Revolúcia v nakupovaní: EÚ zmenila pravidlá hry, ako zákazník získaš obrovskú výhodu

  • Rada a Európsky parlament sa predbežne dohodli na smernici o práve na opravu
  • Má sa tak zamedziť množstvu produkovaného odpadu
Opravár s kľúčom a žena s mobilom v ruke.
Ilustračné foto Freepik/@fxquadro, Freepik/@stockking
  • Rada a Európsky parlament sa predbežne dohodli na smernici o práve na opravu
  • Má sa tak zamedziť množstvu produkovaného odpadu

Už nejaký čas Európska únia zdôrazňuje potrebu zmien pre spotrebiteľov. Chce, aby sme sa viac sústredili na opravu pokazených produktov, namiesto ich výmeny, čo by malo pomôcť znížiť množstvo odpadu.

Na začiatku mesiaca sa Rada a Európsky parlament preto dočasne dohodli na nových pravidlách, ktoré spotrebiteľom umožnia právo na opravu.

Podľa tejto dohody bude pre spotrebiteľov jednoduchšie, rýchlejšie, prehľadnejšie a atraktívnejšie využívať služby opravární.

Uľahčenie opravy chybného tovaru

Predbežná dohoda sa vzťahuje na všetky výrobky, ktoré podliehajú európskym pravidlám pre opravy. To znamená, že sa to týka vecí ako vysávače, umývačky riadu, kávovary, práčky, chladničky a podobné produkty. Bolo spomenuté aj zjednodušenie opravy mobilných telefónov.

„Dnešnou dohodou sa Európa jednoznačne rozhodla dať prednosť oprave výrobkov pred ich likvidáciou. Uľahčením opravy chybného tovaru nielenže dávame našim výrobkom nový život, ale zároveň vytvárame kvalitné pracovné miesta, znižujeme množstvo odpadu, obmedzujeme našu závislosť od zahraničných surovín a chránime naše životné prostredie,“ uviedla štátna tajomníčka Alexia Bertrandová.

Vznikne tzv. Európsky formulár a platforma pre opravy

Nové pravidlo podnecuje spotrebiteľov, aby si nechávali svoje výrobky opravovať, a tým predlžovali ich životnosť, namiesto toho, aby ich vymieňali za nové. Uvedomujú si, že mnohí radšej zvolia rýchlejšiu možnosť a kúpia si nový produkt. Preto navrhli súbor nástrojov, ktoré pravdepodobne potešia veľa ľudí.

Teraz budú mať spotrebitelia možnosť požadovať od výrobcov opravu. V pláne je vytvorenie Európskeho formulára s informáciami o opravách, kde si ľudia budú môcť nájsť všetky potrebné údaje na jednom mieste.

Žena za počítačom
zdroj: Unsplash/@janbaborak

Okrem toho by mala vzniknúť európska online platforma pre opravy, ktorá by uľahčila nadviazanie kontaktu medzi spotrebiteľmi a opravovňami. Hlavným benefitom je však predĺženie záruky od predajcu o 12 mesiacov po oprave, čo v praxi znamená, že záruka na opravený výrobok bude trvať o rok dlhšie. Členské štáty majú možnosť túto dobu ešte predĺžiť.

Výrobcovia budú tiež povinní zverejňovať informácie o náhradných dieloch na svojich webových stránkach a poskytovať ich za primeranú cenu všetkým účastníkom na trhu s opravami.

„V dohodnutom znení sa od výrobcov vyžaduje, aby potrebné opravy vykonali v primeranej lehote, a pokiaľ sa služba neposkytuje bezplatne, aj za primeranú cenu. Spotrebiteľov to má nabádať k tomu, aby si zvolili opravu,“ približuje Európska Rada.

Konečné rozhodnutie však bude stále na zákazníkoch, či sa pre opravu rozhodnú.

Znižovanie uhlíkových emisií

Navyše, Európska komisia (EK) nedávno predložila odporúčanie na zníženie uhlíkových emisií do roku 2040 s cieľom stanoviť cestu ku klimatickej neutralite do roku 2050.

Komisia zverejnila podrobné hodnotenie vplyvu o možných spôsoboch dosiahnutia cieľa klimatickej neutrality EÚ do roku 2050. Na základe tohto hodnotenia odporúča zníženie čistých emisií skleníkových plynov o 90 % do roku 2040 v porovnaní s úrovňami v roku 1990 a otvorenie diskusie so všetkými zainteresovanými stranami.

Po voľbách do Európskeho parlamentu EK vypracuje legislatívny návrh, ktorý budú musieť schváliť členské štáty aj europarlament.

Odporúčanie EK je v súlade so stanoviskom Európskeho vedeckého poradného výboru pre zmenu klímy (ESABCC) a záväzkami EÚ v rámci Parížskej klimatickej dohody.

Cesta k splneniu klimatickej neutrality

Komisia v oznámení stanovuje niekoľko podporných politických podmienok, ktoré sú potrebné na dosiahnutie cieľa 90 % zníženia emisií.

Tie zahŕňajú úplnú implementáciu dohodnutého rámca do roku 2030, zabezpečenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, väčší dôraz na spravodlivý zelený prechod, rovnaké podmienky hry s medzinárodnými partnermi a strategický dialóg o novom rámci po roku 2030, a to aj s odvetvím priemyslu a poľnohospodárstva.

Podľa EK predvídateľnosť a udržateľnosť pre ekonomiku a spoločnosť a stanovenie cieľov v oblasti klímy do roku 2040 pomôžu európskemu priemyslu, investorom, občanom a vládam prijímať rozhodnutia, ktoré udržia EÚ na ceste k splneniu klimatickej neutrality.

Zdroj: European Council 

Najnovšie videá

Trendové videá