Revolučný test dostal zelenú: Veľké víťazstvo vedcov proti tuberkulóze
- Historicky prvý WHO predschválený test na tuberkulózu
- Pomôže najmä v chudobných krajinách
- Historicky prvý WHO predschválený test na tuberkulózu
- Pomôže najmä v chudobných krajinách
WHO priniesla dôležitú novinku v boji proti tuberkulóze. Ako organizácia informovala na svojej webovej stránke, schválila nový molekulárny test, ktorý dokáže odhaliť prítomnosť TBC v tele pacienta. Tento diagnostický nástroj predstavuje významný pokrok v medicíne, pretože dokáže nielen potvrdiť ochorenie, ale aj určiť, ktoré antibiotiká budú pri liečbe účinné.
Tento test má historický význam. Je totiž prvým diagnostickým nástrojom na tuberkulózu, ktorý získal predschválenie od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Spĺňa všetky prísne kritériá, ktoré WHO stanovila pre diagnostické testy. Vďaka tomu môžu lekári po celom svete získať spoľahlivý nástroj na odhalenie a liečbu tuberkulózy.
Globálna hrozba
TBC si každý rok vyžiada viac než milión životov na celom svete. Najviac postihuje chudobné krajiny a krajiny so stredným príjmom. Choroba výrazne zaťažuje ich zdravotné systémy aj ekonomiku. WHO zdôrazňuje, že rýchle odhalenie choroby, hlavne jej odolných foriem, patrí medzi hlavné priority svetovej medicíny.
Zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO pre prístup k liekom a zdravotníckym produktom Yukiko Nakatani vysvetľuje: „Toto prvé predschválenie diagnostického testu na tuberkulózu predstavuje kľúčový míľnik v úsilí WHO podporovať krajiny pri rozširovaní a urýchľovaní prístupu k testom na tuberkulózu vysokej kvality, ktoré spĺňajú odporúčania WHO a jej prísne normy kvality, bezpečnosti a výkonu.“
Nakatani ďalej dodáva: „Zdôrazňuje to dôležitosť takýchto priekopníckych diagnostických nástrojov pri riešení jednej z najnebezpečnejších infekčných chorôb na svete.“
Nový test prináša nádej v boji proti tuberkulóze. Pomôže najmä v oblastiach, kde majú ľudia obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti. Včasná diagnostika môže zachrániť mnoho životov a zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto nebezpečnej choroby.
Nárast prípadov tuberkulózy na Slovensku a vo svete
Slovensko zaznamenáva znepokojujúci trend v počte prípadov tuberkulózy. Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), v roku 2021 lekári diagnostikovali 137 pacientov. O rok neskôr počet stúpol na 155 prípadov. Najnovšie údaje z roku 2023 ukazujú až 221 prípadov TBC.
Situácia vo svete vyzerá ešte vážnejšie. V roku 2021 podľahlo tuberkulóze 1,6 milióna ľudí. TBC sa tak zaradila medzi trinásť najčastejších príčin úmrtí na svete. Najhoršia situácia panuje v chudobnejších krajinách, kde sa sústreďuje viac ako 80 % všetkých prípadov aj úmrtí.
WHO prináša novú nádej v podobe inovatívneho diagnostického testu. Tento test dokáže odhaliť nielen samotnú chorobu, ale aj odolnosť baktérií voči rifampicínu. Rifampicín slúži ako hlavný ukazovateľ viacnásobnej liekovej odolnosti TBC. Test pomôže najmä pacientom s pľúcnou formou TBC, ktorí ešte nezačali liečbu alebo ju dostávali len krátko.
„Testy na diagnostiku vysokej kvality sú základom účinnej starostlivosti o TBC a prevencie,“ povedal riaditeľ WHO pre reguláciu a predschválenie Rogerio Gaspar. „Predschválenie otvára cestu k rovnakému prístupu k najmodernejším technológiám, čím umožňuje krajinám riešiť dvojitú záťaž tuberkulózy a rezistencie na lieky.“
WHO nezaháľa a už teraz skúma ďalších sedem testov na tuberkulózu. Tento krok sľubuje ešte účinnejší boj proti tejto nebezpečnej chorobe v budúcnosti.
Príznaky a riziká tuberkulózy
TBC patrí medzi najnebezpečnejšie infekčné choroby na svete. Útočí predovšetkým na pľúca a šíri sa vzduchom. Nakazený človek môže vírus prenášať na ostatných už pri obyčajnom kašli alebo kýchnutí.
Zákernosť choroby spočíva v tom, že spočiatku nemusí vyvolávať výrazné príznaky. Pacient sa často cíti celkom dobre a len občas zakašle. Postupom času sa však môžu objaviť vážnejšie príznaky ako vykašliavanie krvi či nepríjemný tlak v hrudníku.
Choroba sa prejavuje aj ďalšími príznakmi, ktoré môžu pripomínať bežnú chrípku. Ľudia s TBC pociťujú nezvyčajnú únavu, ktorá pretrváva dlhší čas. Často ich trápia horúčky a v noci sa nadmerne potia. Charakteristické sú aj bolesti svalov a kĺbov. Mnohí pacienti pozorujú, že strácajú chuť do jedla a ich hmotnosť klesá bez zjavného dôvodu. Práve kombinácia týchto príznakov by mala človeka priviesť k lekárovi.
Niektoré skupiny ľudí majú výrazne vyššie riziko, že ochorejú na TBC. Najviac ohrození sú tí, ktorí žijú v jednej domácnosti s chorým človekom alebo s ním prichádzajú do častého kontaktu.
Veľké riziko hrozí aj ľuďom s oslabenou imunitou, napríklad diabetikom či pacientom, ktorí dlhodobo užívajú kortikoidové lieky. Podvýživa, alkoholizmus a užívanie drog tiež významne zvyšujú riziko nákazy.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú do kontaktu s chorými na TBC. Rovnako ohrození sú aj pacienti s HIV, pretože ich imunitný systém nedokáže účinne bojovať proti infekcii. Práve preto je dôležité, aby tieto rizikové skupiny pravidelne podstupovali preventívne prehliadky a dbali na posilňovanie svojej imunity.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: WHO, NCZI