Religionista Matej Karásek: Niekedy sa tu študenti učia veci ako Harry Potter. Môžu dostať otázku aj z mágie
- Matej Karásek už roky skúma náboženstvo z vedeckého hľadiska
- Redaktorke Startitup so zápalom porozprával o svojich zážitkoch z výskumov v Indii
- Matej Karásek už roky skúma náboženstvo z vedeckého hľadiska
- Redaktorke Startitup so zápalom porozprával o svojich zážitkoch z výskumov v Indii
Mgr. Matej Karásek, PhD., je odborník na náboženstvo a rôzne spoločenstvá sveta z Katedry porovnávacej religionistiky na Univerzite Komenského v Bratislave.
Pre Startitup vysvetlil nielen to, čím sa vlastne religionistika zaoberá, ale porozprával nám aj o zážitkoch zo svojich výskumov, aké sa obyčajnému človeku neprihodia niekedy ani za celý život.
Zhovárali sme sa aj o tom, prečo Slováci veria konšpiračným teóriám najviac spomedzi európskych národov, či o tom, ako sa náboženstvo veľakrát zneužíva na záštitu tragických konfliktov.
- Ako sa k religionistike dostal?
- Čo je podstatou religionistiky?
- V čom je rozdiel oproti teológii?
- Ako vyzeral výskum v teréne?
Ako ste sa k takému nemainstreamovému odboru, ako je religionistika, vôbec dostali?
Ja som sa dostal k religionistike cez antropológiu, ale vždy ma zaujímala skôr antropológia náboženstva, čiže odtiaľ to bol už len krôčik k religionistike.
Veciam spojeným s náboženstvom som sa chcel venovať asi od konca základnej školy, takže som veľmi ani nemal nad čím príliš špekulovať.
Aká je podstata religionistiky? Vedia sa jej absolventi v praxi uplatniť?
To uplatnenie závisí od každého človeka individuálne. Keďže sa nezaoberáme len náboženstvom, ale aj širšími kultúrnymi, spoločenskými a historickými kontextami, naši absolventi sa vedia dobre uchytiť v povolaniach vyžadujúcich si prácu s ľuďmi z iných kultúr, alebo vo verejných inštitúciách orientovaných na kultúru, spoločnosť či dejiny.
Niektorí po škole odchádzajú do tretieho sektoru a, samozrejme, sú tu aj takí, ktorí sa rozhodnú pokračovať v akademickej dráhe.
V neposlednom rade som presvedčený, že štúdium religionistiky je aj veľmi dobrým predpokladom pre prácu v mediálnej sfére, ba možno i v niektorých bezpečnostných zložkách štátu.
Ľudia si však vyberajú religionistiku najmä preto, lebo je plná zaujímavých vecí, ktoré tu s nami dnes a denne sú, ale častokrát nerozumieme, čo všetko sa za nimi skrýva. A keď sa človek pozrie pod pokrievku veci, ostane v nemom úžase, akú to má históriu či ako to ovplyvňuje náš prístup k svetu, k ostatným ľuďom a podobne.
Ak to mám povedať súdobým jazykom, religionistika je plná „fun factov“. Niekedy žartujem, že študenti sa u nás učia podobné veci, ako sa učil Harry Potter na Rokforte. Na skúške môžu dostať otázku z teórie mágie alebo majú predmety o alchýmii, kabale či okultných spolkoch.
Myslím si, že treba vysvetliť, že my nie sme teologická katedra, náboženstvo skúmame ako vedci, držíme si odstup a nadhľad. Veľmi nás trápi a mrzí, že si mnohí myslia, že po doštudovaní budú katechéti a budú učiť náboženstvo na základnej škole, ale to je úplný omyl. Mimochodom, religionista môže vyznávať akékoľvek náboženstvo alebo, naopak, nemusí veriť absolútne v nič.
Pre nás nie je otázka, či Boh je alebo nie je, či aký je, ale to, ako tie náboženské predstavy náš svet ovplyvňujú. Ako ilustrácia toho, čo v skutočnosti robíme, snáď poslúži, že konkrétne na našej katedre sa zaoberáme napríklad náboženstvom a kultúrou Mayov, ktoré chodia najmä archeologickými metódami kolegovia skúmať do Guatemaly a daria sa im objavy svetového formátu.
Iní podnikajú časté cesty na Blízky východ s cieľom skúmať islamský fundamentalizmus či do indických ášramov alebo po stopách tamojších svätcov. Ďalší kolega sa zasa veľa nachodí po horách Mexika, nakoľko skúma indiánske posvätné hory.
A , samozrejme, venujeme sa aj situácii u nás a v západnom svete, takže riešime niektoré náboženské menšiny, ako aj rôzne nové náboženstvá, ktoré neustále vznikajú. Takže, ak môžem ešte raz zažartovať, občas je teória trochu ako z Harryho Pottera a prax ako z Indiana Jonesa.
Kedy ste šli prvýkrát na výskum „do terénu”?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na aký zážitok nikdy nezabudne?
- S akou najbizarnejšou interpretáciou náboženstva sa stretol?
- Prečo čoraz viac ľudí inklinuje k ezoterickým alternatívam?
- Aký má názor na sekty a spoločenstvá?
- Ako sú na tom Slováci s religiozitou?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity