Reštaurácie sa búria, rázne kritizujú nové opatrenia a nútené kontrolovanie hostí. Pribudlo 59 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 309 623 za predchádzajúci deň pribudlo 3 222 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 081 153 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 688 ľudí
reštaurácie
TASR/AP/Michel Euler
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 309 623 za predchádzajúci deň pribudlo 3 222 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 081 153 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 688 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 59 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 17 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 098 RT-PCR vyšetrení a 5 982 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 178 vzoriek z celkového počtu 183 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 97,3% zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (16), nasleduje Žilinský (4), Košický (10), Prešovský (9), Trenčiansky (2), Banskobystrický (10), Trnavský (3) a Nitriansky (5). Je medzi nimi 27 mužov a 32 žien.

Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 815 a žien 205 546. V nemocniciach je hospitalizovaných 51 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 30 ľudí. Na JIS sú 3 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 5 osoby.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 544 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. 

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 223 718 pričom takto bolo pozitívne testovaných 393 361 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 550 505 z čoho bolo pozitívne testovaných 384 038 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 718 092. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

O vstupe rozhodne prevádzka

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si od pondelka 16. augusta sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Na výber pritom majú z troch režimov. Umožniť vstup do prevádzky plne zaočkovaným, očkovaným, testovaným a osobám po prekonaní COVID-19 alebo všetkým zákazníkom.

Režim, v ktorom prevádzka funguje, musia viditeľne vyznačiť vo svojich priestoroch. Organizátor hromadného podujatia takisto musí pri vstupe viditeľne označiť, ktorým osobám umožní vstup. Vyplýva to z nových vyhlášok k organizácii hromadných podujatí a k činnosti prevádzok, o ktorých informoval Marek Eliáš z Odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

restauracia, pandemia
zdroj: TASR/AP Photo/Mark Lennihan

V treťom stupni ohrozenia (čierna) sa majú uzatvárať prevádzky, niektoré, ako napríklad potraviny, drogérie, lekárne a ďalšie prevádzky obchodov a služieb, však budú môcť byť otvorené aj v čiernych okresoch.

V druhom a treťom stupni ohrozenia (bordová, čierna) budú musieť prevádzky, ktoré umožnia vstup všetkým zákazníkom, znovu zaviesť hodiny vyhradené pre seniorov nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnutých (v pracovné dni od 9:00 do 11:00).

Hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú plne zaočkovaní a bude ich viac ako tisíc, bude možné organizovať v prípade, že ich organizátori nahlásia najmenej 48 hodín pred začiatkom miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. V treťom stupni ohrozenia (čierna) bude na takýchto podujatiach môcť byť najviac 100 ľudí.

covid pas
zdroj: Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic

Vo vyhláškach sa upravuje definícia plne zaočkovanej osoby tak, že už nebude stanovená horná hranica trvania očkovania, ktorá bola doteraz 12 mesiacov. Vyhlášky zároveň definujú tzv. osoby v režime OTP. Ide o osoby, ktoré sú plne zaočkované, alebo prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo sa môžu preukázať negatívnym výsledkom testu na COVID-19.

Nový režim však opäť komplikuje život rôznym prevádzkovateľom reštaurácii, kaviarní či bistier. Tí sa sťažujú, že vláda im namiesto pomoci hádže pod nohy polená, navyše v pretrvávajúcej kríze. Majiteľom podnikov sa nepozdáva, že v čase, kedy je obrovský problém nájsť čo i len čašníka, musia riešiť kto bude robiť pri dverách kontrolóra. Štát si podľa nich neuvedomuje, že takýmto krokom si prevádzky narobia len viac problémov ako osohu.

Mali by prevádzky kontrolovať hostí?

„Predstavte si, že sa rozhodnem odmietnuť obslúžiť človeka, ktorý nie je zaočkovaný. Následne môžem čakať vlnu kritiky, negatívne recenzie a ohováranie. Niektorí zákazníci majú problém si pri vstupe do prevádzky vôbec správne nasadiť rúško, nie to sa preukazovať potvrdením o očkovaní. Ja a množstvo ďalších prevádzok je aktuálne v situácii, kedy si jednoducho nemôžeme dovoliť prísť ani o jedného hosťa. Takýto systém je nemysliteľný a zo strany štátu celkom alibistický,“ povedal nám na margo nových opatrení majiteľ malej reštaurácie v Bratislavskom kraji.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: NCZI, MZSR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá