REVOLUČNÝ VÝSKUM: Vedci objavili novú molekulu, ktorá by mohla zvrátiť starnutie

  • Predstav si, že starnutie by už nebolo nevyhnutné
  • Znie to neuveriteľne, no vedci už poznajú možné spôsoby
dlhovekosť
freepik
  • Predstav si, že starnutie by už nebolo nevyhnutné
  • Znie to neuveriteľne, no vedci už poznajú možné spôsoby

Starnutie je prirodzený biologický proces, ktorý so sebou prináša celý rad zdravotných komplikácií, vrátane neurodegeneratívnych ochorení, problémov s kardiovaskulárnym systémom či oslabenia imunitného systému.

V posledných rokoch však moderná medicína zaznamenala pokroky, ktoré naznačujú, že starnutie nemusí byť nezvratné. Vedci z University of Texas MD Anderson Cancer Center vynašli potenciálnu liečbu, ktorá by mohla zvrátiť negatívne prejavy starnutia a spomaliť progresiu chorôb súvisiacich s vekom.

Zvrátenie starnutia

Ako uvádza Onegreenplanet, nová štúdia zameraná na enzým telomerázu, konkrétne na jeho podjednotku reverznej transkriptázy (TERT), odhalila dôležitú súvislosť medzi poklesom hladín TERT a prirodzeným procesom starnutia.

Výskum publikovaný v renomovanom časopise Cell objavil malú molekulu (TAC), ktorá dokáže obnoviť hladiny TERT na úrovne typické pre mladých jedincov u starších laboratórnych modelov.

Obnovenie TERT prinieslo výrazné zlepšenie bunkovej funkcie, zníženie zápalových markerov, zlepšenie pamäti a zvýšenie svalovej sily. Tento proces je výsledkom epigenetickej regulácie, pri ktorej molekula aktivuje TERT, čím podporuje obnovu funkcií u starnúcich buniek.

Profesor Ronald DePinho, MD, vedúci výskumného tímu a odborník na rakovinu, vysvetlil, že zistenia štúdie poukazujú na dvojitú úlohu TERT. Na jednej strane predlžuje teloméry, ktoré chránia chromozómy pred degradáciou, a zároveň reguluje gény zodpovedné za neurogenézu, učenie, pamäť a zápalové reakcie.

„Farmakologickým zvýšením hladín TERT sa nám podarilo reštartovať expresiu kľúčových génov, čo viedlo k zlepšeniu kognitívnych schopností, svalovej koordinácie a eliminácii biomarkerov spojených s chorobami súvisiacimi so starnutím,“ uviedol DePinho.

Štúdia bola vykonaná na modeloch ekvivalentných ľuďom nad 75 rokov. Po šesťmesačnej liečbe zlúčeninou aktivujúcou telomerázu (TAC) sa pozorovali významné výsledky, vrátanie vytvárania nových neurónov či zlepšenie kognitívnych funkcií. Liečba tiež redukovala chronický zápal súvisiaci so starnutím a eliminovala starnúce bunky, ktoré prispievajú k degenerácii tkanív a ich funkčnému úpadku.

Význam Golgiho aparátu a nové zistenia

Ďalším fascinujúcim objavom v oblasti výskumu starnutia je úloha Golgiho aparátu, organely v bunkách, ktorá sa zúčastňuje na spracovaní a transporte bielkovín a lipidov.

Ako informuje Newatlas, doteraz nebol Golgiho aparát považovaný za kľúčový faktor v procese starnutia, no výskum vedcov z Kalifornskej univerzity ukázal, že správna funkcia tejto organely môže byť zásadná pre udržanie bunkového zdravia a oddialenie príznakov starnutia.

Golgiho aparát funguje ako „pošta“, kde sa spracovávajú a distribuujú bielkoviny a lipidy. Keď tento proces nefunguje správne, bunky sa rýchlejšie poškodzujú a podliehajú starnutiu. Vedci sa zamerali na špecifický proteín (COG). Jeho odstránenie z buniek rastlín spôsobilo, že tieto bunky začali starnúť trikrát rýchlejšie než normálne.

Tento objav naznačuje, že by sme v budúcnosti mohli využiť podobné mechanizmy aj na spomalenie alebo dokonca zvrátenie starnutia u ľudí. Hoci ide zatiaľ len o experimenty na rastlinách, mechanizmy Golgiho aparátu sú podobné aj v ľudských bunkách, čo dáva nádej, že by podobné terapie mohli byť efektívne aj v medicíne.

Zdroje: Onegreenplanet, Newatlas

Najnovšie videá

Trendové videá