Reťazec Yeme reaguje na dopyt Slovákov, spúšťa bezobalové nakupovanie

  • V plnochutných potravinách Yeme si po novom môžeš nákup nasypať aj do vlastných nádob
  • Bez zbytočného odpadu si tu zoženieš napríklad domáce cestoviny či vločky od lokálnych výrobcov
yemko
unsplash.com
  • V plnochutných potravinách Yeme si po novom môžeš nákup nasypať aj do vlastných nádob
  • Bez zbytočného odpadu si tu zoženieš napríklad domáce cestoviny či vločky od lokálnych výrobcov

V posledných rokoch sa s takzvanými „bezobalovými“ predajňami doslova roztrhlo vrece. Filozofiou týchto obchodov je nakupovať potraviny či kozmetiku bez toho, aby vznikol zbytočný odpad. Miesta, kde si môžeš suroviny vlastnoručne navážiť a nasypať do vlastných nádob, na Slovensku neustále pribúdajú. 

Jedna vec sú malé bezobalové prevádzky a celkom samostatnou kapitolou sú veľké reťazce, ktoré denne obslúžia tisíce zákazníkov. Prechod na bezobalový princíp je v takýchto prevádzkach zväčša náročný a obchody naň prechádzajú postupne.

Najnovšie sa to podarilo aj prémiovému britskému reťazcu s potravinami Waitrose. Ten vyzliekol z plastového obalu 75 % predávanej zeleniny a ovocia. Waitrose taktiež prestal využívať vo svojich výrobkoch palmový olej, stopol aj jednorázové poháre na kávu, obmedzil plasty a nahradil plastové tašky a nádoby recyklovateľnými alternatívami. Zákazníci tu majú k dispozícií aj široký sortiment sypaných potravín, ktoré si môžu nakúpiť aj do vlastných nádob.

View this post on Instagram

Prvý na pohľad jednoduchý tip na ekologickejší nákup od Ekoistiek je tu. 1. Zelenina a ovocie Nič nie je jednoduchšie ako nakúpiť zeleninu a ovocie bez zbytočného sáčku. Veď zelenina nepotrebuje obal, tí ktorí ho potrebujú sú ľudia, pretože vďaka obalu sa nám veci ľahšie prenášajú. V Yeme je úplne jednoduché nakúpiť zeleninu a ovocie bez obalu a ak už nejaký potrebujete, tak majú papierovú verziu. Avšak nezabúdajme ju využiť niekoľkokrát, pretože ak tak nespravíme, tak to bude ešte horšie ako pri plastoch. #yemeplnochutnepotraviny #yemepotraviny #skutocnepotraviny #lokalnepotraviny #potraviny #bratislava #ekologia @ekoistky

A post shared by YEME plnochutné potraviny (@yeme_plnochutne_potraviny) on

Yeme nasleduje trend

Ako prvý veľký reťazec na Slovensku spustil bezobalové nakupovanie potravín reťazec Yeme, spoločnosť Slovenský potravinársky priemysel a.s., pod ktorú Yeme spadá, sa v roku 2018 dostala do zisku z  mínus 304 353 eur na 127 160 eur a tržby jej narástli o 49 % na 19,99 miliónov eur.

„V predajni na Tomášikovej ulici v Bratislave postupne rozširujeme sortiment, ktorý si u nás môžete načapovať do vlastného obalu. Najnovšie pribudli domáce pšeničné cestoviny od Migami zo Slovenského Grobu a výber vločiek od Naturiq z Hriňovej. Z vlastnej skúsenosti len povieme, že okrem možnosti nakupovať bez obalu nás tento spôsob nakupovania aj riadne baví,” oznámilo Yeme na svojom Facebooku.

View this post on Instagram

Tretí tip na udržateľný nákup od Ekoistiek sa týka opäť obalov. 3. Pečivo a obaly v skle Pečivo podľa nás už nemá čo robiť v sáčku, práve naopak patrí do balvnených a ľanových vreciek. Lebo chceli by ste dať niečo také chutné a voňavé do plastu? My za seba hovoríme nie a na pečivo máme doma takéto vlastnoručne, Katkou, šité vrecká. Ďalšou variantou obalov sú pre nás veci balené v skle. Nie každý tovar je totiž možný zabaliť si do vlastného obalu a vtedy, ak je tu tá možnosť, si vyberáme sklo. Sklo je možné recyklovať až 800krát a to je fakt dosť veľa. #yemeplnochutnepotraviny #yemepotraviny #lokalnepotraviny #skutocnepotraviny #potraviny #bratislava #ekologia @ekoistky

A post shared by YEME plnochutné potraviny (@yeme_plnochutne_potraviny) on

Stále väčší záujem zo strany slovenských zákazníkov je aj o čapovanú drogériu. Aj k tomuto fenoménu sa Yeme pomerne rýchlo pridalo. Novinku oznámilo aj na svojom Facebooku. „Čapuyeme. Možno ste si už všimli, že v našej predajni na Tomášikovej pribudol tento stojanček s bezobalovou ekodrogériou. Môžete si tu sami, alebo s pomocou nášho personálu, načapovať pracie gély, plákadlo, aviváž, univerzálny čistič a gél na umývanie riadu od TIERRA VERDE.” 

„Drogériu určenú pre domácnosť od TIERRA VERDE nájdete vo väčšine našich prevádzok. V predajni na Tomášikovej však máme rozšírený sortiment a okrem tekutých prostriedkov tu narazíte aj na tie sypké,” dodáva reťazec.

Ako to v pre­dajni fun­guje? Po­dobne, ako keď si chceš na­ča­po­vať víno vo vi­nár­stve. Prí­deš s vlast­nou fľa­šou alebo iným oba­lom alebo si ho za­kú­piš v pre­dajni a na­ča­pu­ješ si doňho mydlá, pra­cie pros­triedky či sa­po­náty. Pla­tíš len za čistú hmotnosť pro­duk­tov, vďaka čomu ušet­ríš za ba­le­nia, eti­kety a ďal­šie „mar­ke­tin­gové oz­doby,“ ktoré cenu markantne navyšujú. Obal, ktorý si po­u­žil, zre­cyk­lu­ješ tak, že si ho pri­ne­sieš aj na­bu­dúce. Vý­ho­dou je tiež to, že si kú­piš len také množ­stvo vý­robku, ktoré sku­točne spot­re­bu­ješ.

zdroj: Yeme, Finstat, TheGuardian.com

Najnovšie videá

Trendové videá