Revolučný prelom v boji s rakovinou mozgu: Vedci predstavili prevratnú metódu liečby

  • Najsmrteľnejšia forma rakoviny mozgu dáva pacientom len 12 až 15 mesiacov života
  • Dnes vedci prinášajú novú nádej
rakovina, glióm, liečba
Ilustračná fotografia Canva/sciencephotolibrary, Canva/AlexRaths
  • Najsmrteľnejšia forma rakoviny mozgu dáva pacientom len 12 až 15 mesiacov života
  • Dnes vedci prinášajú novú nádej

Štúdia, ktorá skúmala dve lebky staré približne 2 500 a 4 500 rokov, hovorí, že o chirurgickú liečbu rakoviny sa pokúšali už starovekí Egypťania. Na svoju dobu boli výnimočne zruční lekári a dokázali identifikovať, popísať a liečiť rôzne choroby a traumatické zranenia, vyrábať protézy a plombovať zuby. Niektoré ochorenia, ako napríklad rakovina, však boli nad ich sily.

Aj napriek tomu medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal traumatologickú a onkologickú liečbu v starovekom Egypte na dvoch lebkách, objavil niečo nezvyčajné. Na jednej z lebiek našli približne 30 malých okrúhlych metastázovaných lézií a okolo nich stopy po rezoch ostrého predmetu.

„Starovekí Egypťania zrejme v súvislosti s rakovinovými bunkami vykonali nejaký chirurgický zákrok. Dokazuje to, že na liečbu rakoviny používali aj experimentálne postupy,“ vysvetľuje chirurgický onkológ z univerzitnej nemocnice Sagrat Cor so špecializáciou na egyptológiu a spoluautor štúdie, profesor Albert Isidro.

Rakovina však trápi populáciu do dnešného dňa. Onkologické ochorenia pritom na Slovensku druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. V dospelej populácii je to najčastejšie rakovina kože, hrubého čreva, prsníka, prostaty a pľúc. Rakoviny mozgu a leukémie dominujú celosvetovo medzi deťmi. Najsmrteľnejšia forma rakoviny mozgu sa nazýva glioblastóm.

Najsmrteľnejšia forma rakoviny mozgu

Glioblastóm predstavuje najčastejšiu a najsmrteľnejšiu formu rakoviny mozgu. Pre pacientov s touto diagnózou existuje len pochmúrna prognóza – v priemere prežívajú 12 až 15 mesiacov od stanovenia diagnózy. Alarmujúci je najmä fakt, že len 6,9 % pacientov prežije dlhšie ako päť rokov, čo radí toto ochorenie medzi nádory s najhoršou prognózou prežitia.

Gliómy sú považované za zriedkavý druh rakoviny. Vznikajú totiž u menej ako 6 ľudí zo 100-tisíc za celý rok. Napriek tomu tvoria až 80 percent všetkých nádorov centrálneho nervového systému. Postihnúť môžu ľudí všetkých vekových kategórií vrátane detí, tínedžerov a mladých dospelých.

Daň, ktorú si táto rakovina vyberá, výrazne presahuje samotnú mieru prežitia. Pacienti čelia množstvu závažných príznakov, ktoré dramaticky znižujú kvalitu ich života. Medzi najčastejšie patria silné bolesti hlavy, záchvaty, kognitívne poruchy, zásadné zmeny osobnosti a rôzne neurologické problémy. Napriek naliehavej potrebe však zatiaľ neexistuje žiadna cielená liečba tohto zničujúceho ochorenia.

Prvou líniou liečby u väčšiny novodiagnostikovaných gliómov je operácia. „Čo možno najrozsiahlejším, ale pritom bezpečným chirurgickým odstránením nádoru sa bez ohľadu na podtyp gliómu dosahujú najlepšie výsledky. Výber liečby po operácii sa líši v závislosti od podtypu gliómu,“ vysvetľujú odborníci v príručke, ktorú vytvoril Anticancer Fund.

Nová nádej v liečbe rakoviny

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: NCZI, TASR, GLIÓMY: PRÍRUČKA PRE PACIENTOV, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá