Revolúcia v IT svete je na dosah. Tachyum má funkčný prototyp svojho procesora Prodigy
- Slovensko-americká spoločnosť Tachyum aktuálne už testuje prototyp univerzálneho procesora Prodigy
- Ten je postavený na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA)
- Čoskoro bude dostupný pre prvých používateľov
- Slovensko-americká spoločnosť Tachyum aktuálne už testuje prototyp univerzálneho procesora Prodigy
- Ten je postavený na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA)
- Čoskoro bude dostupný pre prvých používateľov
Zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák upozorňuje, že to je zásadný úspech nielen pre Tachyum, ale aj pre celý IT svet. „Dosiahnuť moment, keď odborníci v odbore vedia bez akýchkoľvek pochybností, že spoločnosť Tachyum bude schopná dokončiť svoj dizajn v nadchádzajúcich mesiacoch a uviesť produkt na trh v tomto roku, je veľkým uspokojením pre zákazníkov, spoločnosť, našich zamestnancov, podporovateľov a hlavného investora IPM Group, ktorý nám od začiatku dôveroval.“
„V nasledujúcom štvrťroku sa zameriame na DFT (Design For Testing – dizajn na testovanie) pre výrobné testy, overovanie, hľadanie a opravu chýb typických pre túto konečnú fázu návrhu,“ dodáva. Podľa Rada Daniláka sa tak dostávajú bližšie k dokončeniu systému, o ktorom si mnohí mysleli, že ak nie je úplne nemožný, tak je minimálne roky vzdialený od reality.
Dôležitý pre budúci rast
„Vlastný fyzický prototyp FPGA znamená, že reálne klopeme na dvere dátových centier. Už tento rok na vlastnej koži zažijú výrazné zlepšenia vo výkone, v spotrebe energie, vo využití serverov a v požiadavkách na priestor, ktoré potrebujú na dodanie riešení novej generácie v prospech celého ľudstva,“ hovorí.
Dátové centrá totiž aktuálne tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje. Ak bude tento trend pokračovať, o dvadsať rokov by sa ľudstvo priblížilo k 50 percentám. Riešením je teda technológia, ktorá zníži energetickú spotrebu. Práve preto je procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou energie veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier.
Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru.
Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Schopnosť Prodigy dokáže plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.
Začiatkom marca zároveň spoločnosť oznámila, že dokončila dizajn 99 % plochy čipu so stabilným Netlistom (popisom konektivity elektronického obvodu) a implementovanou technológiou CTS (Clock Tree Synthesis). V procese vytvárania Netlistu ide o posledný míľnik pred konečným Netlistom a jeho odoslaním do výroby.
Technické detaily FPGA prototypu
Emulačný systém Tachyum Prodigy bol vyvinutý interne tak, aby poskytol inžinierom Tachyum najlepšiu možnú presnosť a výkon pri overovaní finálneho dizajnu Prodigy a zákazníkom možnosť začať porovnávať výkonnosť a prenášať ich vlastný aplikačný softvér do natívneho kódu Prodigy.
Hardvérový emulátor sa skladá z viacerých FPGA a I/O (input/ output, vstup/ výstup) dosiek spojených káblami v stojane. Veľkosť FPGA dosky je 368,3 mm x 406,4 mm. 24-vrstvová doska je hrubá 2,8 mm a na obidvoch stranách má 5 948 komponentov na doske s plošnými spojmi (printed circuit board, PCB).
Jedna doska so štyrmi obvodmi FPGA emuluje osem plných jadier procesora vrátane vektorových a maticových jednotiek s pevnou a pohyblivou rádovou čiarkou. FPGA prototypy s viacerými doskami prepojenými káblami umožňujú plný čip, polovičný čip a menšie emulačné systémy ideálne pre vývoj natívneho Prodigy softvéru, testovanie hardvérovej kompatibility a porovnávanie výkonnosti.
Všetko prechádza testovaním
Zákazníci môžu využiť plne funkčnú FPGA emuláciu Prodigy pre zhodnotenie produktu, zmeranie výkonu, ako aj pre vývoj a ladenie softvéru. Plne funkčná čipová emulácia (v hardvéri založenom na FPGA) je zvyčajne jeden z finálnych krokov pred odoslaním čipu do továrne, keď je konečný návrh predložený pre výrobu na kremíku.
Prodigy emulačný systém uľahčí zákazníkom osvojenie Prodigy v ich existujúcich alebo na mieru vytvorených dátových centrách a HPC systémoch, ktoré vyžadujú vysoký výkon, vysokú využiteľnosť a nízku spotrebu energie.
Kompletne zostavené dosky prechádzajú testovaním v priestoroch spoločnosti Tachyum v Santa Clare v Kalifornii. Interné testy zahŕňajú testy kontinuity a izolácie, elektrické testy (elektrina, atď.), emulačné funkcionality, integráciu s DDR-IO doskou, hardvérovú a softvérovú integráciu, bootovanie operačného systému, aplikačné testy a porovnávanie výkonnosti podľa benchmarkov.
Niektoré Prodigy FPGA systémy budú mať konektory pre testovacie čipy pre DDR5, PCIE 5.0, 112Gb čipové prepojenie medzi fyzickými vrstvami (PHY, Physical Layer) a PLL (Phase-Locked Loop), aby sa vylúčilo riziko.