Rezort financií chcel Slovákom pomôcť, jeho nástroj však spôsobuje zmätok

  • Rodinná kalkulačka z dielne ministerstva financií nefunguje správne
  • Stále počíta s tzv. krúžkovným
  • To však nikdy nebolo finalizované
kalkulačka
Vizuál zo stránky rodinnej kalkulačky TASR/Jakub Kotian, Reprofoto/Rodinná kalkulačka
  • Rodinná kalkulačka z dielne ministerstva financií nefunguje správne
  • Stále počíta s tzv. krúžkovným
  • To však nikdy nebolo finalizované

Taký a taký prídavok, pôvodná suma, počet detí – výpočet daňového bonusu na dieťa sa môže poriadne skomplikovať. Niet sa však čoho obávať, štát pre teba vytvoril šikovný nástroj, ktorý prácu urobí za teba. Má však jeden háčik. Nefunguje tak, ako by mal.

Na vine je nepodarený zákon

Na chybnú „rodinnú kalkulačku“ upozornil portál tvnoviny.sk. V rozhraní stránky vytvorenej orgánom ministerstva financií si používateľ navolí formu príjmu, hrubú mzdu, počet mesiacov zamestnania a zadá počet detí.

Nástroj následne vypočíta spoločnú sumu, daňový bonus a prídavok na dieťa. Všetko by fungovalo správne, nebyť neslávne známeho „krúžkovného“ bývalého ministra financií Igora Matoviča.

Ako sme ťa už predtým informovali, na základe schváleného zákona o financovaní voľného času dieťaťa mali dostať deti od 5 do 18 rokov na voľnočasové aktivity 60 eur mesačne. Príspevok pre deti však nikdy nebol finalizovaný.

Spomínaná kalkulačka však vo svojom výpočte s krúžkovným stále počíta a teda nedodáva správne výsledky. Stránka používateľa na tento nedostatok upozorňuje správou, ktorá sa zobrazí hneď po jej otvorení.

Ruky preč

V parlamente prešlo koncom roka 2022 niekoľko úprav v parametroch rodinnej politiky účinných od roku 2023. Tie nie sú nateraz vo výpočte kalkulačky zohľadnené. Výpočet pre rok 2022 uvedené zmeny neovplyvnili,“ píše sa v správe.

Zaujímavé je aj pôvodné stanovisko poskytnuté portálu tvnoviny.sk, ktoré odmietalo prepojenie medzi ministerstvom a kalkulačkou.

ministerstvo financií
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V prvom rade by sme chceli pripomenúť, že daná kalkulačka nebola oficiálnym projektom Ministerstva financií SR určeným na výpočet daňového bonusu a ostatných parametrov. Išlo o iniciatívu kolegov z IFP, ktorá slúžila len na informatívny prepočet v čase pôvodného návrhu,“ uviedlo ministerstvo financií. Inštitút finančnej politiky však patrí priamo pod rezort financií.

Osud „sfušovaného“ návrhu

Nešťastné krúžkovné nakoniec nebolo možné spustiť od januára 2023. Na sociálnej sieti to skonštatoval minister financií Igor Matovič (OĽANO). Za nespustenie krúžkovného vinil pritom Matovič bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS). „Zakázal zamestnancom ministerstva na zavedení krúžkovného čokoľvek robiť,“ zdôraznil na sociálnej sieti.

Podľa Gröhlinga to ale nie je pravda a predmetný zákon zamestnanci jeho rezortu pripomienkovali a podieľali sa na jeho príprave. Matovič vraj tieto pripomienky ignoroval a do parlamentu priniesol sfušovaný zákon, uviedol bývalý šéf rezortu školstva v statuse na sociálnej sieti, ktorým reagoval na Matovičov status.

Branislav Gröhling sa rozpráva
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Gröhling označil zákon za úplne sfušovaný, pretože je v rozpore s ôsmimi ďalšími zákonmi a podvodníkom či nekvalifikovaným ľuďom dáva možnosť obohatiť sa. Štát by povinne vyplatil dotáciu komukoľvek, kto krúžok odučí a v akomkoľvek trvaní, teda krúžok by mohol trvať tri hodiny alebo aj minútu.

Zákon tiež neumožňuje odmietnuť poskytovateľov krúžkov, bez ohľadu na to, o koho ide. Podľa ministra školstva v demisii takýto „nedorobok“ minister financií pretlačil za podpory fašistov cez parlament aj cez veto prezidentky.

Zdroje: tvnoviny.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá