správe, ako píše The News.

Odborníci zároveň varovali, že vojna na Ukrajine „narúša dodávateľské reťazce a ďalej ovplyvňuje ceny obilia, hnojív a energií“, čoho výsledkom je ďalšie zvýšenie cien v prvej polovici roka 2022.

Okrem toho poznamenali, že častejšie a extrémne klimatické javy taktiež narúšajú dodávateľské reťazce, predovšetkým v krajinách s nízkymi príjmami.

V správe je tiež spomenuté, že v roku 2021 hlad v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike a Karibiku neustále rástol, avšak pomalším tempom ako v predchádzajúcich dvoch kalendárnych rokoch, prízvukuje Deutsche Welle.

Volajú po rýchlych opatreniach

Yahoo News poukazuje na to, že príčinou zvyšujúcich sa cien je okrem iného skutočnosť, že pred vojnou Ukrajina a Rusko spolu predstavovali takmer tretinu svetového exportu pšenice a jačmeňa a polovicu slnečnicového oleja. Rusko a jeho spojenec Bielorusko sú medzitým svetovou dvojkou a trojkou v produkovaní potaše, ktorá je kľúčovou zložkou hnojív.

Aj preto už spomínaný Beasley podľa NPR vyzval k naliehavému politickému riešeniu, ktoré by umožnilo ukrajinskej pšenici a obilí znova vstúpiť na svetové trhy.

Trvá tiež na alokovaní značných nových finančných prostriedkov pre humanitárne skupiny, aby sa mohli vysporiadať s „rastúcou úrovňou hladu“, ako aj apeluje na vládnych predstaviteľov krajín sveta, aby odolali protekcionizmu a udržali tok obchodu, a investície, ktoré pomôžu najchudobnejším krajinám chrániť sa pred hladom a inými problémami.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: NPR, Deutsche Welle, The Hindu, The News, Yahoo News

Najnovšie videá

Trendové videá