Reportáž z kľúčového štátu USA, ktorý rozhodne voľby. Nálada v Pensylvánii ukazuje, že Harrisová má problém
- Startitup sa vybral do kľúčového štátu Pensylvánia
- Kamala Harrisová a Donald Trump oň vedú tvrdý boj
- Čo sme zistili na mieste?
- Startitup sa vybral do kľúčového štátu Pensylvánia
- Kamala Harrisová a Donald Trump oň vedú tvrdý boj
- Čo sme zistili na mieste?
Ulice New Yorku, mesta, ktoré nikdy nespí, v týchto dňoch len veľmi málo pripomínajú, že Spojené štáty už za pár dní čaká napínavý súboj, ktorý bude sledovať celý svet.
Jednou z mála pripomienok nadchádzajúcich novembrových volieb sú obchodíky či stánky so suvenírmi. Tie predávajú, zväčša turistom, tričká, čiapky, magnetky či dokonca čokolády s podobizňou kandidátov na šéfa či šéfku Oválnej pracovne.
Sem tam sa objaví nadpis pôsobiaci ako výkrik do temnoty, ktorý podporuje jedného kandidáta. Jeden z nich vidieť neďaleko brooklynského mostu, kde nadpis hlása Trump 2024.
Podobný úkaz sa opakuje aj v hlavom meste Washingtone D.C., kde v centre mesta nič nenasvedčuje, že jeho prominentný obyvateľ bude o pár mesiacov vymenený.
Propalestínske hnutia v parku za Bielym domom naďalej protestujú proti izraelskému bombardovaniu Gazy. Na trávniku rozťahujú detské topánky, ktoré mali patriť údajným palestínskym obetiam. Zatiaľ čo na ukrajinské deti zavraždené ruskými bombami si spomenie len osamelý muž protestujúci na rohu ďalšej ulice. V rukách drží dve vlajky, jednu americkú, druhú ukrajinskú. Američanov žiada, aby ostali s Ukrajinou.
Jedinou viditeľnou pripomienkou volieb sú indivíduá ako muž v tričku republikáni za Harrisovú, ktorý bicykluje s vlajkami demokratickej nominantky Kamaly Harrisovej a jej spolu kandidáta Tima Walza. V uliciach tiež pobehujú anketárky, ktoré sa obyvateľov hlavného mesta – teda Federálneho dištriktu Columbia – pýtajú, koho budú voliť. Odpovede sú vo väčšine prípadov v tejto demokratickej bašte rovnaké: Kamalu Harrisovú.
Pod pokrievkou buble ešte jeden boj
Situácia je diametrálne odlišná v neďalekom štáte Pennsylvánia. Práve ten patrí ku kľúčovým štátom, ktorý môže rozhodnúť o výsledku prezidentských volieb. Práve na tomto území, ktoré si v minulosti obľúbili mnohí migranti zo strednej a východnej Európy, sa odohráva bitka demokratov a republikánov o každý hlas. No odohráva sa tu ešte jeden súboj – boj zmýšľania metropolitného a zmýšľania vidieckeho.
Rozdiel je viditeľný na prvý pohľad, vo vidieckych a rurálnych častiach veje množstvo vlajok Donalda Trumpa a jeho spolukandidáta J.D. Vancea. Harrisovej stúpenci sa hľadajú veľmi ťažko, a keď sa už po ťažkej námahe nájdu, často sú to ženy alebo ľudia inej rasy.
Množstvo Trumpových stúpencov pritom priznáva, že s ním bolo počas jeho prezidentovania nespokojných. Vinu ale pripisujú establišmentu, teda ľudom pri pomoci, ktorí ho podľa nich bývalého prezidenta brzdili v presadzovaní svojej agendy.
Naopak v metropolitných oblastiach, akým je najväčšie mesto štátu Philadelphia, je oveľa ťažšie nájsť Trumpových prívržencov. Darmo by sa ale hľadalo aj nadšenie z kandidatúry viceprezidentky Kamaly Harrisovej, ktoré dosahovala v prvých týždňoch, odkedy získala demokratickú nomináciu.
Obe strany z tohto pensylvánskeho kotla ale veria v to isté, že ak vyhrá tá druhá strana, bude to znamenať koniec demokracie, spôsobu, akým žijú, a dokonca občiansku vojnu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo si voliči Trumpa sľubujú od jeho možného návratu do Bieleho domu
- Čomu Trumpovi voliči veria
- Na čom, naopak, záleží voličom Harrisovej
- Aká nálada panuje v štáte Pennsylvánia
- Čo hovoria prieskumy
- Prečo má Harrisová problém
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity