Funkčné riešenie pre dôchodcov v chudobe existuje. Môžu získať peniaze, no majú strach

  • Mnoho dôchodcov má taký nízky dôchodok, že sa dostali pod hranicu chudoby
  • V spotrebnom koši dôchodcov sú na prvom mieste výdaje na bývanie a energie, nasledujú potraviny
Collage Maker-02-Jun-2023-04-12-PM-3883
Ilustračný obrázok Unsplash/CDC
  • Mnoho dôchodcov má taký nízky dôchodok, že sa dostali pod hranicu chudoby
  • V spotrebnom koši dôchodcov sú na prvom mieste výdaje na bývanie a energie, nasledujú potraviny

Podľa neho by presťahovanie do menšieho a jednoduchšieho bývania riešilo problémy s chudobou mnohých seniorov, ale tí majú často strach nehnuteľnosť predať alebo vymeniť.

„Obávajú sa podvodu, toho, že nedokážu reálne odhadnúť cenu svojej nehnuteľnosti, boja sa, či nájdu kupca, a pokiaľ im nemá kto z rodiny pomôcť, veľkým strašiakom sú aj všetky administratívne záťaže, ktoré s predajom a kúpou nehnuteľnosti súvisia,“ uvádza ďalej Čepček.

Dodáva, že dôvodom, prečo seniori neriešia svoje bývanie, a tým nezlepšia svoju finančnú situáciu, je tiež obava zo zmeny prostredia. „Pokiaľ nie sú okolnosťami nútení sa sťahovať, tak to vyslovene nevyhľadávajú, radšej ostávajú tam, kde sú dlhodobo zvyknutí, majú svoj okruh priateľov a známych,“ ozrejmuje.

Boja sa podvodníkov

Dá sa predpokladať, že vplyvom vonkajších faktorov sa však toto správanie bude postupne meniť. Slovenské obyvateľstvo totiž podľa štatistík starne rýchlejšie, ako je celoeurópsky priemer. Do roku 2100 by mali obyvatelia nad 85 rokov tvoriť 9,2 % celkového obyvateľstva Slovenska. 

Pritom v Európe nedokáže v zime dostatočne vykúriť svoje domovy skoro každý desiaty (9,9 %) obyvateľ EÚ starší ako 65 rokov, žijúci osamote. Na Slovensku je tento problém ešte väčší a týka sa 14,4 % slovenských seniorov žijúcich osamote.

„Mnoho dôchodcov sa bojí, že ich pri predaji nehnuteľnosti podvedú. Preto je dôležité nájsť spoľahlivého a dôveryhodného realitného makléra alebo advokáta, ktorý im pomôže zrealizovať predaj a zabezpečiť, aby bola transakcia bezpečná a bezproblémová,“ odporúča Čepček. 

Dnes už sú na realitnom trhu spoločnosti, ktoré okrem určenia ceny nehnuteľnosti, jej predaja, zabezpečenia nového bývania a všetkej administratívy s tým spojenej poskytujú aj služby, ako je sťahovanie (v termíne, ktorý vyhovuje seniorovi), zariadenie nehnuteľnosti a ďalšie.

Napríklad REINS Invest odkúpi staršiu nehnuteľnosť a ponúkne záujemcovi novší menší byt zo svojej ponuky, a to bez toho, aby bol senior nútený rýchlo sa presťahovať.

„Toto si môže dovoliť iba spoločnosť, ktorá obchoduje s nehnuteľnosťami tak, že ich odkupuje. Reálne sa stáva ich vlastníkom a potom zrenovované byty vracia späť na trh. Do rýchlej kúpy ani predaja ju netlačí čas a to môže byť pre seniorov jedna z najväčších výhod,“ uzatvára odborník. 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá