Revolúcia v online zmluvách: Od uzavretia môžeš vycúvať. Musíš to ale stihnúť v stanovenej lehote

  • Lepšia ochrana pri online zmluvách pre Slovákov je tu
  • Zrušiť ich budeš môcť jednoducho a bez udania dôvodu
Žena s mobilom v ruke pracuje na notebooku a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@rawpixel.com, Freepik/@wirestock
  • Lepšia ochrana pri online zmluvách pre Slovákov je tu
  • Zrušiť ich budeš môcť jednoducho a bez udania dôvodu

Na Slovensko prichádza novinka, ktorá zlepší ochranu spotrebiteľov. Ak uzavrieš zmluvu na diaľku, napríklad na energie alebo finančné služby, budeš ju môcť jednoducho zrušiť online. Stačí pár klikov a zmluva prestane platiť. Musíš to však stihnúť v stanovenej lehote. Ako informuje portál oPeniazoch.sk, nový zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku prináša viacero zmien.

Ministerstvo financií ho predložilo do pripomienkového konania ako reakciu na digitalizáciu a potrebu lepšej ochrany zákazníkov. Zákon zároveň preberá európsku smernicu, ktorá posilňuje práva spotrebiteľov. Hlavnou novinkou je však spomínaná možnosť online odstúpenia od zmluvy. Predajcovia budú povinní zabezpečiť jednoduchý spôsob, ako to vybaviť cez internet.

„Funkcia na odstúpenie od zmluvy musí byť označená ľahko čitateľným spôsobom slovným spojením ,odstúpiť od zmluvy tu‘ alebo obdobnou formuláciou, ktorá jednoznačne vyjadruje, že jej použitím môže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy. Funkcia na odstúpenie od zmluvy musí byť v online rozhraní zreteľne zobrazená a musí byť pre spotrebiteľa ľahko dostupná počas plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy,“ uviedol rezort financií.

Spotrebitelia budú mať možnosť zrušiť zmluvu uzatvorenú na diaľku bez toho, aby museli uvádzať dôvod alebo platiť akékoľvek poplatky. Na tento krok im zákon poskytne základnú lehotu 14 dní, ktorá im umožní premyslieť si, či daná služba alebo produkt spĺňa ich očakávania. Pri špecifických typoch zmlúv, ako sú tie týkajúce sa dôchodkového zabezpečenia alebo celoeurópskeho dôchodkového produktu, sa táto lehota predĺži na 30 dní, čo reflektuje ich dlhodobý a zásadný charakter.

Nové pravidlá však neostávajú len pri finančných službách. Dotknú sa aj zmlúv o dodávke elektriny a plynu, ktoré sa uzatvárajú na diaľku prostredníctvom internetu. Vzhľadom na tieto zmeny sa upraví aj zákon o energetike, aby zabezpečil, že nové pravidlá budú platiť aj pre tento sektor.

Väčšia ochrana spotrebiteľov

Nové pravidlá, ktoré posilnia práva spotrebiteľov, začnú platiť až o niekoľko rokov. Zákon nadobudne účinnosť 19. júna 2026. Ak uzavrieš zmluvu na diaľku po tomto dátume, budeš môcť využiť nové výhody. Na staršie zmluvy sa však budú vzťahovať doterajšie pravidlá.

Ministerstvo financií sa zameralo na modernizáciu zákonov, aby lepšie reflektovali súčasné možnosti poskytovania finančných služieb cez internet. Podľa rezortu aktuálne právne predpisy nedokážu pokryť všetky technológie a spôsoby, akými sa dnes tieto služby ponúkajú.

„Vyvinuli sa nové produkty, najmä v online prostredí, a ich používanie sa naďalej vyvíja často rýchlym a nepredvídateľným spôsobom. Absencia právnej regulácie v daných oblastiach, ako aj nejednotnosť pravidiel zabezpečujúcich úroveň ochrany spotrebiteľov pri finančných službách na diaľku by viedla k právnej neistote a k problémom pri uzavieraní zmlúv o finančných službách v rámci vnútorného trhu,“ uvádza ministerstvo.

Cieľom zákona je zvýšiť ochranu spotrebiteľov pri zmluvách uzatvorených na diaľku. Nové pravidlá sa budú vzťahovať aj na produkty, ktoré doteraz neboli právne upravené. Ide napríklad o kryptoaktíva, ktoré získavajú čoraz väčšiu popularitu.

Žiadne falošné zľavy

Už od júla na Slovensku vstúpil do platnosti aj nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Ten priniesol významné zlepšenia pre zákazníkov v online aj offline prostredí. Spotrebiteľom predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z pôvodných 14 na 30 dní, ak bola zmluva uzavretá pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo na organizovaných predajných podujatiach.

Okrem toho legislatíva reaguje na praktiky, ktoré poškodzujú zákazníkov, ako je umelé navyšovanie cien pred zľavami či výpredajmi. Zákon zároveň zlepšuje informovanosť pri uzatváraní zmlúv cez online trhy a rieši problém dvojitej kvality tovarov, zakazujúc marketing, ktorý propaguje tovar ako identický s tým v iných členských štátoch, aj keď to nie je pravda.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) zdôraznila, že cieľom zákona je zabezpečiť spravodlivejšie podmienky pre spotrebiteľov a motivovať obchodníkov k dodržiavaniu predpisov.

Nová legislatíva má tiež podporiť rýchlu nápravu v prípade porušenia práv spotrebiteľov, vrátane dobrovoľného odškodnenia zo strany obchodníkov. Tieto opatrenia majú prispieť k vyššej dôvere zákazníkov a férovejšiemu trhu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: oPeniazoch.sk, slov-lex.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá