Režisér Bebjak: Nepotrebujeme „vládkyňu“ Šimkovičovú, vyznamenanie od Pellegriniho by som odmietol

  • Režisér Peter Bebjak je známy tým, že sa ako umelec nebojí vyjadrovať k politike
  • V rozhovore preberáme ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú aj budúceho prezidenta
Peter Bebjak sedí
Startitup
  • Režisér Peter Bebjak je známy tým, že sa ako umelec nebojí vyjadrovať k politike
  • V rozhovore preberáme ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú aj budúceho prezidenta

Otvorene hovorí, čo sa deje v umeleckej obci, a nedáva si servítku pred ústa ani v prípade politickej situácie. Startitup sa ešte pred atentátom na Roberta Fica rozprával s režisérom Petrom Bebjakom.

V spoločnosti rezonovali najmä jeho prejavy na odovzdávaní cien Český lev či Slnko v sieti, ktoré videli milióny divákov na sociálnych sieťach. Bebjak kritizuje najmä pôsobenie súčasnej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

„V normálnej spoločnosti a normálnom fungovaní ministerky by sme sa o tom ani nebavili. Keď je ministrom niekto, kto má pocit, že vládne kultúre alebo chce vládnuť umeniu, chce vládnuť umelcom a chce im povedať, čo môžu a nemôžu, chce im odporučiť, aká tvorba je dôležitá, tak v jej ponímaní to beriem za úplne normálne. V normálnej spoločnosti je to ale niečo absurdné. Minister nie je ten, kto má ovládať, ale má pomáhať ľuďom, ktorí pracujú v tomto odvetví,“ hovorí Bebjak.

Šimkovičová verzus Kostelný

Ide o jedného z najznámejších slovenských režisérov, ktorý získal ocenenia za minisériu Matematika zločinu a na konte má množstvo filmov či televíznych seriálov ako Smršť, Trhlina, Slovania alebo Za sklom.

„My nepotrebujeme niekoho, kto nám bude vládnuť a volať si na koberček kvôli tomu, že sa jej nepáčia nejaké vyjadrenia umelcov, ktorí dávajú najavo nesúhlas s jej spôsobom politiky,“ hovorí Bebjak o Šimkovičovej.

Peter Bebjak rozhovor
zdroj: Startitup

Ministerka kultúry totiž nedávno hovorila o tom, že ju šikanuje herec Ľuboš Kostelný v rámci jeho postavy v Slovenskom národnom divadle. Tam hrá v predstavení Sme v pohode.

„Počas predstavenia kričal Kostelný v jeho postave homose*uála do mikrofónu, že nenávidí Martinu Šimkovičovú, nedopovedal to teda celé. Tak ja sa pýtam a budem sa pýtať aj pána riaditeľa, aj tohto konkrétneho herca, keďže je platený z peňazí štátnych, lebo je zamestnaný v štátnej inštitúcii a hrá tam, že či je toto v súlade s demokraciou,“ sťažovala sa Šimkovičová.

Čo by mal po týchto výrokoch ministerky podľa Bebjaka robiť Kostelný? „Nič, mal by hrať, to je jeho práca a robí to výborne. Pamätám si za komunistov, keď bolo predstavenie Mŕtve duše a Marián Labuda tam kričal veci proti Biľakovi, tak si nepamätám, že si ho Biľak zavolal na koberček a niečo mu vysvetľoval.“

„Je to absurdné. Politik má znášať väčšiu toleranciu voči svojej osobe, je verejný činiteľ. Nebolo tu nič, čo by bolo šikanujúce alebo znevažujúce,“ tvrdí režisér Bebjak.

Šimkovičová Kostelný
zdroj: M. Šimkovičová a Ľ. Kostelný v hre SND, TASR - Martin Baumann, SND

Podľa neho ide v hre o názor postavy, ktorá tam rozpráva. „Do tej hry sa dostávajú interakcie zo súčasnosti na politickú a spoločenskú situáciu, vyjadruje pocit postavy a pocit ľudí, ktorí sú v hľadisku. To, že ste členom národného divadla, neznamená, že ste majetkom štátu a ten vám môže povedať, čo môžete hovoriť. Aj v štátnych podnikoch, ktoré sú v priemysle, sa môžu ľudia stretnúť a vyjadriť svoj názor,“ vysvetľuje Bebjak pohľad kultúrnej obce.

Dekadencia v podaní ministerky

Ministerka kultúry mala v parlamente prejav, kde hovorila o tom, že dekadencia znamená podľa slovníka úpadok a pokles. Citovala, že ide o umelecký smer, ktorý je orientovaný na nihilizmus, depresiu a individualizmus.

„Túto cestu, o ktorej niektorí z vás stále snívajú na súčasnom ministerstve kultúry, opúšťame.“ Je to podľa Bebjaka správny postup?

„Nech sa na ministerstve kultúry zbavia dekadencie. Ak nechce, aby bol pán Machala alebo úradníci dekadentní, tak dobre, je to vec ministerky. Snaží sa ľudí, ktorí nezapadajú do jej škatuľky, vyhladovať. Tí nebudú dostávať dotácie zo štátu a nech sa živia, ako chcú. Je to snaha, ako keď ľudácky režim preberal moc nad Slovenskom a určoval, čo je dekadentné, transe*uálne, nezdravé, zvrhlé,“ odpovedá jej Bebjak.

Mnohí kritici tvrdia, že umelci či aktivisti svojím postojom spochybňujú výsledky parlamentných volieb. Bebjak to razantne odmieta. 

„Nespochybňujem výsledky volieb, rozprávam o tom, ako politici komunikujú veci o tom, kam smeruje krajina a ich spôsob vládnutia. Aj keď majú prezidenta, parlament a vládu, tak hľadanie nepriateľa je dôležité preto, lebo ovládajú emócie a tie vyvolávajú v ľuďoch nenávisť voči jednotlivým skupinám. To im vyhovuje, takýto štýl vládnutia, pretože zistili, že to funguje,“ objasňuje Bebjak.

Neznamená to podľa neho, že v Smere a Hlase nie sú ľudia, ktorí si nectia demokratické princípy. „Ale tí, ktorí sú v špičkách, tak sú postavení proti nim. Cesta adorácie ruského režimu, spochybňovanie, kto začal vojnu, myšlienky preberajú ich voliči a berú ich za svoje.“

Pellegriniho si vraj nemôže vážiť

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá