Štát pripravil bič na neplatičov. Exekútori ti po novom môžu vziať vodičák či zbúrať stavbu

  • Ministerstvo spravodlivosti SR zvyšuje tlak na neplatičov v exekúcii
  • Do praxe zavádza viaceré prísne donucovacie opatrenia
Peniaze v obálke a vodič v aute
Ilustračný obrázok Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/@frankiefoto
  • Ministerstvo spravodlivosti SR zvyšuje tlak na neplatičov v exekúcii
  • Do praxe zavádza viaceré prísne donucovacie opatrenia

Cieľom novely je efektívnejšia a rýchlejšia vymáhateľnosť nárokov v exekučných konaniach vedených najmä na uspokojenie práv na nepeňažné plnenia. Výber z donucovacích opatrení má byť na rozhodnutí exekútora. Nemôže ich však ukladať svojvoľne.

Možnosť uložiť peňažnú, respektíve poriadkovú pokutu, pozná zákon aj v súčasnosti. Jej výška však podľa ministerstva nebola motivujúca a proces uloženia bol zdĺhavý.

Konkrétna výška peňažnej pokuty a jej súhrn je ustanovený pre porušenie konkrétnej povinnosti. V rámci porušenia povinnosti podať vyhlásenie o majetku je pre fyzické osoby v súhrne do 30 000 eur.

Zadržanie vodičského preukazu, zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla a použitie technických prostriedkov brániacich užívaniu veci má byť v zmysle zákona možné uložiť až v prípade, ak uložená pokuta nemala pre splnenie povinnosti žiadny efekt. Toto pravidlo sa nepoužije, ak pôjde o exekúciu na vymoženie pohľadávky na výživnom.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Súčasťou zmeny je aj zavedenie niektorých nových právnych inštitútov, najmä v podobe náhradných plnení. V rámci exekúcie vyprataním a vykázaním sa má umožniť uzatvorenie písomnej dohody o zaplatení peňažnej sumy namiesto poskytnutia náhradného ubytovania alebo bytovej náhrady.

Vyhýbanie sa plateniu

Dlhy Slovákov stúpli vlani najrýchlejšie za posledné roky. Úvery nedokážu splácať a hľadajú spôsoby, ako sa dlhom vyhnúť, často ich aj ignorujú. Upozornilo na to záujmové združenie Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS).

„Aj z najmenšieho dlhu sa môže stať dlh najnebezpečnejší. Ignorovať dlh je riskantné a má to v každom prípade finančné dôsledky,“ uviedol prezident ASINS Martin Musil s tým, že každému odporúča, aby dlhy riešil čo najskôr a komunikoval s veriteľom. ASINS upozornila, že kreditné spoločnosti a banky využívajú pri rozhodovaní o poskytnutí úveru informácie o úverovej histórii na posúdenie bonity dlžníka.

„Čím dlhšie dlh neplatíme, tým je pre nás drahší. V priemere platí, že ak sa človek vyhýba plateniu svojich dlhov, tak najneskôr do dvoch až troch rokov sa ocitne na súde a následne na exekúcii,“ upresnil Musil. Viceprezident ASINS Pavol Jakubov priblížil, že štandardne je človek upozornený prvýkrát tesne po splatnosti dlhu, často SMS alebo telefonátom.

Potom je opäť kontaktovaný približne do 90 dní po splatnosti. „V tomto období už môže byť odovzdaná pohľadávka aj inkasnej agentúre. Ak človek ani napriek tomu nezaplatí, tak potom už nasleduje súdne konanie,“ doplnil Jakubov.

Asociácia odporúča uhradiť dlhy ešte pred súdnym konaním, keďže trovy právneho zastúpenia a neskôr v exekúcii aj odmena exekútora predstavujú podľa ASINS najväčšie zvýšenie finančného záväzku.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Trend, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá