Revolučná novinka Slovákov: Startup vyrába z ohorkov nové „asfaltky“, jednu už u nás máme
- Celosvetovo skončí v odpadkovom koši iba tretina cigaretových ohorkov
- Podobná cesta už je v Žiari nad Hronom
- Celosvetovo skončí v odpadkovom koši iba tretina cigaretových ohorkov
- Podobná cesta už je v Žiari nad Hronom
Hoci má naša krajina iba približne 5,5 milióna obyvateľov a rozloha Slovenska je niečo viac ako 49-tisíc km štvorcových, čo v praxi znamená, že patríme k tým menším a menej ľudnatým krajinám sveta, stále sa z času na čas objaví oblasť, v ktorej máme celosvetové prvenstvo.
Renomovaný portál Euronews podotýka, že každý deň na celom svete skončí v odpade alebo v recyklačnom koši odhadom tretina ohorkov z 18 miliárd vyfajčených cigariet, takže obrovské množstvo ich skončí pohodených na ulici či v lese. Predstavitelia nášho hlavného mesta sa s touto nelichotivou ekologickou štatistikou nezmierili, a preto sa rozhodli byť priekopníkom nového spôsobu recyklácie ohorkov cigariet.
Má to prispieť k čistejším uliciam
Spoločnosť na nakladanie s komunálnym odpadom v Bratislave oznámila nový tlak na zber a opätovné použitie vyradených cigariet v roku 2024. Počas mestských vianočných trhov skupina testovala špeciálne nádoby určené na zber štandardných cigaretových filtrov a tých, ktoré sa nachádzajú v moderných zariadeniach na zahrievanie tabaku, ako sú napríklad elektronické cigarety.
Mesto plánuje použiť vyradený materiál na vytvorenie asfaltu na cesty. Úrady dúfajú, že to prispeje k čistejším uliciam a praktickému opätovnému využitiu odpadu.
Portál Waste Advantage Mag píše, že Bratislavská mestská odpadová spoločnosť Odvoz a Likvidácia Odpadu (OLO) oznámila, že od roku 2024 bude na verejných podujatiach umiestňovať špeciálne navrhnuté nádoby na odhodené cigarety. Hoci tento krok ako taký nie je inovatívny, ich použitie na ohorky cigariet je celosvetovou novinkou. V spolupráci s bratislavským magistrátom a spoločnosťami SPAK-EKO a EcoButt pomôže OLO premenou odpadového materiálu na asfalt na cesty.
„Ak návštevníci festivalu, behu, trhoviska či iného mestského podujatia vyhodia ohorky z cigariet do špeciálneho kontajnera, prispejú nielen k čistejšiemu životnému prostrediu, ale aj k materiálovému zhodnoteniu tohto druhu odpadu,“ cituje Euronews Martinu Čechovú, manažérku obehového hospodárstva v OLO.
Vox News upozorňuje na to, že v rámci tohto spoločného projektu sa z použitých cigaretových filtrov vyrobia špeciálne vlákna, z ktorých sa následne môže vyrobiť zmes na prípravu asfaltu na použitie na povrchoch ciest.
Zatiaľ čo Bratislava dúfa, že v roku 2024 vďaka tejto novej schéme zvýši recykláciu cigariet, nebude to prvýkrát, čo sa na vydláždenie cesty použijú filtre. Na Slovensku už existuje cesta vyrobená spoločnosťou EcoButt s použitím vyradených cigariet. Nachádza sa v Žiari nad Hronom a hovorí sa, že je prvým svojho druhu na svete. Tlak na recykláciu väčšieho množstva vyradených cigariet by mohol mať významný pozitívny vplyv na planétu.
Prečo sú ohorky vlastne škodlivé?
Použité cigarety, ktoré sa hodia na zem, sú problematické pre životné prostredie, pretože sa z nich uvoľňujú toxické látky, ktoré môžu znečisťovať vodu, pôdu a ekosystémy. Len jedna tretina ohorkov z 18 miliárd cigariet vyfajčených každý deň na celom svete skončí v koši alebo v recyklačnom koši.
„Ohorky cigariet z bežných cigariet aj ohorky zo zahrievaných tabakových zariadení by sa mali hádzať do zberných nádob na ohorky cigariet. Tekuté náplne do elektronických cigariet patria do čiernych nádob na zmesový komunálny odpad. Jednorazové aj nabíjateľné obaly z elektronických cigariet je nutné odniesť ako elektroodpad na zberný dvor,“ povedal pre Spectator výkonný riaditeľ SPAK-EKO Miroslav Jurkovič.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Waste Advantage Mag, Vox News, Euronews, Spectator