Rezort zdravotníctva bude pri príprave memoranda súčinný. Chceme presadiť obsah a riešenia, tvrdí Lengvarský
- Počty výpovedí lekárov naďalej stúpajú
- Tvrdenia predstaviteľa lekárskych odborov ohľadom nezáujmu vedenia rezortu o lekárov rezort prekvapili
- Počty výpovedí lekárov naďalej stúpajú
- Tvrdenia predstaviteľa lekárskych odborov ohľadom nezáujmu vedenia rezortu o lekárov rezort prekvapili
Nedávno sme ťa informovali o hromadných výpovediach slovenských lekároch. Ako uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, výpovede podalo minimálne 1 948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. Výpovede podávajú od štvrtka 29. septembra a pokračovali s tým aj počas nasledujúceho dňa.
Vo veci sme oslovili rezort zdravotníctva, ktorý je podľa stanoviska otvorený novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia na podpísanie záväznej dohody.
„Odborári s takto formulovanou požiadavkou prišli tento týždeň. Vo štvrtok cez médiá odkázali, že poskytnutý odpočet nestačí, požadujú inú formu – konkrétne memorandum vlády,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR.
Dodáva tiež, že poskytne v tejto veci maximálnu súčinnosť. Podľa ministra totiž dnes ide o riešenia zdravotníctva v kríze, nie o formy dokumentu.
Tvrdenia predstaviteľa lekárskych odborov ohľadom nezáujmu vedenia rezortu o lekárov rezort prekvapili. Minister zdravotníctva a štátna tajomníčka v posledných dňoch osobne navštívili zdravotníkov v Prešove, Košiciach, Bratislave. Stretnutia so zdravotníkmi by sa mali konať aj v budúcnosti.
„Ešte závažnejšie je tvrdenie, že ministerstvo nič nerobí, len čaká na počet výpovedí. To je krajne nepravdivá informácia. Ministerstvo rokuje nielen s lekármi, ale aj so zástupcami ďalších zdravotníckych povolaní. Len na základe toho sa podarilo pripraviť komplexné zvýšenie platov všetkých zdravotníkov, ktoré je aktuálne v národnej rade,“ povedal Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva tiež upozorňuje na to, že zároveň rieši omnoho širšie spektrum problémov, ktoré dusia slovenské zdravotníctvo. LOZ má upozorňovať iba na ich časť. Rezort okrem iného rozbieha potrebné investície do zdravotníctva a vyhlásil cielenú motivačnú schému na vznik 170 nových ambulancií všeobecného lekárstva. Ministerstvo tiež prevzalo zodpovednosť za zavádzanie DRG systému a intenzívne rieši spravodlivejšie nastavenie zdravotných odvodov.
Ministerstvo bude súčinné
Ako ďalej uviedol Lengvarský, veľkú novelu, ktorá zavádza nové pravidlá využívania zdravotných odvodov v prospech pacientov a poskytovateľov starostlivosti, vláda schválila v stredu 28. septembra.
Novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia na písomný záväzok ohľadom plánu riešení je ministerstvo zdravotníctva otvorené. Aj napriek tomu, že táto požiadavka prišla v pondelok 26. septembra, ministerstvo už na druhý deň poskytlo a zverejnilo záväzný odpočet krokov s konkrétnymi dátumami realizácie.
Po troch dňoch sa rezort prostredníctvom médií dozvedel, že v tejto forme nie je záväzok pre LOZ postačujúci a je potrebná iná forma.
„Ministerstvo bude maximálne súčinné pri príprave memoranda. Veríme, že jeho osud bude iný než v prípade memoranda z roku 2011. Naším cieľom nie je riešiť formu, ale presadiť obsah – riešenia,“ uzavrel Vladimír Lengvarský.
Heger vyčerpaniu lekárov rozumie
Na výpovede v piatok reagoval aj premiér Eduard Heger. Uviedol, že rozumie nielen lekárom, ale celému personálu v zdravotníctve, pretože pracovali v zanedbanom systéme.
„Ukázala to pandémia, personál je vyčerpaný. Vláda však popri pandémii, mimo konjunktúrneho roku, schválila reformu nemocníc a na zdravotníctvo ide najväčšia obálka, hoci to opozícia vláde vytýkala,“ skonštatoval.
Na tlačovej besede tiež upozornil na to, že za 30 rokov sa nenašla žiadna vláda, ktorá by zohľadnila odpracované roky a časť materskej a rodičovskej dovolenky v platoch zdravotníkov. Na záver skonštatoval, že súčasná vláda zdravotníctvo netuneluje, ale opravuje.
K riešeniu výpovedí vyzvala premiéra a predsedu parlamentu aj Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov.
Podľa komory je to posledná šanca, ako udržať systém zdravotníctva pri živote. V tlačovej správe to uviedla prezidentka komory Iveta Šluchová s tým, že komora nebude vyzývať svojich členov na podávanie výpovedí.
„Zdravotníctvo a ľudia, ktorí v ňom pracujú, sú obrovský, zatiaľ funkčný mechanizmus, ktorý pracuje na hranici svojich možností. Myslieť si, že amputujete ruku, nohu či hlavu, ak takto prirovnáme výpovede lekárov, a myslieť si, že všetko bude fungovať ďalej, je nezodpovedné a naivné. Úlohou vlády SR a Ministerstva zdravotníctva SR, ale najmä predsedu vlády SR Hegera je udržať všetko pokope. Premiér dal slovo chlapa, ktoré nedodržal, a v posledných vyjadreniach sa už od všetkých riešení zdravotníkov dištancoval,“ napísala Šluchová.
Vyzýva na záchranu slovenského zdravotníctva. Podľa Šluchovej je to posledná výzva. „Všetci sme požadovali dialóg a riešenia. Vláda si doteraz neuvedomila, že riešenia nemôžu v tejto ťažkej dobe prísť bez dialógu,“ zdôraznila.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA