Revolúcia v ťažbe kovov: Gatesova spoločnosť ťaží za pomoci AI, stala sa „jednorožcom“
- Kovy ťažia s pomocou umelej inteligencie
- Firma dosiahla hodnotu vyše miliardy dolárov
- Investovali do nej Gates, Bezos i Ma
- Kovy ťažia s pomocou umelej inteligencie
- Firma dosiahla hodnotu vyše miliardy dolárov
- Investovali do nej Gates, Bezos i Ma
Firma KoBold Metals, ktorá má sídlo v kalifornskom meste Berkeley, sa špecializuje na extrakciu vzácnych zemín, ktoré sú kľúčové pre výrobu batérií elektrických vozidiel prostredníctvom umelej inteligencie. Nedávno sa jej podarilo uspieť v kole financovania, vďaka čomu sa stala takzvaným „jednorožcom“, pretože jej hodnota presiahla hranicu 1 miliardy dolárov.
Spoločnosť podporujú prominentní investori ako skupina organizácií Breakthrough Energy Ventures na čele s Billom Gatesom, americká spoločnosť Andreessen Horowitz. KoBold Metals sa svojou aktivitou zameriava na riešenie rastúceho dopytu po kovoch ako lítium, nikel, kobalt a meď využitím sily vzdelávania strojov pomocou AI.
Spoločnosť zafinancovali významné mená ako Gates, Bezos či Ma
Čo pre spoločnosť alebo firmu vlastne znamená pomenovanie „jednorožec“? Tento prívlastok patrí rýchlo sa rozbiehajúcim spoločnostiam, ktoré presahujú miliardovú hodnotu. Zväčša sú to tie, ktoré gro svojho podnikania vsadili na technologickú oblasť.
V súčasnej dobe sa k „stádu vzácneho plemena jednorožcov“, teda k tým, ktorí sú prezývaní ako „unicorns“, pridávajú zhruba dve nové spoločnosti za deň, uvádza Bloomberg.
Spoločnosť KoBold Metals bola založená v roku 2018 a rýchlo sa stala popredným hráčom v ťažobnom sektore vďaka využitiu možností AI a strojového učenia. Nedávne kolo financovania, vďaka ktorému získala 200 miliónov dolárov, na seba upútalo pozornosť vďaka zapojeniu významných investorov, vrátane spoločnosti Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, ktorej podporovateľmi sú aj Jeff Bezos a čínsky podnikateľ Jack Ma.
Spoločnosti sa primárne zameriava na využívanie AI na identifikáciu a skúmanie ložísk kovov vzácnych zemín, ktoré sú dôležité pre vývoj batérií pre elektromobily. KoBold Metals využitím nástrojov a konceptov umelej inteligencie optimalizuje proces prieskumu určením najcennejších údajov, ktoré sa majú zozbierať v každom kroku, uvádza Cryptopolitan.
Miliardový rozdiel medzi ponukou a dopytom do 30 rokov
Tento prístup maximalizuje zníženie neistôt, ktoré sú spájané s ťažbou pod zemským povrchom. To následne spoločnosti umožňuje používať techniky vŕtania s presným zameraním.
Firma dnes prevádzkuje viac ako 60 projektov na troch kontinentoch s ročnou investíciou 100 miliónov dolárov. Okrem toho vyčleňuje značnú časť svojho rozpočtu na výskum a vývoj na pokrokové aplikácie AI na modelovanie zemského podpovrchu a skúmanie hĺbok, ku ktorým sa tradičnými technikami nemožno dostať.
Aj keď proces získavania kovov môže byť dlhší, vŕtanie bude cielenejšie, informuje spoločnosť. Napríklad sa očakáva, že nedávna akvizícia medeného ložiska v Zambii prináša výsledky za osem rokov, informuje Yahoo.
Spomínaný nárast dopytu po kovoch ako lítium, nikel, kobalt či meď, bol zapríčinený rýchlym rastom priemyslu elektrických vozidiel a globálnym prechodom na čistejšie zdroje energie. KoBold Metals predpovedá, že už do roku 2050 bude mať dopyt po týchto kovoch za následok značný rozdiel medzi ponukou a dopytom vo výške 12 miliárd dolárov.
Využitie AI a technológií strojového učenia spoločnosťou KoBold umožňuje spoločnosti tento hroziaci nepomer efektívne riešiť. Proces dosiahnutia kovových ložísk môže byť časovo náročný, no konkrétne a presné techniky vŕtania, ktoré spoločnosť používa, zaisťujú efektívnu ťažbu po dosiahnutí zdrojov.
Dlhodobá vízia spoločnosti zahŕňa vytvorenie udržateľného a odolného dodávateľského reťazca pre kovy vzácnych zemín využitím svojho ťažobného prístupu založeného na AI. Zabezpečením prístupu k týmto kľúčovým zdrojom sa KoBold Metals snaží prispieť k pokračujúcemu vývoju a širokému prijatiu elektrických vozidiel.
Zdroje: Bloomberg, Yahoo, Cryptopolitan