Remišová: Ak sa na Slovensko.sk pripojí ešte desať percent ľudí, systém sa zrúti
- Podľa vicepremiérky pre informatizáciu sa IT projekty robili narýchlo, netransparentne a len preto, aby sa využili eurofondy
- Úrad vicepremiérky Veroniky Remišovej robí v štátnom IT veľký audit
- Podľa vicepremiérky pre informatizáciu sa IT projekty robili narýchlo, netransparentne a len preto, aby sa využili eurofondy
- Úrad vicepremiérky Veroniky Remišovej robí v štátnom IT veľký audit
Úrad vicepremiérky pre informatizáciu Veroniky Remišovej robí veľký audit v štátnom IT. A zatiaľ nenachádza pekné veci. Podľa Remišovej našli množstvo zbytočných a predražených projektov, nefungujúce riešenia a podozrenia z korupcie. Príkladom je portál Slovensko.sk, výkladná skriňa bývalej vlády, ktorý je stál viac ako miliardu eur.
„Ústredný portál slovensko.sk bol na hranici kapacít a ak by sa zvýšil počet jeho požívateľov len o desať percent, tak systém spadne,“ povedala Remišová na konferencii Jarná ITAPA. „Nevieme, ktoré služby sú najpoužívanejšie a ktoré treba podporiť. Mnohé projekty boli realizované len preto, aby sa rýchlo vyčerpali eurofondy bez ohľadu na to, či je to potrebné,“ povedala Remišová.
Citlivé údaje v ohrození
„Za veľa peňazí nemáme ani prehľad o kvalite dát. V štátnej správe momentálne nie je človek, ktorý vie, ako sa IT služby využívajú a aká je ich hodnota. Týchto systémov je niekoľko tisíc,“ dodala. Štát podľa nej vo veľa prípadoch nemá ani zdrojové kódy projektov a pritom ide o služby, ktoré spravujú citlivé dáta klientov.
Systém štátneho IT je podľa nej taký zlý, že by bolo najlepšie začať na „zelenej lúke“. Predchádzajúca vláda nakúpila infraštruktúru za miliardy, ktorá je však často nepoužiteľná.
Dokumenty, s ktorými úradníci pracujú digitálne, totiž existujú aj vo fyzickej podobe, hoci to nie je potrebné. Klienti síce majú elektronické používateľské rozhranie, no úradníci často musia robiť prácu ručne a na papieri.
Korupcii bude koniec
„Chcela by som nechať jasný odkaz, že pochybné dohody a vybavovači nemajú v štátnom IT čo hľadať,“ pokračuje Veronika Remišová.
Na prahu digitálnej transformácie a po 16 rokoch, čo Slovensko čerpalo eurofondy aj na informatizáciu, treba podľa Remišovej zbúrať staré a postaviť nové.
„Informatizácia, a najmä jej eurofondová časť, sa za posledné roky stala v prvom rade biznis modelom, ako parazitovať na štáte a dala možnosť vyrásť a zbohatnúť rôznym nečestným firmám. Namiesto férovej súťaže dohadovali zákazky podivní vybavovači, a firmy na túto hru pristali,“ uviedla vicepremiérka.
Ako príklad dobrej praxe uviedla web korona.gov.sk, ktorý má byť vzorom, ako štát komunikuje. Ďalšou z priorít je mobilné ID, teda možnosť vybaviť si úradné záležitosti cez smartfón. Napríklad prepísanie auta či úradné úkony pri narodení dieťaťa. Ako dopĺňa známy IT špecialista a novinár Ondrej Macko, ľudia na takéto riešenie čakajú dlho.
„Človek príde na úrad s obyčajnou požiadavkou, napríklad na zmenu adresy, a prvé, čo si vypýtajú, je občiansky preukaz. Teda údaje, ktoré o vás už dávno vedia. Úradníci si dokumenty tlačili a potom skenovali. Toto nie je dotiahnuté do konca,“ hovorí Macko.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska