Rituály a hostiny pre mŕtvych. Z toho, ako svet tieto dni oslavuje, ti prebehne mráz po chrbte
- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície

- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície
Tieto dni sa svet nenesie len v duchu Halloweenu a Sviatku všetkých svätých. Aj napriek tomu, že ide o značne rozšírené sviatky a navzájom sa prelínajú, svet tieto dni oslavuje aj inak.
Niekde za svojimi zosnulými smútia, inde ich oslavujú a uctievajú si ich veľkými udalosťami. Kultúry sa líšia a my sme si pre teba pripravili článok, v ktorom ti ukážeme aj iné formy týchto sviatkov.
Slovensko – Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých
Nielen naša krajina, ale aj okolité štáty strednej Európy si na konci októbra a začiatku novembra uctievajú tých, ktorí už nie sú medzi nami. Väčšina z nás v tieto dni navštevuje cintoríny a zapaľuje sviečky.
Ako uvádza Dromedar, sviatok všetkých svätých siaha až do 4. storočia – ako spomienka na tých, ktorí trpeli pre vieru alebo za ňu položili život. Rokmi sa však sformoval do súčasnej podoby.
Podobne ako dnes, aj naši predkovia sa počas týchto dní starali o hroby svojich zosnulých. V minulosti ich obkladali trsmi trávy, machom či čečinou. Kladenie vencov sa rozšírilo pomerne neskoro, až v prvej polovici 20. storočia.
USA – Halloween
Sviatok, ktorý sa dokázal udomácniť aj v európskych krajinách. Ako uvádza History, počiatky Halloweenu siahajú do keltského festivalu Samhain. Kelti totiž oslavovali 1. novembra svoj nový rok.
Dnes má tento sviatok odlišný význam. Deti sa obliekajú do tých najrôznejších kostýmov, chodia od domu k domu a zbierajú sladké odmeny. Nezaostávajú však ani dospelí. Tí majú v obľube halloweenske oslavy, ktoré sa taktiež nesú v strašidelnej atmosfére.
V Amerike ľudia týmto sviatkom doslova žijú. V tieto dni sa nezaobídu bez strašidelných príbehov a hororových filmov, vyzdobených domov a, samozrejme, každá rodina si vyreže aspoň jednu tekvicu.
Mexiko – Día de los Muertos
Tento sviatok môžeme preložiť ako Deň mŕtvych. A hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že súvisí s Halloweenom, nie je to tak. Hneď prvý rozdiel je, že sviatok Día de los Muertos je typický pestrými farbami a radosťou zo života.
Ako uvádza National Geographic, účelom tohto sviatku je ukázať lásku a úctu k zosnulým členom rodiny. Ľudia v Latinskej Amerike organizujú večierky, kde tancujú a spievajú – veria totiž, že duše ich zosnulých sa vracajú na Zem, a tak im pripravujú hostinu.
Samozrejme, ani Deň mŕtvych sa nezaobíde bez kostýmov. Pre tento sviatok sú typické kostýmy, ktoré hrajú farbami a sú plné kvetov. Ľudia si zvyknú namaľovať tváre tak, aby vyzerali ako kostlivci.
Japonsko – sprievod v meste Kawasaki
Typický Halloween, ako ho poznáme z amerických filmov, si podnietil aj niektoré ázijské štáty. Príkladom je známy sprievod, ktorého sa každoročne zúčastnia tisícky ľudí v tých najrôznejších maskách.
Háčik je v tom, že sa nemôžeš len tak prezliecť do kostýmu a vyraziť do ulice. Sprievod má celkom prísne pravidlá, do ktorých patrí aj to, že sa najskôr musíš zaregistrovať a zaplatiť účastnícky poplatok.
Ako uvádza portál GaijinPot Travel, organizátori sú štedrí. Najlepšia maska na pochode získa 500 000 jenov, čo je v prepočte približne 3 400 eur. Zvyšok krajiny oslavuje Halloween v kluboch na rôznych tematických večierkoch.
Samhain – Írsko, Škótsko
Aj napriek tomu, že Halloween si spájame s Amerikou, jeho skutočným rodiskom je Írsko. V tejto krajine vznikol sviatok Samhain, ktorý sme už spomínali. Pre keltskú kultúru znamenal začiatok nového roka.
Ako informuje BBC, v Írsku sa dnes tento sviatok príliš nelíši od klasického Halloweenu. Nájdu sa však aj milovníci tradícií, ktorí zostávajú verní keltským koreňom v podobe táborákov, rôznych hier, tancov a tradičného jedla.
Tomuto sviatku je určený večer od 31. októbra, pričom oslavy trvajú do svitania 1. novembra. Zaujímavé je, že podľa pohanskej tradície je v tomto čase prah medzi živými a mŕtvymi najtenší. Jednoducho, v Írsku sa týmto sviatkom vítala tá temnejšia polovica roka – zima.
Guy Fawkes Day – Anglicko
V týchto dňoch sa územie Anglicka ponorilo do podobných tradícií ako Amerika. Avšak, tesne po Halloweene tu slávia ešte jeden sviatok, ktorý s typickými oslavami alebo keltskými tradíciami nemá nič spoločné.
Tento sviatok je zasvätený mužovi s menom Guy Fawkes a koná sa 5. novembra. Ako informuje The Scotsman, v tento deň, len pred mnohými rokmi, sa daný muž pokúsil so svojimi spoločníkmi spáchať atentát na kráľa Jakuba I. a jeho parlament.
Útok však nevyšiel, pretože ho niekto vyzradil. Zaujímavé však je, že taká udalosť v ľuďoch zostáva aj po rokoch. Angličania oslavujú tento deň táborákmi, fakľami a ohňostrojmi. Nenechajú si však ujsť ani rôzne ohňové tance.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Dromedar, History, National Geographic, GaijinPot Travel, BBC, The Scotsman