Reportér dorazil na tajomné miesto: Čína tu údajne vybudovala špionážne stredisko neďaleko USA
- Vznikajú obavy ohľadom blízkosti čínskej aktivity pri USA
- Biely dom zdôrazňuje dôležitosť komunikácie s Čínou
- Podozrivá je konkrétne jedna základňa
- Vznikajú obavy ohľadom blízkosti čínskej aktivity pri USA
- Biely dom zdôrazňuje dôležitosť komunikácie s Čínou
- Podozrivá je konkrétne jedna základňa
Len pár kilometrov od amerického pobrežia sa má postaviť nové čínske špionážne stredisko, ktoré by ázijskej krajine umožnilo odpočúvať elektronickú komunikáciu na juhovýchode USA, ako o tom píše americký spravodajský portál CNN, ktorému to potvrdili dva zdroje oboznámené so spravodajskými informáciami.
Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to, že Čína by dokázala podrobne monitorovať americkú lodnú a leteckú dopravu či odpočúvať telefónáty a zachytávať satelitné prenosy. Na juhovýchode krajiny sa okrem iného nachádza napríklad sídlo Centrálneho veliteľstva USA alebo aj Fort Liberty, čo je najväčšia americká vojenská základňa, ktorá sídli v Severnej Karolíne.
Avšak ako naznačujú zdroje z Bidenovej administratívy, Kuba bola využívaná Čínou na špehovanie už roky. Britský denník The Guardian uvádza, že v roku 2019 tam mala Čína zmodernizovať svoje zariadenia na zhromažďovanie spravodajských informácií. S touto informáciou prišiel predstaviteľ z amerického kabinetu v nadväznosti na medializované správy o nových špionážnych aktivitách.
S informáciou, že Čína uzavrela s Kubou tajnú dohodu o zriadení elektronického odpočúvacieho zariadenia na ostrove, ako prvý informoval ešte portál Wall Street Journal. Hneď po jej vydaní ju však vlády USA aj Kuby spochybnili.
Najprv sovietske hlavice…
Agentúra Reuters sa v tejto súvislosti vybrala do tichej, no podozrivo tajomnej kubánskej dedinky Bejucal. V jej okolí sa nachádza podivná základňa, klasický ostnatý plot a tabuľa s nápisom: „Zákaz vstupu, vojenská zóna.“
Prečo je zaujímavá? Za čias studenej vojny skrývala najnebezpečnejšiu zbraň sveta, konkrétne jadrové hlavice, ktoré sem doniesli Sovieti. A práve tu sa takmer začala jadrová vojna. Základňa leží len 187 kilometrov od floridského mesta Key West a v roku 1962 americké špiónske lietadlá zistili, že tu ZSSR skladuje svoj arzenál. Moskva sa nakoniec rozhodla zbrane odstrániť.
Bejucal sa opäť vynoril z neznáma v roku 2016, keď americký senátor Marco Rubio z Floridy požadoval, aby Havana zrušila čínsku odpočúvaciu stanicu. Tá sa podľa neho nachádzala práve v tejto dedine.
Do areálu základne je prakticky nemožné dostať sa, no reportér Reuters predsa len dostal výnimku. USA už dlhodobo podozrieva z Čínu z toho, že práve na tomto mieste vedie spravodajské operácie, v rámci ktorých zbiera informácie o západnej veľmoci.
Reportéri Reuters na miesto dorazili a opísali ho ako miesto tajomstiev. Zbadali veľké parabolické antény a veľkú kovovú kupolu, ktorá naznačovala, že by bola vhodným miestom na umiestnenie antén. Zdobili ju čierne trojuholníky – obrátené aj neobrátené.
Ruský prístup až dodnes
Reuters dodáva, že nikto z ľudí v okolí základne, s ktorými sa reportér zhováral, nevidel ani nezachytil žiadne zmienky o údajnom čínskom zapojení v Bejucale počas posledných rokov.
Mnohí však podotkli, že veria, že Rusko má na základňu ešte stále prístup.
„Kolujú tu také povesti,“ povedal s úškrnom Onelvis Despaigne (36), farmár, ktorý žije neďaleko základne. Ak by ale boli pravdivé, čoskoro to zistí, myslí si. „Každý tu vie všetko,“ dodal.
Kuba nereagovala na žiadosť agentúry Reuters o komentár ohľadom Bejucalu. Ostatné obvinenia zo strany USA v súvislosti s čínskymi špionážnymi aktivitami odmietla.
Čína špionáž vykonáva už roky
„Ide o pretrvávajúcu záležitosť a nie o nový vývoj,“ povedal úradník pod podmienkou anonymity pre denník. „ČĽR (Čínska ľudová republika, pozn. red.) v roku 2019 uskutočnila modernizáciu svojich zariadení na zber spravodajských informácií na Kube. Je to dobre zdokumentované v spravodajských záznamoch,“ dodal.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin označil údajné špionážne aktivity Číny na Kube za nepravdivé informácie.
„V uplynulých dvoch dňoch sme videli, ako americká vláda a médiá zverejňujú obrovské množstvo nekonzistentných informácií… Je to prejav protirečivých Spojených štátov,“ uviedol Wang, ktorého cituje TASR.
Námestník kubánskeho ministra zahraničných vecí Carlos Fernández de Cossio označil medializované správy za americké výmysly, ktoré majú odôvodniť desaťročia trvajúceho ekonomické embargo uvalené na Kubu. Dodal, že Kuba odmieta akúkoľvek zahraničnú vojenskú prítomnosť v Latinskej Amerike a v Karibiku, dodáva agentúra TASR.
Čína mení pravidlá hry
Podľa viacerých informácií začína byť Čína čoraz viac aktívna aj v takejto blízkosti Spojených štátov. Podľa Craiga Singletona z think tanku Foundation for Defense of Democracies toto chovanie krajiny „mení pravidlá hry“, ako to povedal pre The Wall Street Journal.
Táto informácia vyplávala na povrch v čase, keď sa Spojené štáty snažia o lepšie vzťahy s Pekingom, aj po udalostiach, ako napríklad februárové zostrelenie čínskeho špionážneho balónu, ktorý letel nad USA.
Podľa agentúry Reuters však hovorca bieleho domu John Kirby uviedol, že aj napriek stále napätým vzťahom chce Washington udržiavať komunikáciu otvorenú, ako sa k tomu zaviazal aj samotný Biden.
„Chápeme, že bilaterálne vzťahy s Čínou sú teraz napäté, ale nič sa nemení na tom, že prezident chce udržať otvorené komunikačné linky s ČĽR,“ povedal Kirby novinárom.
Vzťahy sú najhoršie od 70. rokov
Vzťahy Číny a Spojených štátov sú na najhoršej úrovni od roku 1979. Uviedol to čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang v nedeľu po rozhovoroch so šéfom diplomacie USA Antonym Blinkenom. Ten zdôraznil dôležitosť komunikácie oboch strán. Ministri sa zhodli, že sa znova stretnú vo Washingtone. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a Reuters.
Blinken je prvým americkým ministrom zahraničných vecí na návšteve Číny za päť rokov a tiež najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý zavítal do tejto krajiny od nástupu prezidenta Joea Bidena v januári 2021.
Od terajších rozhovorov sa neočakáva prelom v dlhom rade sporov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré siahajú od obchodu a oblasti technológií po Taiwan a dodržiavanie ľudských práv v Číne. Podľa analytikov však môžu pripraviť pôdu na ďalšie bilaterálne schôdzky.
Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Blinken a jeho čínsky rezortný partner viedli „otvorené, zmysluplné a konštruktívne“ rozhovory. „Minister zdôraznil dôležitosť diplomacie a toho, že je potrebné ponechať komunikačné kanály otvorené vo všetkých otázkach, aby sa znížilo riziko nesprávnej kalkulácie,“ uviedol hovorca amerického rezortu Matthew Miller. Stretnutie podľa neho trvalo päť a pol hodiny a nasledovala po ňom pracovná večera.
Čínsky minister podľa štátnych médií uviedol, že najväčším rizikom v bilaterálnych vzťahoch je Taiwan. „Otázka Taiwanu je jadrom hlavných záujmov Číny, najdôležitejším problémom v čínsko-amerických vzťahoch a najvýraznejším rizikom,“ vyhlásil Čchin.
Blinken mal cestovať do Číny ešte vo februári, návštevu však odložil po zostrelení predpokladaného čínskeho špionážneho balóna v americkom vzdušnom priestore.
V pondelok by sa podľa očakávaní mal stretnúť s najvyššie postaveným čínskym diplomatom, štátnym radcom Wang Im, a možno aj prezidentom Si Ťin-pchingom
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, The Guardian, TASR, The Wall Street Journal, Reuters, Reuters