Revolúcia v boji proti alkoholu: Proteínový gél eliminuje opitosť, pred týmto ťa ale nezachráni
- Proteínový gél dokáže rozložiť alkohol v tráviacej sústave
- Vedci už požiadali o patentovanie vynálezu
- Proteínový gél dokáže rozložiť alkohol v tráviacej sústave
- Vedci už požiadali o patentovanie vynálezu
Alkohol sa vstrebáva do krvného obehu hlavne cez sliznice v žalúdku a črevách. Aj malé dávky môžu ovplyvniť schopnosť človeka sústrediť sa a reagovať.
Už jedno pivo zvyšuje riziko dopravnej či inej nehody a pravidelné pitie alkoholu vážne poškodzuje zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že ročne zomierajú približne 3 milióny ľudí kvôli nadmernej konzumácii alkoholu.
Vedci z univerzity ETH Zürich vo Švajčiarsku sa preto rozhodli vytvoriť proteínový gél, ktorý dokáže rozkladať alkohol v tráviacom trakte. Gél má potenciál znížiť negatívne aj omamné účinky alkoholu v budúcnosti. Výsledky svojho výskumu zverejnili v tlačovej správe.
Prelomový objav
Vedci z ETH Zurich navrhli proteínový gél s cieľom rozložiť alkohol v tráviacom systéme. Tento gél má schopnosť veľmi rýchlo premeniť alkohol na neškodné látky ešte pred tým, ako sa dostane do krvného obehu.
Testy na laboratórnych myšiach potvrdili, že gél účinne zabraňuje vstrebávaniu alkoholu do krvi, čím minimalizuje jeho škodlivé účinky. Výskumníci veria, že tento objav môže mať v budúcnosti významný vplyv na prevenciu negatívnych dôsledkov nadmerného pitia alkoholu.
„Proteínový gél presunie rozklad alkoholu z pečene do tráviacej sústavy. To zabraňuje vzniku škodlivej látky acetaldehydu,“ uvádza jeden z autorov štúdie Raffaele Mezzenga.
Acetaldehyd je toxická látka, ktorá spôsobuje mnoho zdravotných problémov spojených s nadmernou konzumáciou alkoholu. V budúcnosti by ľudia mohli proteínový gél užiť ústne ešte pred pitím alkoholu. Tento gél by následne zabránil zvýšeniu hladiny alkoholu v krvi a poškodeniu tela acetaldehydom.
„Nepiť alkohol je najzdravšia možnosť. Náš proteínový gél by však mohol pomôcť ľuďom, ktorí sa nechcú úplne vzdať pitia alkoholu, no zároveň si ním nechcú ničiť telo. Zároveň platí, že títo ľudia by nemali byť alkoholici, teda nemali by aktívne vyhľadávať účinky alkoholu,“ vysvetľuje ďalej Mezzenga.
Revolúcia v ochrane pred alkoholom
Vedci použili na výrobu proteínového gélu bežné srvátkové proteíny. Varili ich niekoľko hodín, aby vznikli dlhé, tenké vlákna. Potom pridali soľ a vodu, čím vytvorili gél. Podľa autorov štúdie sa gél trávi veľmi pomaly, ale na rozloženie alkoholu potrebuje niekoľko katalyzátorov.
Hlavné katalyzátory tvorili individuálne atómy železa, ktoré rovnomerne rozložili v proteínových vláknach. Na spustenie reakcie použili malé množstvo peroxidu vodíka, ktorý vznikol reakciou medzi glukózou a nanočasticami zlata.
Pri testoch na myšiach gél preukázal svoju účinnosť. Po desiatich dňoch podávania gélu a alkoholu myši vykazovali nižšie hladiny alkoholu, menšie poškodenie pečene a lepší metabolizmus tukov v porovnaní s kontrolnou skupinou. Rovnako aj črevné a iné tkanivá myší mali menej poškodení spôsobených alkoholom.
Vedci si už nechali gél patentovať. Pred tým, než ho budú môcť používať aj ľudia, musí prejsť klinickými testami. Autori štúdie sú však optimistickí a veria, že klinické testy budú rovnako úspešné ako tie na myšiach.
Obmedzenie pitia alkoholu na ulici
Pitie alkoholu kvôli jeho účinkom obmedzujú aj populárne dovolenkové destinácie. Dva španielske ostrovy – Malorka a Ibiza – sa rozhodli zakročiť proti pitiu alkoholu na ulici. Týmto spôsobom sa snažia potlačiť protispoločenské správanie turistov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Vláda Baleárskych ostrovov uviedla, že v štyroch populárnych párty zónach, ako je Playa de Palma na Malorke, bude na plážach a verejných miestach platiť zákaz pitia alkoholu na verejnosti. Dovolenkári a miestni obyvatelia, ktorí budú prichytení napríklad s otvorenou fľašou alebo plechovkou, môžu dostať pokutu od 500 do 1 500 eur.
Nové pravidlá by mali nadobudnú účinnosť v najbližších dňoch po ich uverejnení v úradnom vestníku. „Vyhláška o zodpovednom cestovnom ruchu“ sa týka častí obcí Palma a Llucmajor na Malorke vrátane letoviska Playa de Palma a párty zóny Magaluf, ktorú obľubujú Briti, či obce Sant Antoni de Portmany na Ibize.
Každá z týchto zón dostane na implementáciu pravidiel 4 milióny eur ročne. Tieto prostriedky pochádzajú z daní z cestovného ruchu. Zákaz sa netýka terasy barov a reštaurácií ani iných miest, kde je konzumácia alkoholu výslovne povolená.
Alkohol sa môže naďalej podávať na početných párty lodiach. Musia však teraz dodržiavať vzdialenosť 1 námornej míle (1,85 km) od zón, ktorých sa zákaz týka. Okrem toho lode už nebudú môcť v týchto zónach hostí vyzdvihnúť ani vysadiť.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: ETH Zürich, TASR