Reťazce už nebudú predávať vajcia z klietok. Odstrihnú tým väčšinu slovenskej produkcie

  • Veľké potravinové reťazce sa zaviazali nepredávať vajcia z klietkového chovu
  • Hydinári tvrdia, že reťazcom nejde o humánnosť
  • Vidia v kroku len biznis
sliepky
TASR/Oliver Ondráš
  • Veľké potravinové reťazce sa zaviazali nepredávať vajcia z klietkového chovu
  • Hydinári tvrdia, že reťazcom nejde o humánnosť
  • Vidia v kroku len biznis

Bojovníci za práva zvierat sa dočkali aspoň čiastočnej formy víťazstva vo svojej snahe skoncovať s klietkovým chovom sliepok, ktorý je k zvieratám mimoriadne krutý. Obchodné reťazce sa totiž zaviazali, že od roku 2025 nebudú predávať vajcia zo slovenských klietkových chovov. Podľa hydinárov je v tom však háčik.

O rozhodnutí potravinových reťazcov informoval web RTVS. Približne 70 % všetkých hydinárov chová sliepky práve týmto spôsobom, aj keď si mnohí z nich uvedomujú, že je nehumánny. Na prechod k podstielkovému chovu, či dokonca chovu vo voľnom výbehu, jednoducho nie sú peniaze.

Zlepšeniu stavu príliš nepomohla ani nedávna výzva Ministerstva pôdohospodárstva. Počet žiadateľov bol veľký, no rezort nedokázal vyhovieť každému.

„Agrorezort mrzí, že sa medzi úspešných žiadateľov nedostalo viac projektov od hydinárov, ale je však proti pravidlám, aby sme ,zjemňovali‘ podmienky pre vybraný sektor poľnohospodárskej výroby,“ uviedol pre RTVS hovorca Ministerstva pôdohospodárstva SR Andrej Wallner.

Na prechod nie sú peniaze

Dodal, že na kompletný prechod na alternatívne spôsoby chovu sliepok by bolo treba až 64 miliónov eur. Problém pre hydinárov tak v súčasnosti predstavujú veľké obchodné reťazce, na policiach ktorých od roku 2025 slovenské vajcia z klietkového chovu už nenájdeme. Hydinári budú tak de facto nútení prejsť na alternatívne spôsoby chovu, často na vlastné náklady.

Vajcia
zdroj: Flickr/Iristau

Únia hydinárov však tvrdí, že reťazcom nejde o pokrok, ale o biznis. Súčasné trendy v ekológii a humánnom zaobchádzaní so zvieratami by totižto mohli pre veľké spoločnosti, v prípade, že by sa rozhodli vajcia z klietkového chovu naďalej predávať, stratu zákazníkov. Hydinári majú problém najmä s tým, že reťazce spomínajú len slovenské vajcia kategórie 3. Zahraničné majú tým pádom, takpovediac, zelenú.

Potravinové reťazce však týmto tvrdeniam oponujú. Uvádzajú totiž, že záväzok je celoeurópsky, a tak by vajcia z klietkového chovu nezohnali ani v zahraničí.

Podľa aktivistov je to možné

Zákaz klietkového chovu bol prominentnou témou už v minulosti. V tom čase sme ťa informovali o analýze organizácie Humánny pokrok, z ktorej vyplývalo, že Slovensko by malo byť schopné si prechod na alternatívne spôsoby chovu dovoliť.

Krajiny, ktoré prešli na k sliepkam humánnejší podstielkový chov, totiž nezaznamenali zvýšenie cien a v porovnaní so Slovenskom majú vajcia za lepšie ceny. Analýza, ktorú spracoval Humánny pokrok, nadväzovala na zistenia finančnej analýzy, ktorú si v roku 2021 nechala organizácia vypracovať s cieľom zmapovať náklady na prerábku klietkových chovov na Slovensku na bezklietkové systémy.

sliepka
zdroj: Unsplash/Sippakorn Yamkasi

Humánny pokrok tiež tvrdí, že na Slovensku sú vajcia drahšie ako v iných európskych krajinách kvôli vysokej maloobchodnej prirážke. V Nemecku táto prirážka predstavuje navýšenie ceny jedného balenia vajec 0,33 eura, na Slovensku až o 0,90 eura. To znamená, že na Slovensku zaplatíme za vajcia z klietkového chovu viac ako za vajcia vyššej triedy v Nemecku.

Podľa Humánneho pokroku nie sú opodstatnené ani obavy z nárastu veľkoobchodných cien, čo sa dá v súčasnosti pozorovať aj v zahraničí. Je síce pravdou, že krajiny, ktoré prešli na primárne podstielkový chov, zaznamenali nárast cien medzi 4 % až 13 %, avšak, vajíčka sa v daných krajinách stále predávali lacnejšie ako na Slovensku, a to aj napriek tomu, že pochádzali z vyššej triedy chovu.

Po prenesení do praxe ide približne o 30 až o 80 centov nižšiu cenu za 10 ks obal vajec, než je to u nás. Viac sa o argumentácii aktivistov za zvieracie práva dočítaš tu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: RTVS, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá