Revolučné lietajúce auto pôjde do výroby: Prelomový slovenský vynález sa bude vyrábať v tejto krajine (VIDEO + FOTO)

  • Za vynálezom AirCar stojí geniálny vizionár Štefan Klein
  • Spoločnosť Klein Vision predala licenciu na výrobu auta Číne
  • AirCar je revolúcia v doprave
aircar
AirCar a tlačová konferencia Klein Vision s.r.o.
  • Za vynálezom AirCar stojí geniálny vizionár Štefan Klein
  • Spoločnosť Klein Vision predala licenciu na výrobu auta Číne
  • AirCar je revolúcia v doprave

Lietajúce auto v každej domácnosti môže byť už o pár rokov realitou. A to vďaka slovenskej spoločnosti Klein Vision s. r. o. Lietajúce auto sa vďaka úspešnému predaju licencie bude vyrábať v Číne. Spoločnosť o tom informovala cez tlačovú správu. 

Slovenská spoločnosť Klein Vision s. r. o. vyvíjajúca lietajúce auto s názvom AirCar úspešne zavŕšila predaj licencie na jeho výrobu čínskemu investorovi Hebei Jianxin Flying Car Technology, Ltd. Tento obchod vytvára predpoklad pre dokončenie vývoja predsériového prototypu auta.

Zároveň je obchod prísľubom vybudovania továrne na výrobu lietajúceho auta v Číne. Tlačová konferencia k nákupu licencie sa uskutočnila v Bratislave 4. marca. Podpisu zmluvy predchádzala dlhá séria jednaní, pričom spoločnosť Klein Vision s. r. o. zvažovala viacero investičných ponúk zo zahraničia.

aircar
zdroj: KlienVision, s.r.o.

Unikátne lietajúce auto 

AirCar je dvojsedadlové vozidlo, ktoré je možné z auta premeniť na lietadlo za menej ako tri minúty. Má dojazd 1 000 kilometrov a môže lietať rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu. Lietajúce auto AirCar úspešne absolvovalo úplný testovací program.

Dokonca v roku 2023 AirCar získal od slovenských úradov certifikát letovej spôsobilosti. Aktuálne má AirCar nalietaných takmer 200 letových hodín. Za návrhom lietajúceho auta stojí slovenský priemyselný dizajnér a vizionár Štefan Klein. 

Slovenskí vývojári považujú obchod s čínskymi investormi za prelomový. Predaj licencie bol umožnený aj vďaka dlhoročným vzťahom spoluinvestora transakcie spoločnosti United Industries a. s. a jej prezidenta Eduarda Šeba s čínskymi partnermi. Hlavným aktérom na strane čínskeho konzorcia je Zhu Shouchen.

Shouchen je nadšenec leteckého priemyslu, dokonca vlastní a prevádzkuje veľké letisko a leteckú školu v čínskom meste Cangzhou. Súčasťou Shouchenovho portfólia je aj závod na výrobu ultraľahkých lietadiel Shark pre čínsky trh. Tieto lietadlá majú rovnako, ako AirCar, korene na Slovensku.

Čína ako líder v letectve 

Čínsky letecký priemysel zažíva rýchly rast. V najbližších rokoch sa očakáva, že sa čínsky letecký priemysel stane najväčším na svete. Čínska vláda totiž investuje do rozvoja leteckej infraštruktúry a podporuje aj rast domácich leteckých spoločností.

V budúcnosti sa tiež očakáva zjednodušenie administratívy a vydávania licencií pre všeobecné letectvo (general aviation license). Tým vzniká priestor pre uplatnenie AirCar v čínskom leteckom priestore. 

Koľko bude lietajúce auto stáť? 

Lietajúce auto funguje ako klasický automobil. Je však výhodnejšie aj z hľadiska pohodlia, nakoľko sa ním môžeš dopraviť aj do ďalekých krajín. Vzlietava a pristáva ako bežné lietadlo, a tak je na jeho obsluhu potrebná licencia pilota.

Keďže je výroba a dostupnosť pre verejnosť zatiaľ v nedohľadne, presnú cenu nie je možné stanoviť. Vynálezca Štefan Klein sa však v minulosti pre Startitup vyjadril, že cena nebude nízka. 

Musíme zohľadniť, že pri procese je použitá technológia na výrobu lietadiel. Môj odhad je, že cena sa bude pohybovať do jedného milióna,“ uviedol Klein. 

Zdroje: TS, Redakcia Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá