Riaditelia SND zaslali otvorený list Šimkovičovej. Vyžadujú bezodkladnú reakciu
- Riaditelia SND žiadajú ministerku o usmernenie a vysvetlenie
- Hovoria, že sa sama označuje za dočasného štatutára divadla
- Riaditelia SND žiadajú ministerku o usmernenie a vysvetlenie
- Hovoria, že sa sama označuje za dočasného štatutára divadla
Zemetrasenie v kultúre pokračuje. Riaditelia SND adresovali dnes Martine Šimkovičovej list, v ktorom okrem iného píšu, že kultúrna inštitúcia funguje v neistote a chaose. Pripomínajú, že k dnešnému dňu nebol vymenovaný nový a ani poverený zastupujúci generálny riaditeľ a SND je už viac ako 2 týždne bez štatutárneho zástupcu. Redakcia Startitup má list k dispozícii.
Dodávajú v ňom, že v súvislosti s jej odvolaním Mateja Drličku z pozície generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla ku dňu 6. 8. 2024 si ju dovoľujú opätovne požiadať o bezodkladné usmernenie v otázke ďalšieho fungovania Slovenského národného divadla.
Pod listom sú podpísaní Ľubomír Čarvaga (riaditeľ Technicko-prevádzkového úseku), Miriam Kičiňová (riaditeľka Činohry), Petra Lanáková (riaditeľka Úseku ľudských zdrojov) a Matúš Maderič (riaditeľ Úseku GR). Pridali sa aj Samuel Rihák (riaditeľ Umelecko-dekoračných dielní), Barbora Šajgalíková (riaditeľka komunikácie) a Patrik Taliga (riaditeľ obchodu).
Nová „štatutárka“
Riaditelia dodávajú, že v liste, ktorým „zneplatňuje“ odvolanie Niny Polákovej, sa dozvedeli, že za zastupujúceho štatutára sa označuje sama Šimkovičová.
Pripomínajú, že činnosť Ministerstva kultúry SR a SND podlieha verejnoprávnym normám, ktoré vychádzajú zo základných ústavných princípov. „Podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon, z čoho možno dôvodne odvodzovať, že v prípade, ak žiadny právny predpis nepriznáva ministerke kultúry SR kompetenciu vystupovať ako štatutárny zástupca SND, nemôže sama z vlastného rozhodnutia vykonávať úkony, ktoré priznáva generálnemu riaditeľovi SND Štatút SND,“ argumentujú.
„V súvislosti s vyššie uvedeným si Vás preto tiež dovoľujeme požiadať o vysvetlenie, na základe akých právnych noriem a predpisov ste ‚zneplatnili‘ odvolanie Niny Polákovej Matejom Drličkom, najmä ak konštatovanie neplatnosti úkonov majú v kompetencii výlučne súdy.“
„Ministerstvo kultúry SR vystupuje voči SND ako zriaďovateľ, avšak nemáme vedomosť o existencii právneho predpisu, ktorý by ministerku kultúry SR oprávňoval automaticky vykonávať úkony štatutárneho orgánu SND v čase, keď tento nie je menovaný alebo poverený,“ uviedli.
Divadlo funguje v chaose
Ministerke tiež vyčítajú, že nekonaním a neusmerňovaním zo strany zriaďovateľa čelí SND a najmä jeho zamestnanci neistote, zmätku a chaosu, ohrozený je aj začiatok divadelnej sezóny. „SND nie je aktuálne schopné plniť si svoje zákonné a zmluvné povinnosti a z uvedeného dôvodu si Vás dovoľujeme požiadať o čo najskoršie usmernenie a vysvetlenie, aby SND mohlo naďalej fungovať a vykonávať svoju činnosť v zmysle platných právnych predpisov,“ dodávajú riaditelia.
Podľa obsahu listu ministerku so žiadosťou o usmerenie dvakrát kontaktoval v mene SND a ostatných riaditeľov a vedúcich zamestnancov dnes už bývalý ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák. Avšak bez spätnej väzby Šimkovičovej.
Pýtajú sa jej tiež, ako majú postupovať pri podpisovaní písomností. Narážajú napríklad na uzatváranie zmluvných vzťahov, pracovnoprávnych vzťahov, vyjadrenia na súdy, odpovede na žiadosti o informácie. Týka sa to vymenovávania komisií na vyhodnocovanie verejných obstarávaní a iných písomností, keďže doteraz tieto úkony vykonával generálny riaditeľ SND v zmysle Štatútu SND a Kompetenčného poriadku SND.
V mnohých prípadoch je SND viazané lehotami na zaslanie odpovede alebo vyjadrenia, taktiež aj čo sa týka zmluvných vzťahoch. Upozorňujú, že nepodpisovaním a verifikovaním týchto dokumentov môže dôjsť nielen k ohrozeniu novej nadchádzajúcej divadelnej sezóny, ale aj k tomu, že sa SND dostáva do omeškaní v plnení si zákonných či zmluvných povinností, čo je často spojené nielen s finančnými sankciami, ale aj s oslabením postavenia v súdnych sporoch či iných konaniach.
Zdroj: TS SND