Rezort kultúry vyhlásil výberové konanie na riaditeľa SNG za neplatné
- Rezort hovorí o konflikte záujmov
- Nové výberové konanie vypíšu v blízkom čase

- Rezort hovorí o konflikte záujmov
- Nové výberové konanie vypíšu v blízkom čase
Slovenská národná galéria bude musieť počkať na nového riaditeľa. Ministerstvo kultúry SR totiž zrušilo výberové konanie pre konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie.
„Okamžite preto konala a nariadila preskúmať podozrenie z konfliktu záujmov. Následne vyvodila dôsledky,“ informovala Petra Bačinská, riaditeľka odboru komunikácie ministerstva. Ministerka Martina Šimkovičová (nominantka SNS) považuje za neprijateľné, že dotyčný člen komisie neinformoval o konflikte záujmov ani riaditeľku osobného úradu, ani svojich kolegov v komisii.
Vedenie prestížnej kultúrnej inštitúcie je nestabilné už od augusta 2024, keď ministerka odvolala Alexandru Kusú z pozície riaditeľky. Odvtedy sa v dočasnom vedení galérie vystriedali Anton Bittner a Miloš Timko. Momentálne je poverený vedením Jaroslav Niňaj.
Pôvodný konkurz bol vypísaný začiatkom februára tohto roka. Uchádzači mali možnosť podať prihlášky do 13. februára a neverejné vypočutie kandidátov sa uskutočnilo 19. februára. Ministerstvo kultúry prisľúbilo, že čoskoro zverejní detaily nového výberového konania.
Otvorený list ministerke
Skupina umelcov a umelkýň ešte včera zaslala otvorený list ministerke kultúry Martine Šimkovičovej, ako aj ďalším predstaviteľom rezortu, generálnemu tajomníkovi služobného úradu Lukášovi Machalovi a štátnemu tajomníkovi Máriovi Maruškovi.
V ňom apelujú na zabezpečenie transparentného a odborného výberového procesu pri obsadzovaní postu generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG). O tejto iniciatíve informovali prostredníctvom tlačovej správy.
Cieľom výzvy je, aby vedenie tejto významnej kultúrnej inštitúcie prevzala uznávaná odborná osobnosť s preukázateľnými skúsenosťami v oblasti umenia, muzeológie a kultúrneho manažmentu. Signatári zároveň upozorňujú na potrebu eliminácie akýchkoľvek politických či osobných vplyvov na rozhodovací proces.
V liste vyjadrujú obavy, že uchádzači o funkciu dostali na vypracovanie koncepcie riadenia iba 10 dní, pričom ministerstvo neposkytlo informácie o zložení odbornej komisie. To vyvoláva podozrenia, že výberové kritériá a stanovené lehoty mohli byť účelovo prispôsobené tak, aby do funkcie boli dosadení kandidáti blízki vedeniu ministerstva. Problémom je aj fakt, že vypočutie kandidátov nie je verejné, čo podkopáva dôveru v celý proces.
Iniciátormi výzvy sú umelci Peter Barényi, András Cséfalvay, Jaroslav Kyša, Kristián Németh, Rastislav Sedláčik, Erik Šille a Ivana Šáteková. Za necelý deň sa k nej pridalo 24 kultúrnych organizácií a 618 jednotlivcov, prevažne z umeleckej obce.
Signatári zdôrazňujú, že správne vedenie SNG je kľúčové pre rozvoj slovenskej kultúry. Proces výberu musí byť odborný a otvorený, aby inštitúcia mohla dôstojne reprezentovať krajinu doma aj v zahraničí.
Opätovne upozorňujú na pochybenia
Len tri dni dozadu zástupca platformy Otvorená Kultúra! Michal Lipták podal ďalší podnet na Generálnu prokuratúru s cieľom preveriť zákonnosť rozhodnutia ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej. V tlačovej správe Otvorená kultúra píše, že ide o vymenovanie Mgr. Adriany Tomičovej za členku Rady Fondu na podporu umenia. Píšu, že doteraz nepreukázala, že spĺňa zákonom požadovanú päťročnú odbornú prax v oblasti kultúry, umenia alebo kreatívneho priemyslu.
Po tom, čo folklórny súbor Šarišan zverejnil kritické stanovisko a dištancoval sa od spolupráce s Tomičovou, požiadala táto členka Rady o odstránenie svojho životopisu zo stránky FPU. Ministerstvo kultúry odmieta jej profesijný životopis zverejniť napriek viacerým žiadostiam na základe infozákona.
Prípad Mgr. Adriany Tomičovej pravdepodobne vykazuje rovnaké znaky ako situácia Mgr. Petra Grutku, na ktorého už platforma podala podnet 28. januára 2025. Preto považujú za nevyhnutné čo najskôr napraviť tento právny stav. Ak sa potvrdí, že Tomičová a prípadne aj ďalší členovia Rady v nej pôsobia protizákonne, všetky prijaté rozhodnutia môžu byť predmetom súdnych sporov. Jej prítomnosť tak môže vážne ohroziť dôveryhodnosť fondu a jeho rozhodovacích procesov.
Nedostatočné kompetencie
Podľa platformy členovia Rady FPU nominovaní ministerkou Šimkovičovou nepreukazujú dostatočné kompetencie na výkon funkcie a ich rozhodnutia majú ideologický charakter.
„V praxi to vidíme pri rozhodovaní o podpore, mesiace meškajúcich výzvach a vyhodnoteniach projektov, ako to bolo napríklad v prípade etablovaného medzinárodného festivalu Drama Queer, ktorému Rada zrušila finančnú podporu napriek vysokému ohodnoteniu od členstva odbornej komisie.“
Platforma zároveň opakovane vyzýva členov Rady FPU, aby sa až do preukázania zákonom stanovenej odbornej praxe všetkých členov zdržali hlasovania o novom štatúte fondu. Rovnako požaduje, aby Rada nezasahovala do rozhodnutí odborných komisií pri rozdeľovaní dotácií, pretože ak sa neskôr preukáže, že niektorí jej členovia boli vymenovaní nezákonne, tieto rozhodnutia môžu byť právne napadnuté.
Vzhľadom na to, že Rada FPU v súčasnosti rozhoduje o alokácii 30 miliónov eur z verejných zdrojov, platforma považuje za kľúčové, aby o týchto financiách rozhodovali odborníci spĺňajúci zákonné požiadavky. Preto plánuje aj ďalšie právne kroky na preskúmanie oprávnenosti členov Rady.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra
Zdroje: TASR, TS Otvorená kultúra