Revolúcia z dielne OpenAI: Vyvíjajú „jahodu“, ktorá navždy zmení svet umelej inteligencie
- Nový model by mal priniesť pokročilé možnosti uvažovania
- Jahoda stále nebola oficiálne predstavená
- Nový model by mal priniesť pokročilé možnosti uvažovania
- Jahoda stále nebola oficiálne predstavená
Umelá inteligencia je už v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Aj keď to možno nevnímaš, denne si obklopený technológiami, ktoré na svoje fungovanie využívajú aj AI. Či už sú to rôzne služby ako banky alebo aplikácie, ktoré máš v mobile.
Jedným z najväčších hráčov na trhu v tomto sektore je spoločnosť OpenAI. Práve táto firma teraz prináša novinku, ktorú odborníci aj nadšenci do umelej inteligencie považujú za prelomovú. Agentúra Reuters priniesla základné informácie o tom, čo je zatiaľ známe o projekte „Strawberry“.
Prísne tajné
Agentúre Reuters sa podarilo dostať ku kópii interného dokumentu OpenAI, kde uvádzajú, že pracujú na projekte s názvom Strawberry. Portál píše, že sa im nepodarilo zistiť presný dátum dokumentu, ktorý podrobne opisuje plán, ako OpenAI zamýšľa použiť Strawberry na výskum.
Nemenovaný zdroj opísal plán pre Reuters ako projekt, na ktorom aktuálne pracujú. Tlačová agentúra dodáva, že nedokázala zistiť, ako blízko je Strawberry od zverejnenia. Ako Strawberry funguje, je prísne strážené tajomstvo dokonca aj v rámci OpenAI, uviedol zdroj blízky riaditeľovi Samovi Altmanovi.
Dokument opisuje projekt, ktorý využíva model Strawberry s cieľom umožniť umelej inteligencii spoločnosti nielen generovať odpovede na otázky, ale plánovať dostatočne dopredu na to, aby sa internet pohyboval autonómne a spoľahlivo vykonával to, čo OpenAI nazýva „hĺbkový výskum“. A to doteraz žiadny model AI nedokázal.
Na otázku o Strawberry a podrobnostiach uvedených v tomto dokumente hovorca spoločnosti OpenAI uviedol vo vyhlásení: „Chceme, aby naše modely AI videli a chápali svet viac ako my. Nepretržitý výskum nových schopností AI je v tomto odvetví bežnou praxou so spoločným presvedčením, že tieto systémy sa časom zlepšia v uvažovaní.“
Vzrušujúce a desivé
V posledných mesiacoch spoločnosť súkromne signalizovala vývojárom a ďalším externým stranám, že je na vrchole spustenia technológie s výrazne pokročilejšími schopnosťami uvažovania, píše Fast Company. Dodávajú, že to uviedli štyri zdroje, ktoré odmietli byť menované.
Strawberry zahŕňa špecializovaný spôsob toho, čo je známe ako „post-tréning“ generatívnych modelov AI OpenAI. Dá sa to vysvetliť ako prispôsobenie základných modelov na zlepšenie ich výkonu špecifickými spôsobmi po tom, čo už boli „trénované“ na hromadách zovšeobecnených údajov. Uviedol to jeden zo zdrojov.
Potréningová fáza vývoja modelu zahŕňa metódy ako „jemné ladenie“, čo je proces, ktorý sa v súčasnosti používa na takmer všetkých jazykových modeloch. Má mnoho variantov, ako napríklad nechať ľudí poskytnúť spätnú väzbu modelu na základe jeho odpovedí a poskytnúť mu príklady dobrých a zlých odpovedí.
„Myslím si, že je to vzrušujúce a zároveň desivé… Ak veci budú pokračovať týmto smerom, musíme ako ľudia premýšľať o niekoľkých vážnych veciach,“ povedal stanfordský profesor Noah Goodman pre agentúru Reuters. Goodman nie je pridružený k OpenAI a Strawberry nemal možnosť vidieť.
Dokáže sa sám zdokonaliť
OpenAI využíva systém, ktorý už v minulosti niekto použil. Singularity Hub pripomína článok stanfordských výskumníkov z roku 2022 s názvom Self-Taught Reasoner alebo STaR.
Táto metóda vychádza z konceptu známeho ako výzva „reťazec myšlienok“. Požaduje sa v nej, aby veľký jazykový model vysvetlil kroky uvažovania, ktoré viedli k odpovedi na otázku. V štúdii STaR autori použili na modeli AI niekoľko týchto „reťazcov myšlienok“ ako príklady a potom ho požiadali, aby prišiel s odpoveďami a zdôvodneniami na veľký počet otázok.
Ak sa AI pomýlila, výskumníci ukázali modelu správnu odpoveď a potom ho požiadali, aby prišiel s novým odôvodnením. Model sa potom doladil na všetky zdôvodnenia, ktoré viedli k správnej odpovedi, a proces sa zopakoval. To viedlo k výraznému zlepšeniu výkonu na viacerých súboroch údajov. Vedci uviedli, že to umožnilo modelu sebazdokonaliť sa tréningom na základe údajov, ktoré sám vytvoril.
Nie je jasné, do akej miery Strawberry napodobňuje tento prístup. Avšak ak sa spolieha na vlastné údaje, mohlo by to byť významné. Svätým grálom pre mnohých výskumníkov AI je „rekurzívne sebazdokonaľovanie“, pri ktorom AI môže zlepšiť svoje vlastné schopnosti a dostať sa na vyššie úrovne inteligencie.
Vášnivé diskusie
O novinke vášnivo diskutujú aj nadšenci do AI na fóre, ktoré je zamerané špeciálne na OpenAI. Diskutéri píše, že ak je skutočne pravda, čo sa píše, svet sa drasticky zmení. AI by totiž bola svojou inteligenciou už niekde na úrovni PhD. titulu. Nastáva tak otázka, či budú ľudia ešte potrební.
Fanúšikovia OpenAI sa zhodujú, že iste ide o čosi prelomové. Upozorňujú však aj na fakt, že nie každý človek má rovnaké IQ. Niekto ho má vyššie, niekto nižšie. Vo všeobecnosti sú skóre IQ určené na meranie rozsahu kognitívnych schopností vrátane uvažovania, riešenia problémov a abstraktného myslenia, píše jeden z diskutujúcich.
Píše, že schopnosť uvažovania AI možno považovať za lepšiu ako u väčšiny ľudí v určitých špecifických, dobre definovaných úlohách a doménach. A to najmä v tých, ktoré zahŕňajú rozsiahlu analýzu údajov, rozpoznávanie vzorov a špecializované logické uvažovanie. Avšak čo sa týka všeobecného uvažovania, zdravého rozumu, kreativity a emocionálnej inteligencie, majú podľa neho ľudia stále výhodu.
Odborníci sa však umelej inteligencie neobávajú. Napríklad Angela Williams, generálna riaditeľka a prezidentka medzinárodnej neziskovej siete United Way, je značne optimistická. „Verím, že technológie a nástroje zlepšia spôsob, akým my ako ľudské bytosti žijeme na tejto Zemi a spravujeme ju,“ povedala Williams pre Newsweek.
Williams vidí pokročilú AI ako „odomykanie“ nových príležitostí pre ľudí. Poukázala na neziskovú organizáciu Easterseals so službami pre zdravotne postihnutých, ktorá využíva robotickú technológiu postavenú pre armádu, aby pomohla ochrnutému človeku pohybovať rukami.
Zdroje: Reuters, Fast Company, Newsweek, Singularity Hub, OpenAI Community, Cornell University, Easterseals