Revolučné kvantové hodiny vyrážajú dych: Tajné laboratórium vyvíja projekt s presnosťou na miliardy rokov

  • Britská armáda spustila ambiciózny projekt
  • Vyvíja svoje prvé kvantové hodiny
  • Ich presnosť vyráža dych
Britská armáda vyvíja kvantové hodiny
Ilustračné foto: Archív Canva
  • Britská armáda spustila ambiciózny projekt
  • Vyvíja svoje prvé kvantové hodiny
  • Ich presnosť vyráža dych

Britská armáda sa pustila do ambiciózneho projektu. Vo štvrtok oznámila, že vyvíja svoje prvé kvantové hodiny. Informuje o tom portál ČT24.

Hodiny vznikajú v prísne utajenom výskumnom centre Defence Science and Technology Laboratory (Dstl). A ich presnosť? Tá vyráža dych. Za miliardy rokov sa od presného času odchýlia len o jedinú sekundu.

Nie je to však prvý projekt svojho druhu na svete. Pred 15 rokmi podobné zariadenie zostrojili vedci na Coloradskej univerzite v USA. Pre Britániu je to však významný míľnik. Armáda verí, že hodiny budú pripravené na praktické využitie už o päť rokov.

Ministerka pre obranné zákazky Maria Eagleová je z projektu nadšená. „Testovanie tejto novej, prelomovej technológie by mohlo nielen posilniť naše operačné schopnosti, ale aj napredovať v priemysle, posilniť náš vedecký sektor a podporiť vysokokvalifikované pracovné miesta,“ uviedla.

Hodiny s kvantovou mechanikou

Za celým projektom stojí fascinujúca veda. Hodiny fungujú na princípoch kvantovej mechaniky. Merajú energetické výkyvy v atómoch s neuveriteľnou presnosťou. Takéto presné meranie času je kľúčové pre množstvo moderných technológií. Využíva sa v technológii od satelitnej navigácie cez mobilné telefóny až po digitálnu televíziu.

Britské ministerstvo obrany má s hodinami veľké plány. Chce ich zmenšiť a upraviť pre masovú výrobu. Potom by mohli byť súčasťou vojenských vozidiel aj lietadiel. Hlavným cieľom je znížiť závislosť od GPS. Tento navigačný systém sa totiž ukázal ako zraniteľný. Napríklad počas bojov na Ukrajine ho dokázali nepriateľské sily narušiť.

Kvantové technológie sa pritom stávajú horúcou témou po celom svete. Za posledných päť rokov do nich krajiny investovali približne 20 miliárd dolárov. USA a Čína vedú v tejto oblasti preteky o prvenstvo. Nedávno sa blysol Google so svojím novým kvantovým čipom. Ten dokáže riešiť úlohy, s ktorými si bežné superpočítače nevedia poradiť.

Citlivosť týchto technológií si uvedomujú aj politici. USA už zaviedli prísne obmedzenia na ich export. Nechcú, aby sa dostali do nesprávnych rúk. Presné meranie času nie je len vojenskou záležitosťou. Má široké využitie v civilnom sektore. Od synchronizácie finančných transakcií až po riadenie elektrických sietí. 

Briti nedávno testovali rádiovú zbraň 

Britské ozbrojené sily nedávno otestovali novú zbraň, ktorá využíva vysokofrekvenčné rádiové vlny na ničenie nepriateľských dronov. Rádiofrekvenčná energetická zbraň (RFDEW) je určená na detekciu, sledovanie a ničenie rôznych hrozieb na zemi, vo vzduchu a na mori do vzdialenosti jeden kilometer.

Podľa Marie Eagleovej, zodpovednej za obstarávanie v britskom rezorte obrany, ide o zbraň, ktorá potencionálne môže „zmeniť pravidlá hry“. TASR informuje podľa agentúr DPA a PA Media.

Vojna na Ukrajine a útoky jemenských povstalcov Husíov na lode v Červenom mori preukázali, že lacné drony môžu byť mimoriadne účinné. Ich zostrelenie je častokrát drahé, keďže používanie tradičných prostriedkov protivzdušnej obrany, akými sú rakety zem-vzduch, je vo väčšine prípadov ekonomicky nevýhodné. Jedna takáto raketa je mnohonásobne drahšia ako lacný útočný dron.

Jedno použitie novej zbrane podľa britského ministerstva obrany stojí iba približne 10 centov. RFDEW na dron zacieli vysokofrekvenčné vlny, ktoré dokážu poškodiť a narušiť jeho elektronické komponenty. Dron stráca kontrolu a následne havaruje.

Systém je navyše vysoko automatizovaný a na jeho obsluhu postačí jeden vojak. Je tiež ľahko prenosný a možno ho primontovať na vojenské vozidlá.

Britské ozbrojené sily vykonali prvý úspešný test RFDEW pri cvičnej streľbe proti dronom na strelnici v západnom Walese. Na vývoji systému sa podieľa konzorcium pod vedením spoločnosti Thales UK.

Podľa Eaglovej je RFDEW dôkazom toho, že Británia „zostáva na čele v oblasti (vývoja) energetických zbraní a nadobúda rozhodujúcu výhodu v boji proti novým hrozbám“. Okrem RFDEW Londýn vyvíja aj laserovú zbraň DragonFire.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: ČT24, Blog Google, Quantum.gov, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá