Revolučný projekt: Na Slovensku sa otvorí prvá smart škola budúcnosti, závidieť nám môže aj Rakúsko
- Prvá ekologická ZŠ bude postavená v obci Plavecký Štvrtok
- Je to unikátna koncepcia SMART zelených škôl
- Prvá ekologická ZŠ bude postavená v obci Plavecký Štvrtok
- Je to unikátna koncepcia SMART zelených škôl
Stavebná firma Krtkodom v spolupráci s architektom Michalom Divišom prinesie na západ Slovenska prvú ekologickú ZŠ. Obec Plavecký Štvrtok sa tak môže pýšiť unikátom, ktorý zatiaľ na našom území nikde inde nenájdeme.
Výstavba bude zrealizovaná na pozemku pôvodnej základnej školy, ktorá je od roku 2018 v dezolátnom stave. Aj z toho dôvodu nepôjde o rekonštrukciu a namiesto nej sa deti môžu tešiť na ekologickú novostavbu.
„Slovensko sa týmto projektom dostane minimálne na úroveň Rakúska. A s využitím hlinených stien ho dokonca predstihne,“ tvrdí architekt projektu Michal Diviš.
Unikátny koncept SMART škôl
Vďaka konceptu SMART budú školy využívať digitalizáciu, a budú môcť zatraktívniť výučbu nielen pre žiakov, ale aj pre učiteľov.
Koncept taktiež podporuje fyzické aj psychické zdravie detí a kladie doraz na kvalitu úrovne celoživotného vzdelania. Pri výstavbe je okrem iného zahrnutá aplikácia moderných stavebných a environmentálnych prevádzkových technológií.
Zadávateľom projektu bol obecný úrad v Plaveckom Štvrtku v koordinácii s tamojšou základnou školou. Tá je od roku 2020 z bezpečnostných dôvodov zatvorená.
V škole sa bude nachádzať 9 kamenných tried, do ktorých sa zmestí až 250 žiakov. V stavebnom projekte sú taktiež situované priestory pre špecializované učebne, kabinety, kuchyňu s kapacitou 400 jedál denne, školský bufet a jedáleň s kapacitou približne 170 stoličiek.
Chodby budú disponovať oddychovými priestormi so sedením, vítanou hodnotou je aj strešná záhrada, ktorú budú žiaci využívať na edukáciu.
Zelená strecha, lepšia klíma a veľa denného svetla
Ako uvádza architektonický ateliér MDA, konštrukcia stavby je navrhnutá ako ŽB skelet s výplňovým murivom z tehly. Na fasáde budú uplatnené prvky z pohľadového betónu a dreveného obkladu. Pri oknách sa využije hliník s exteriérovým tienením.
Návrh nového vzdelávacieho objektu je energeticky prepojený s pôvodnou kotolňou v priestore telocviční a energetickým kanálom.
Na zelenej streche sa nachádza aj strešná koreňová čistička odpadových vôd s možnosťou osadenia fotovoltických panelov na ohrev TÚV.
„Škola budúcnosti by mala rešpektovať prírodu, zároveň však poskytnúť deťom bdelosť a sústredenie. Preto by jej prostredie malo byť prívetivé, s oknami orientovanými na východ a západ, so zvukovou pohodou a prírodnými materiálmi, ako sú hlina alebo drevo. A mal by sa riešiť aj nepriaznivý problém súčasnosti, ktorým je recyklácia,“ prezradil o projekte Martin Pribila, majiteľ stavebnej firmy Krtkodom.
Dažďová voda sa bude zachytávať na pozemku v retenčnej nádrži a bude slúžiť ako zdroj závlahovej vody pre zeleň. Recyklovaná šedá voda sa následne využije pri splachovaní toaliet.
Za objektom sa bude nachádzať zhromažďovacia plocha, ktorú môže škola využiť podľa potrieb. V prípade požiadavky zo strany obce na zvýšenie kapacity školských priestorov je dokonca navrhnutý ďalší rozvoj prostredníctvom nadstavby školy maximálne o jedno podlažie.
Škola je dispozične navrhnutá ako dvojposchodová s jedným podzemným podlažím. Celá stavba spadá do energetickej triedy 0.
Projekt ZŠ by mal byť dokončený v roku 2026
„Projekt budovy školy je financovaný obcou schváleným úverom. Rozpočet nám bude známy koncom augusta. V prípade našej úspešnosti a žiadnych komplikácií by mohla výstavba začať v roku 2023 a ukončenie by malo byť o 2 – 3 roky,“ uviedol starosta obce Plavecký Štvrtok Radoslav Benkovič.
Ministerstvo školstva stanovilo pôvodný rozpočet na 6 miliónov eur, avšak z dôvodu neustáleho nárastu cien stavebného materiálu a energií sa bude výsledná suma s určitosťou zvyšovať. K financovaniu budú využité európske fondy z plánu obnovy.
Zdroje: MDA, Krtkodom