Rezňová sezóna na Jadrane začala. Chorvátom sa to nepáči, na Čechov sa sťažujú
- Česi si do krajiny nosia vlastné jedlo a v tamojších podnikoch míňajú minimum
- Pre Chorvátov by tak bolo lepšie, keby v krajine prenechali miesto napríklad Nemcom
- Česi si do krajiny nosia vlastné jedlo a v tamojších podnikoch míňajú minimum
- Pre Chorvátov by tak bolo lepšie, keby v krajine prenechali miesto napríklad Nemcom
O Čechoch, no v niektorých prípadoch aj o Slovákoch je známe, že na dovolenky nechodia bez desiatej. Tá má väčšinu podobu rezňa a chleba. Hoci takéto občerstvenie nie je na dlhú cestu zlé, počas pobytu na dovolenke môže niekomu prekážať.
Ako informuje český portál AA Zdraví, mentalita Čechov v súčasnosti prekáža Chorvátom. Česi sú pre Chorvátov mimoriadne dôležití, pretože veľká časť národa trávi dovolenku práve pri Jadrane. Chorvátom sa však nepáči, že Česi im počas svojho pobytu dajú zarobiť iba minimálne.
Zaujímavosťou je, že tento problém nie je novinkou. Prvýkrát sa totiž začal riešiť už pred rokmi, kedy si Chorváti všimli, že Česi si na dovolenku nosia vlastné potraviny a nepodporujú tamojšiu ekonomiku. Problém sa však zažehnal, pretože životná úroveň v Česku narástla a ľudia mali viac peňazí na útratu.
Pred niekoľkými dňami sme ťa informovali, že ceny v Chorvátsku išli hore, na čo očividne reagujú aj turisti. Väčšina služieb je v krajine drahších a to platí aj pre reštaurácie a iné podniky.
Mnohým Čechom nerobí problém investovať do poriadneho ubytovania, no v prípade stravy sa to dá obísť. Stačí si z domu nabaliť pár rezňov, ktoré cestu zvládnu a následne si v obľúbenej dovolenkovej destinácii nakúpiť potraviny.
Táto skutočnosť sa nepáči práve domácim. Podľa AA Zdraví sú kapacity krajiny obmedzené a je teda pochopiteľné, že domáci sa snažia z každého turistu vytrieskať čo najviac. Ak teda ubytovanie obsadia Česi, ktorí viac utrácať v krajine nebudú, počet miest pre Nemcov, ktorí vlastné jedlo absolútne neriešia, sa výrazne zníži.
Potvrdzuje to aj majiteľ reštaurácie v chorvátskom Omiši. Ten postrehol množstvo Čechov v meste, no uviedol, že do reštaurácie ich tak veľa nechodí. Tvrdí, že najčastejšie jeho podnik navštevujú Nemci a Rakúšania.
Pivko za 10 eur
Počas posledných dvoch rokov dostalo cestovaniu facku v podobe koronavírusu, no tento rok na turistov žiadne obmedzenia nečakajú, a tak sa na silnú sezónu pripravujú aj v Chorvátsku. Dokazuje to najmä vysoký záujem o dovolenku.
Denník Dnevnik pozrel na ceny služieb v meste Split, ktoré sa každý rok zaplní turistami z celej Európy.
Podľa zistení stojí noc v apartmáne pre dve osoby 370 kún, čo je v prepočte približne 49 eur. Zvyšovanie cien v konkrétnom apartmáne potvrdila aj majiteľka hotela, ktorá uviedla, že ceny išli hore o 20 %. Dôvodom je to, že zdraželo úplne všetko a je nutné držať krok s vývojom súčasnej situácie.
Zdražovanie potvrdila tiež majiteľka reštaurácie. Tá skonštatovala, že tri chody s nápojmi stoja od 150 kún do 300 kún. Záleží však na tom, čo si hosť objedná. Ceny v reštauráciách sa tiež zvýšili kvôli neustále rastúcim nákladom.
Pivo v meste Split je v súčasnosti na úrovni 3 eur, obľúbený nápoj gin tonic na úrovni 7 eur. Je však potrebné dbať na to, kde si čo turista objednáva. V obľúbených podnikoch za pivo totiž zaplatí aj viac ako 10 eur.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: AA Zdraví, Dnevnik