Reťazec Yeme reaguje na dopyt Slovákov, spúšťa bezobalové nakupovanie
- V plnochutných potravinách Yeme si po novom môžeš nákup nasypať aj do vlastných nádob
- Bez zbytočného odpadu si tu zoženieš napríklad domáce cestoviny či vločky od lokálnych výrobcov
- V plnochutných potravinách Yeme si po novom môžeš nákup nasypať aj do vlastných nádob
- Bez zbytočného odpadu si tu zoženieš napríklad domáce cestoviny či vločky od lokálnych výrobcov
V posledných rokoch sa s takzvanými „bezobalovými“ predajňami doslova roztrhlo vrece. Filozofiou týchto obchodov je nakupovať potraviny či kozmetiku bez toho, aby vznikol zbytočný odpad. Miesta, kde si môžeš suroviny vlastnoručne navážiť a nasypať do vlastných nádob, na Slovensku neustále pribúdajú.
Jedna vec sú malé bezobalové prevádzky a celkom samostatnou kapitolou sú veľké reťazce, ktoré denne obslúžia tisíce zákazníkov. Prechod na bezobalový princíp je v takýchto prevádzkach zväčša náročný a obchody naň prechádzajú postupne.
Najnovšie sa to podarilo aj prémiovému britskému reťazcu s potravinami Waitrose. Ten vyzliekol z plastového obalu 75 % predávanej zeleniny a ovocia. Waitrose taktiež prestal využívať vo svojich výrobkoch palmový olej, stopol aj jednorázové poháre na kávu, obmedzil plasty a nahradil plastové tašky a nádoby recyklovateľnými alternatívami. Zákazníci tu majú k dispozícií aj široký sortiment sypaných potravín, ktoré si môžu nakúpiť aj do vlastných nádob.
Yeme nasleduje trend
Ako prvý veľký reťazec na Slovensku spustil bezobalové nakupovanie potravín reťazec Yeme, spoločnosť Slovenský potravinársky priemysel a.s., pod ktorú Yeme spadá, sa v roku 2018 dostala do zisku z mínus 304 353 eur na 127 160 eur a tržby jej narástli o 49 % na 19,99 miliónov eur.
„V predajni na Tomášikovej ulici v Bratislave postupne rozširujeme sortiment, ktorý si u nás môžete načapovať do vlastného obalu. Najnovšie pribudli domáce pšeničné cestoviny od Migami zo Slovenského Grobu a výber vločiek od Naturiq z Hriňovej. Z vlastnej skúsenosti len povieme, že okrem možnosti nakupovať bez obalu nás tento spôsob nakupovania aj riadne baví,” oznámilo Yeme na svojom Facebooku.
Stále väčší záujem zo strany slovenských zákazníkov je aj o čapovanú drogériu. Aj k tomuto fenoménu sa Yeme pomerne rýchlo pridalo. Novinku oznámilo aj na svojom Facebooku. „Čapuyeme. Možno ste si už všimli, že v našej predajni na Tomášikovej pribudol tento stojanček s bezobalovou ekodrogériou. Môžete si tu sami, alebo s pomocou nášho personálu, načapovať pracie gély, plákadlo, aviváž, univerzálny čistič a gél na umývanie riadu od TIERRA VERDE.”
„Drogériu určenú pre domácnosť od TIERRA VERDE nájdete vo väčšine našich prevádzok. V predajni na Tomášikovej však máme rozšírený sortiment a okrem tekutých prostriedkov tu narazíte aj na tie sypké,” dodáva reťazec.
Ako to v predajni funguje? Podobne, ako keď si chceš načapovať víno vo vinárstve. Prídeš s vlastnou fľašou alebo iným obalom alebo si ho zakúpiš v predajni a načapuješ si doňho mydlá, pracie prostriedky či saponáty. Platíš len za čistú hmotnosť produktov, vďaka čomu ušetríš za balenia, etikety a ďalšie „marketingové ozdoby,“ ktoré cenu markantne navyšujú. Obal, ktorý si použil, zrecykluješ tak, že si ho prinesieš aj nabudúce. Výhodou je tiež to, že si kúpiš len také množstvo výrobku, ktoré skutočne spotrebuješ.
zdroj: Yeme, Finstat, TheGuardian.com