Revolúcia vo výžive: Zabudni na moderné diéty, tajomstvo zdravia sa skrýva v „receptoch starých mám“

  • Zabudni na módne diéty, ktoré sľubujú rýchle výsledky
  • Tajomstvo zdravia je ukryté v kuchyni našich babičiek
Stará mama učí vnučku variť
Freepik
  • Zabudni na módne diéty, ktoré sľubujú rýchle výsledky
  • Tajomstvo zdravia je ukryté v kuchyni našich babičiek

Vo virtuálnom svete sa bežne stretávame s množstvom diét a protichodných informácií o výžive, čo často sťažuje orientáciu v tom, čo je pre naše telo skutočne dobré. Podľa známej odborníčky na výživu Federicy Amati je však najlepšou radou práve tá, ktorú nám odovzdali naše staré mamy. Jednoduché pravidlá zdravého stravovania majú podľa nej nielen logiku, ale podporuje ich aj súčasná veda.

Späť k základom

„Naše staré mamy mali pravdu,“ povedala Amati pre ZME Science. „Jednoduché rady, ktoré nám dávali, ako napríklad ‚najprv zjedz zeleninu‘, boli vždy dobrými odporúčaniami, a teraz to potvrdzuje aj veda.“

Amati upozorňuje, že väčšina dospelých v rozvinutých krajinách nedosahuje ani minimálny odporúčaný príjem vlákniny, ktorá má zásadný význam pre naše trávenie a celkové zdravie.

Ako uvádza Mayo Clinic, denne by mali muži do 50 rokov prijať zhruba 38 gramov vlákniny a ženy 25 gramov. Amati však upozorňuje, že v skutočnosti prijímame len okolo 18 gramov denne. Základom je jesť viac celistvých potravín ako sú strukoviny, celozrnné produkty, orechy a zelenina.

Často tiež počúvame tvrdenia ako „sacharidy sú zlé“ alebo „bielkoviny sú dobré“, no nemôžeme posudzovať iba jednotlivé živiny, pretože náš jedálniček je celkovým vzorcom stravovania. Dôležitá je pravidelnosť a uvedomenie si toho, aký typ stravy konzumujeme v priebehu týždňa či mesiaca.

Amati zároveň dodáva, že kľúčom k udržateľnosti zdravého stravovania je postupné zavádzanie zmien, ako je napr. nahradenie nezdravých maškŕt orechmi alebo pridanie väčšieho množstva listovej zeleniny.

Skvelým príkladom výživy, ktorá kombinuje „zdravý sedliacky rozum“ a vedecké dôkazy, je stredomorská strava. Nejde o prísny diétny plán, ale o vyvážený spôsob stravovania, bohatý na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, strukoviny, orechy a zdravé tuky, s obmedzeným množstvom mäsa a mliečnych výrobkov. 

Mikrobióm a ochorenia

Jedným z kľúčových aspektov zdravia je stav našej črevnej mikroflóry, ktorá výrazne ovplyvňuje nielen trávenie, ale aj imunitný systém a psychické zdravie.

Nový výskum dokonca poukazuje na spojitosť medzi škodlivými črevnými baktériami a kolorektálnym karcinómom u mladých dospelých. Ako uvádza Cancer Center, počet prípadov tohto ochorenia sa v posledných dvoch desaťročiach výrazne zvýšil. Zmeny v zložení črevnej mikroflóry môžu byť kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim vývoj rakoviny u mladšej populácie.

Amati odporúča zaradiť do stravy viac fermentovaných potravín, ako sú kefír, kimchi, kombucha či kyslá kapusta, ktoré obsahujú probiotiká, priaznivo pôsobiace na črevnú mikroflóru.

Rovnako upozorňuje na nebezpečenstvo nadmernej konzumácie ultra-spracovaných potravín, ktoré sú plné prídavných látok a konzervantov, často používaných v potravinárskom priemysle. Namiesto toho odporúča variť z jednoduchých a čerstvých surovín.

„Výživa nemusí byť zložitá,“ hovorí Amati. „Na konci dňa fungujú jednoduché veci – viac zeleniny, viac celozrnných výrobkov, menej spracovaných potravín. Je to o vytváraní návykov, ktoré sú dlhodobo udržateľné.“

Zdroje: ZME Science, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá