Revolučná novinka ministerstva zdravotníctva: Zavádzajú sa maximálne čakacie lehoty na operácie

  • Koniec nekonečnému čakaniu na operácie
  • Od januára sa zavádzajú maximálne čakacie lehoty na stovky plánovaných zákrokov
Kamil Šaško a LOZ, lekári výpovede
TASR/Jaroslav Novák
  • Koniec nekonečnému čakaniu na operácie
  • Od januára sa zavádzajú maximálne čakacie lehoty na stovky plánovaných zákrokov

Od januára sa na Slovensku nemusíš báť, že na plánovanú operáciu budeš čakať príšerne dlho a že sa ti aj po dlhom čase operácia preloží na iný termín. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zaviedlo maximálne čakacie lehoty na stovky plánovaných zákrokov. Ako informuje TASR, zmenu priniesla novela vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti. 

Čo robiť v prípade, ak poisťovne tento termín nedodržia? 

Konkrétne na 407 zákrokov je stanovená maximálna čakacia lehota. Môže sa stať, že zdravotná poisťovňa termín operácie do tejto zatiaľ neznámej lehoty nezabezpečí, no v tomto prípade má pacient právo nechať sa zoperovať v ktorejkoľvek krajine Európskej únie na náklady svojej poisťovne. 

Maximálne čakacie lehoty mali platiť už od roku 2024, pôvodne až pri 700 konkrétnych operáciách. Zavedenie týchto lehôt je súčasťou reformy nemocníc. 

Na snímke urgentný príjem počas otvorenia novej Nemocnice Bory v Bratislave.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nastúpia lekári od 1. januára do práce? 

Medzi lekárskymi odborármi, rezortom zdravotníctva a súkromnými menšími nemocnicami došlo k dohode. Do nemocníc napokon od 1. januára nastúpia všetci lekári. Pre Denník N to potvrdil predseda lekárskych odborov Peter Visolajský.

„Lekári sťahujú výpovede po celom Slovensku. Teraz je na rade vláda, aby splnila svoje sľuby a na prvej schôdzi v parlamente prijala zmeny, ktoré lekári žiadali,“ uviedol pre TASR Visolajský.

Hovorca siete Penta Hospitals Tomáš Kráľ však pre TASR uviedol, že výpoveď v sieti nestiahlo 7 lekárov zo 42. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti to však nemá ohroziť.

Lekári výpovede sťahujú krátko po tom, ako tak v utorok (31. 12.) urobili v nemocniciach patriacich pod spoločnosť Agel. Pre TASR v pondelok (30. 12.) podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel avizoval, že situácia nie je vyriešená.

Vyše 3300 lekárov na Slovensku podalo výpovede

Spoločnosťou hýbala téma, že od 1. januára 2025 nenastúpi do práce vyše 3300 lekárov. Po celom Slovensku podávali výpovede. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v mene celej vlády 20. decembra podpísal s Lekárskym odborovým združením (LOZ) zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve, informuje TASR. 

Na snímke zľava štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) Michal Štofko, minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD) a štátny tajomník MZ SR Ladislav Slobodník počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii v zdravotníctve.
zdroj: TASR/Dano Veselský

Vláda sa v zmluve zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov a tiež k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. LOZ malo zabezpečiť, aby lekári stiahli výpovede a vrátili sa do práce. Krajina ich má obrovský nedostatok. Uzavretím tejto zmluvy sa malo zabrániť kolapsu nemocníc.

Lekári nastupujú do práce podmienečne

Platy nemocničných lekárov by sa podľa zmluvy mali zvyšovať podľa pôvodného stavu platného pred zavedením konsolidácie. Visolajský avizoval pri podpisovaní zmluvy, že lekári sa síce vracajú, ale podmienečne. Vláda musí do konca februára 2025 splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala. 

Šaško chce na lepšom zdravotníctve pracovať aj naďalej. „Problém je vyriešený. Od nového roka žiadne hromadné výpovede lekárov nehrozia. Budeme ďalej pracovať na lepšom slovenskom zdravotníctve,“ napísal v príspevku na sociálnej sieti. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Denník N, Facebook/Kamil Šaško

Najnovšie videá

Trendové videá