Revolúcia na trhu práce: Slováci sa boja, že prídu o prácu. Poznáme povolania, ktoré AI nedokáže nahradiť
- Mnoho povolaní sa automatizuje
- Existujú aj také povolania, ktoré žiadne technológie nenahradia
- Mnoho povolaní sa automatizuje
- Existujú aj také povolania, ktoré žiadne technológie nenahradia
V čase rýchleho rozvoja umelej inteligencie má veľa ľudí strach, že príde o svoje zamestnanie. Mnoho povolaní sa automatizuje, no existujú aj také, ktoré žiadne technológie nenahradia. Tieto zamestnania si vyžadujú špeciálne zručnosti, ako empatia, emocionálna inteligencia či kreativita, v ktorých má umelá inteligencia stále veľa limitov.
AI pomáha zefektívňovať prácu v rôznych smeroch, no profesie, ktoré sú postavené na ľudskom faktore, sú nenahraditeľné.
Ako uvádza portál TechTarget, výskum z februára 2024 poukazuje na to, že až 22 % z opýtaných respondentov sa obáva, že príde o prácu kvôli technológiám. 72 % riaditeľov, ktorí sú na tejto pozícii v oblasti ľudských zdrojov, do troch rokov nahradí umelá inteligencia. Je pravdepodobné, že pracovné pozície ako zákaznícky servis a výroba budú časom nahradené umelou inteligenciou.
Očakáva sa, že éra generatívnej AI do roku 2025 zmení vzťahy medzi človekom a strojom a že veľa spoločností bude pracovať s robotickými kolegami, uvádza TechTarget.
Aké práce sú nenahraditeľné umelou inteligenciou?
1. Sociálna práca
Ako uvádza portál TechTarget, kľúčovým bodom tejto práce je empatia a pochopenie jednotlivcov alebo komunít. Sociálni pracovníci sa zaoberajú problémami, ako je chudoba, zneužívanie a duševné zdravie. Ich práca si vyžaduje porozumenie na emocionálnej úrovni, a preto ich nemožno nahradiť umelou inteligenciou. Môžeme sem zaradiť aj učiteľov, psychológov a terapeutov, ktorí pri svojej práci emocionálne pomáhajú ľudom.
2. Umelecké a tvorivé povolania
Portál karierainfo.sk píše, že umelá inteligencia dokáže produkovať texty, obrázky, scenáre, príbehy. No do značnej miery tam vždy niečo chýba. Umelci a dizajnéri produkujú úchvatné originálne diela, ktoré vznikli na základe emocionálnej inteligencie.
3. Lekári a zdravotníci
Umelá inteligencia malou čiastkou pomáha aj v zdravotníctve, ako je vidieť na prelomových objavoch. Napríklad pri identifikácii sepsy či diagnostike rakoviny. AI síce zlepšuje lekársku starostlivosť, ale nikdy nenahradí ľudský úsudok. Ako uvádza TechTarget, 60 % z výskumu ľudí by bolo nespokojných, keby ich ošetrovala umelá inteligencia. Dôverovať robotom je podľa ľudí nereálne.
4. Povolania s manuálnymi zručnosťami alebo remeslá
Remeslá ako inštalatér či elektrikár je umelou inteligenciou ťažké nahradiť, pretože vyžadujú manuálnu zručnosť. Remeselníci majú schopnosť prispôsobiť sa nečakaným situáciám. Inštalatéri často musia pracovať v úzkych priestoroch. Robia rozhodnutia v reálnom čase na základe špecifikácie práce.
5. Duchovné povolania
Predstava o bohoslužbe, ktorú vedie robot, je smiešna. Portál TechTarget píše, že americká katolícka spoločnosť vytvorila AI kňaza, otca Justína. Po čase ho však museli zrušiť, pretože hlásal absurdné a nepresné odporúčania.
6. Povolania s interpersonálnymi zručnosťami
V pracovných povolaniach, ako HR špecialista, plánovač, PR manažér, je potrebná perfektná komunikácia.
Ako uvádza portál karierainfo.sk, medzi práce, ktoré umelá inteligencia nenahradí, možno zaradiť napríklad: profesionálny šport, zdravotná sestra, kuchár, architekt, zverolekár.
Zdroje: karierainfo.sk, TechTarget