Režisér: Krčméry jazdil v úplne starej Fabii, ktorú ani nezamykal. Bol to skromný a bezprostredný človek
- Včera zomrel významný slovenský lekár Vladimír Krčméry
- Na sklonku života sa ešte stihol objaviť v dokumente Slobodní
- Aký však naozaj bol známy lekár?

- Včera zomrel významný slovenský lekár Vladimír Krčméry
- Na sklonku života sa ešte stihol objaviť v dokumente Slobodní
- Aký však naozaj bol známy lekár?
Včera Slovenskom otriasla smutná správa. Zomrel významný lekár a profesor Vladimír Krčméry, vo veku 62 rokov ho skolil infarkt myokardu. Naša krajina si Krčméryho bude navždy pamätať ako popredného infektológa, epidemiológa ale aj tvár očkovacej kampane proti ochoreniu COVID-19 či vysokoškolského profesora.
Na sklonku života sa však známy lekár zúčastnil aj natáčania dokumentárneho filmu Slobodní, ktorý však nebol o ňom. Dokument mapoval príbeh priateľstva jeho strýka Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi“. Zohrali totiž významnú úlohu v boji proti totalite v Československu.
Režisér: Kde sa niečo dialo, išiel tam
O tom, aký bol Krčméry ako človek, čo všetko počas života stihol urobiť a ako vnímal fakt, že sa stal známou osobnosťou, sme sa porozprávali s režisérom filmu Slavomírom Zrebným, ktorý s profesorom strávil množstvu času počas práce na filme.
„On bol taký zaujímavý typ človeka, keď sa niekde niečo dialo, tak jemu nestačilo si o tom prečítať článok či knižku. On si zbalil pár ‚švestek’ a išiel tam, kde sa diali veci,“ spomína na Krčméryho pre Startitup režisér Zrebný.
Filmár opisuje, ako Krčméry pôsobil napríklad v Grécku či Slovinsku počas prvej utečeneckej vlny, kde zakladal malé misie a poľné nemocnice. Spoločne s ďalšími tam ošetroval utečencov. Režisér pripomína, že ešte aj v posledných dňoch svojho života pôsobil v tábore pre utečencov v Kútoch, kde slúžil aj tento víkend.
Popritom sa venoval aj ľuďom bez domova a celkovo pozakladal veľa misií po celom svete. Podľa filmára to však nerobil, takpovediac, od stola, naopak, bol osobne na mieste a obväzoval rany.
Jazdil v úplne starej Fabii, ktorú ani nezamykal
Zrebný líči, že Krčméry bol na natáčaní filmu Slobodní bezprostredný a vedel rozprávať aj hodiny. Rozprával však pútavo a bolo vidno, že všeličo prežil.
„Raz si išiel do auta pre nejakú tašku. Išiel som vtedy s ním, chodil už pomaly a mal paličku. Prišli sme vtedy na parkovisko a on, svetová kapacita, jazdil na úplne starej Fabii v najzákladnejšej výbave. Otvoril kufor, vybral si igelitku a zabuchol. Videl som, že auto nemal vôbec zamknuté a ani potom ho nezamkol. Bolo to na verejnom parkovisku, keď som sa ho opýtal, či nezabudol zamknúť, pozrel sa na mňa, na auto a povedal, že nech si každý zoberie, čo chce,“ prezradil Slavomír Zrebný.
Podľa režiséra známy lekár pôsobil nenápadne a skromne, pre niekoho, kto sa s ním stretol prvýkrát v živote, vôbec nemusel pôsobiť ako univerzitný profesor a človek, ktorý „pochodil celý svet“.
„Obdobie, ktoré je zobrazené vo filme, bolo pre Krčméryho veľmi dôležité, či už z pohľadu osobnej roviny, ale vnímal ho aj v kontexte novodobého príbehu Slovenska. Pretože udalosti zobrazované vo filme zmenili históriu našej krajiny,“ tvrdí Zrebný.
Žiara reflektorov a útoky antivaxerov
Režisér pre Startitup prezradil, že sa s nebohým profesorom rozprávali aj o tom, že sa počas pandémie covidu dostal, takpovediac, „do žiary reflektorov“. „Nebol to pre neho nezvyk a bral to tak, že môže svojimi znalosťami reálne pomôcť ľuďom, a tým sa zaoberal celý život,“ vysvetľuje režisér.
Avšak sláva mala aj temné stránky. „Mnohí ľudia z antivaxerskej a konšpiračnej scény sa mu vyhrážali, napádali ho slovne a dokonca došlo aj k fyzickému útoku. Taktiež chodili protestovať pred jeho dom,“ hovorí Zrebný. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Najviac ho však podľa režiséra bolelo, keď títo ľudia ubližovali jeho rodine a deťom. Malo ísť o vyhrážanie a ataky, ktoré sa udiali priamo na ulici.
„Napriek tomu však pokračoval ďalej a keď prišla ďalšia kríza – nová utečenecká vlna, tak znovu pomáhal,“ uzatvára režisér.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska