Repelenty proti komárom nemusia fungovať. Epidemiológ prezradil, ako sa pred nimi dokážeš ochrániť

  • Repelent nezaručuje automatickú ochranu pred štípancami
  • Mnoho z predávaných výrobkov vôbec nefunguje
  • Na tie, ktoré fungujú, si hmyz zvykne
repelent na komáre
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Repelent nezaručuje automatickú ochranu pred štípancami
  • Mnoho z predávaných výrobkov vôbec nefunguje
  • Na tie, ktoré fungujú, si hmyz zvykne

Letná sezóna je v plnom prúde, čo znamená, že mnohí z nás si z podujatí a outdoorových akcií odnášajú domov nepríjemné štípance od hmyzu. Najbežnejšie sú práve tie komárie.

Dnešná doba však ponúka množstvo vymožeností, pomocou ktorých sa dá pred otravným (a občas aj nebezpečným) hmyzom chrániť. V obchodoch sa dá zakúpiť všetko – od pascí na hmyz, cez ochranné sviečky až po populárne repelenty.

Mnohých preto zrejme prekvapí tvrdenie, že veľká časť týchto pomôcok vôbec nefunguje. Niektoré z nich sú jednoducho úplne neefektívne, a na tie, ktoré efektívne sú, si hmyz dokáže po čase zvyknúť. Pre CNN Prima NEWS to vo vysielaní povedal epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula.

Záleží na tom, aký máte repelent, pretože všetky tieto prípravky strácajú svoju účinnosť. Keď si naň komár zvykne, tak ho neodpudzuje, musíme to teda striedať,“ odporúča odborník.

Pozor si však treba dávať aj na to, aký produkt vlastne kupujeme. V minulosti bolo realizovaných viacero veľkých štúdií, v ktorých vedci testovali účinnosť prípravkov, o ktorých výrobcovia tvrdia, že odpudzujú komáre. Výsledky často neboli príliš slávne.

Venuj pozornosť tomu, čo kupuješ

Jednu takúto štúdiu realizoval a následne o nej informoval portál The Conversation. Vedci zistili, že napríklad náramky, ktoré môžeš nájsť vo väčších obchodoch či lekárňach, neprinášajú žiadnu ochranu, aj keď sú napustené repelentmi. Nedokážu totiž pokryť celé telo a zaručiť tak účinnú ochranu.

Podobne aj ultrazvukové odpudzovače, ktoré majú vysielať vysokofrekvenčné zvuky napodobňujúce netopiere, v skutočnosti komáre neodpudzujú. V niektorých prípadoch dokonca prilákali viac komárov.

Strava tiež nehrá významnú úlohu v odpudzovaní komárov. V súvislosti s vitamínom B, cesnakom a podobnými doplnkami stravy neexistujú žiadne vedecké dôkazy o ich účinnosti. Rovnako nefungujú ani svetelné odpudzovače, ktoré majú priťahovať komáre na farebné svetlo namiesto bieleho. Efektívne sú však proti moliam a iným druhom nočného hmyzu.

komár
zdroj: Unsplash/Wolfgang Hasselmann

Na druhej strane, niektoré repelenty sú osvedčené a účinné. Tzv. DEET, chemická zlúčenina vyvinutá v 50. rokoch minulého storočia armádou USA, je jedným z najúčinnejších repelentov. Vyšší obsah DEET zaručuje dlhšiu ochranu, a to až do šesť hodín. Pikaridín je syntetický repelent, ktorý poskytuje ochranu až šesť hodín pri jeho 20 % koncentrácii v roztoku.

Ďalšou alternatívou je olej z citrónového eukalyptu, známy ako OLE, ktorý má podobnú účinnosť ako DEET a pikaridín.

Aj niektoré esenciálne oleje majú odpudzujúce vlastnosti, hoci sa ich účinnosť líši. Klinčekový olej, ktorý obsahuje eugenol, môže chrániť pred štípancom od komára viac než 90 minút.

Škoricový olej, obsahujúci cinnamaldehyd a eugenol, poskytuje ochranu viac ako hodinu. Zlúčeniny geraniol a 2-PEP chránia približne hodinu. Citronelový olej poskytuje ochranu iba na približne 30 minút.

Exotické choroby sú čoraz bežnejšie

Účinná ochrana pred komármi je dôležitá, a to najmä po prihliadnutí na fakt, že počet prípadov horúčky dengue a iných chorôb prenášaných týmto druhom hmyzu v Európe výrazne stúpa. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Zmena klímy vytvára podmienky, ktoré napomáhajú šíreniu invazívnych komárov. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme informovalo, že v roku 2023 bolo v regióne zahŕňajúcom Európsku úniu a Island, Lichtenštajnsko a Nórsko hlásených 130 prípadov horúčky dengue, zatiaľ čo v roku 2022 ich bolo 71. Tento výrazný nárast je v porovnaní s rokmi 2010 – 2021, keď ich za celé toto obdobie zaznamenali 73.

Počet importovaných prípadov tiež rástol: v roku 2022 ich bolo 1 572 a v roku 2023 už 4 900, čo je najviac od začiatku monitorovania v EÚ v roku 2008.

V prípade západonílskeho vírusu, ktorý infikuje prevažne vtáky a primárne je prenášaný komármi, bolo v roku 2023 hlásených 713 prípadov nákazy v 123 regiónoch v deviatich krajinách EÚ a 67 úmrtí. Zatiaľ čo počet prípadov nákazy klesol z 1 133 v roku 2022, počet postihnutých regiónov je najvyšší od roku 2018.

ECDC pripomenulo, že komár piskľavý (Culex pipiens) zodpovedný za šírenie západonílskeho vírusu sa vyskytuje v celom Európskom hospodárskom priestore. Vírusy spôsobujúce horúčku dengue, ochorenie chikungunya a horúčku zika prenáša komár tigrovaný (Aedes albopictus) pôvodom z juhovýchodnej Ázie, ktorý sa šíri ďalej na sever, východ a západ Európy a podľa ECDC má už stabilné populácie v 13 krajinách.

Komár egyptský (Aedes aegypti), zodpovedný za šírenie žltej zimnice, horúčky dengue, ochorenia chikungunya a horúčky zika, sa nedávno usadil na Cypre a v niekoľkých odľahlých regiónoch EÚ, ako je Madeira a francúzske karibské ostrovy.

Zdroje: CNN Prima NEWS, The Conversation, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá