Riaditeľka Múzea Betliar čelí obvineniam z obťažovania. Zamestnankyňu mala chytiť pod krk
- Riaditeľka Múzea Betliar čelí škandálu kvôli obťažovaniu zamestnancov
- IĽP žiada vyšetrenie prípadu pre porušovania pracovnoprávnych vzťahov

- Riaditeľka Múzea Betliar čelí škandálu kvôli obťažovaniu zamestnancov
- IĽP žiada vyšetrenie prípadu pre porušovania pracovnoprávnych vzťahov
Slovenským kultúrnym prostredím otriasol prípad, ktorý by sa dal prirovnať k dráme z kancelárskych chodieb. Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie na poverenú riaditeľku Múzea Betliar Andreu Predajňovú pre podozrenie z mimoriadne vážnych pracovnoprávnych pochybení. Skloňujú sa slová ako se*uálne obťažovanie a diskriminácia. S informáciami prišli viaceré slovenské médiá.
Čo sa malo diať za múzejnými stenami
Zamestnanci Slovenského národného múzea vzniesli až neskutočné obvinenia. Podľa ich svedectva sa mali v priebehu decembra 2024 a januára 2025 udiať znepokojujúce incidenty. Riaditeľka mala pred svedkami chytať zamestnankyne za nos, hádzať im hlavou ako deťom a v jednom prípade údajne chytiť zamestnankyňu dokonca pod krk, informuje portál Interez.
Dňa 20. februára 2025 odoslali zamestnanci Slovenského národného múzea – Múzea Betliar mimoriadne závažnú sťažnosť dočasne poverenému generálnemu riaditeľovi SNM Antonovi Bittnerovi. Tento dokument obsahoval detailný opis ich pracovných problémov a nevhodného správania ich priamej nadriadenej.
Podľa informácií na sociálnych sieťach nebola táto sťažnosť A. Bittnerom promptne prešetrená. Zamestnanci následne postúpili svoju žiadosť o nápravu na Ministerstvo kultúry SR, čím jasne deklarovali, že ich volanie o pomoc zostalo bez akejkoľvek relevantnej spätnej väzby.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Názory odborníkov
Právnička Inštitútu ľudských práv Katarína Klimentová jasne vysvetlila, že tieto konania môžu napĺňať znaky se*uálneho obťažovania. „Podľa zverejnených informácií malo dôjsť zo strany poverenej vedúcej Múzea Betliar k opakovanému nevhodnému fyzickému kontaktu s viacerými zamestnankyňami. Vo viacerých prípadoch malo ísť o neželané hladkanie a dotyky,“ informoval portál Topky.
„Máme za to, že mohlo prísť k porušeniu § 2a ods. 5 zákona č. 365/2004 Z. z., teda k se*uálnemu obťažovaniu. Se*uálne obťažovanie je verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie se*uálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti osoby a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie.“
Výstražný signál pre vedúcich pracovníkov
Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher jasne vyjadril znepokojenie: „Vzhľadom na závažné obvinenia voči nominantke ministerky kultúry sme sa rozhodli požiadať orgány činné v trestnom konaní.“ Jeho slová znejú ako výstražný signál.
„Takýto spôsob komunikácie si vyžaduje dôkladné vyšetrenie. Pre vedúcich pracovníkov platí zákon rovnako ako pre ostatných. Feudalizmus už skončil!“ uviedol v oficiálnej tlačovej správe.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a Andrea Predajňová tvrdia, že ide o diskreditačnú kampaň iniciovanú bývalým riaditeľom. Predajňová dokonca obvinenia nazýva formou šikany voči vedúcemu pracovníkovi – tzv. „staffingom“.
Vyšetrovanie pokračuje
Prípad je momentálne v štádiu intenzívneho vyšetrovania. Inšpektorát práce Košice už začal inšpekciu, IĽP podal trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre a Slovenské národné múzeum sťažnosť prešetruje.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Interez, Youtube TA3, Topky, Tlačová správa IĽP, SNM/Instagram